• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
CYPER - специалист
Блокът в който живея беше саниран преди около година и понеже изпълнителят дава пет години гаранция на санирането никой от живущите няма право да променя фасадата, което автоматично означава че нямам право да монтирам климатици.

Днес говорих с техническия ръководител на обекта при фирмата изпълнител, който се съгласи че абсурд и ме посъветва да съм пуснал молба към общината, защото те са възложителят.
Някой има ли идея дали има решение на този абсурд понеже нямам намерение да чакам още 4 години за да мога да си инсталирам климатици, които вече така или иначе съм поръчал.

Отделно терасите са зидани с Итонг, който е някъде около 20 см дебел. Отвън има доколкото знам 10 сантиметра изолация стиропор. Има ли някакъв специфичен начин за монтаж някакви планки които трябва да се слагат отвътре за да не падне външното тяло или да събори цялата стена?
По-удачно е да монтирам климатиците на итонга където тръбния път ще е 3-4м или да ги изместя на нормална стена където тръбния път ще двоен?

Благодаря.
Hoвoceлckи - майстор
Почти "оф..." ми е поста по темата ти ... Вчера ми монтираха климатик след скорошно саниране с 10см стиропор. В тухла, но итонга не е кой-знае колко по зле ... Дефакто нещо не си разпробиха отворите перфектно и не всички дюбели влязоха изцяло, та ги рязаха. Все пак реших, че 20-тина кила не биха компрометирали 6 дюбела, макар и невкарани изцяло и си затраях. Монтажниците изобщо не се впечатляват от въпросните 10 санти стиропор - убедени са, че дюбелите (и винтовете) им са достатъчно надеждни. Склонен съм да се съглася. 3 - 4 кг/ на винт, при перпендикулярно натоварване ... важна е здравината на замазките върху стиропора. При мен работиха на стълба (втори етаж). Бяха я опрели направо (макар, че преди това ми обясняваха, че се слагало дъска, та нямало проблем). В един момент единия, 100-тина килограмов мъж, реши, че не му е "точно там" стълбата и си я намести с "отскоци" без да слиза. Причерня ми ... Изчаках да слезе. Имаше съвсем лека следа от потъване. Реших, че ще го преживея ... От друга страна вече знам, че мазилката е достатъчно здрава :)
EDI - майстор
За такъв тип монтажи през дебела изолация си има специални анкери и крепежите -шпилки, са от малко по-друг материал..Моли се крепежа да не е локумен.
a_stoev - майстор
Между стойката и стената трябва да се сложи дистанционна втулка върху винта на дюбела, иначе изолацията се мачка и мърда. Естествено от там почва и да влиза вода и да мокри надолу. За това отказват гаранция.
a_stoev - майстор
Това с втулката е само за усилието на опън и натиск. Понеже винта вече стърчи от стената на 10 см и е натоварен и на огъване крепежа трябва да е доста по сериозен.
Итонга не държи стабилно никакъв крепеж /освен някакъв невиждан специален/, всичко е на магия. Там е най сигурно шпилка с гайка през стената.
Hoвoceлckи - майстор
Ако отговаряте на мен - не се притеснявам особено. Това с опасността от влизането на вода в стиропора ми се струва малко пресилено. Как се прави здраво повярвайте ми - знам. Тази шпилка от стената ми носи асмалъка.
Прикачен файл:
IMG_20190914_131031 (3) (1).jpg

За монтиралите климатика - 5 години отговорността си е само тяхна. После ще му мисля ...
Как се прави дюбел в итонг за да е здраво, има хубави клипчета в тубата. Не знам колко здраво трябва да са хванати дюбели, натоварвани напречно (не на опън) с 4 -5 кг. Разбира се вибрациите имат значение, но какви са те в случая ... Изобщо, все си мисля, че монтажниците на климатици знаят достатъчно добре как да го направят и в итонг плюс 10 см изолация. Ако им нямате вяра и сте склонни да си го монтирате сами - това е друга "бира".
plamen6703 - майстор
пет сеп 13, 2019 8:03 pmCYPER написа:
Отделно терасите са зидани с Итонг, който е някъде около 20 см дебел. Отвън има доколкото знам 10 сантиметра изолация стиропор. Има ли някакъв специфичен начин за монтаж някакви планки които трябва да се слагат отвътре за да не падне външното тяло или да събори цялата стена?
По-удачно е да монтирам климатиците на итонга където тръбния път ще е 3-4м или да ги изместя на нормална стена където тръбния път ще двоен?
Благодаря.
Добре е да се ползва такъв дюбел за монтаж https://bauhaus.bg/dyubel-piron-za-dist ... ax/p/29254 става много здрав и надежден монтаж.
Това само като идея, принципно монтажниците определят начина на монтаж и мястото за монтаж на климатика!
Има вариант ако не стигнете до разбирателство да си търсиш други монтажници, които ще се съгласят да работят по твоите правила, но това ще са по-скоро хора дошли да ти вземат парите и да си ходят!
Трябва да мислиш по въпроса за отвеждането на водата от климатиците /фирмите предлагат варианти/ , не трябва да се стича вода по фасадата, не трябва да създаваш затруднения на съседите ти с оттичането на водата.
Това е не е за подценяване и е нещо, което може да ти вгорчи живота, ако се стигне до подаване на жалби и нарушената гаранция на изолацията!
Успех! :partyman:
CYPER - специалист
съб сеп 14, 2019 2:25 pmplamen6703 написа:
Добре е да се ползва такъв дюбел за монтаж https://bauhaus.bg/dyubel-piron-za-dist ... ax/p/29254 става много здрав и надежден монтаж.
Това само като идея, принципно монтажниците определят начина на монтаж и мястото за монтаж на климатика!
Има вариант ако не стигнете до разбирателство да си търсиш други монтажници, които ще се съгласят да работят по твоите правила, но това ще са по-скоро хора дошли да ти вземат парите и да си ходят!
Трябва да мислиш по въпроса за отвеждането на водата от климатиците /фирмите предлагат варианти/ , не трябва да се стича вода по фасадата, не трябва да създаваш затруднения на съседите ти с оттичането на водата.
Това е не е за подценяване и е нещо, което може да ти вгорчи живота, ако се стигне до подаване на жалби и нарушената гаранция на изолацията!
Успех! :partyman:
Благодаря за съвета за дюбел който да се ползва ще предам на монтажниците. Иначе по време на санирането беше изградена вертикална система за оттичане на конденза от външните тела в смисъл пусната е тръба под замазката отгоре до долу и всеки климатик е вързан към тази тръба а под климатиците има ваничка. Отделно пък всички климатици са монтирани в една вертикална колона и съответно и моя ще бъде монтиран така а отдолу ще сложа и ваничка с нагревател в нея и ще го вържа към главната централна тръба за оттичане така че не би трябвало да има проблем с водата. Намерих и човек с вишка 60 лв за два часа и най-вероятно аз ще правя свързването на външните тела с дренажа. Удачно ли е да помоля монтажниците да сложат силикон на шпилките или дюбелите които излизат от стената и изолацията с идеята да няма възможност да влиза никаква вода там?

Ето и малко снимки:

Скица на апартамента:

Изображение

Единият климатик ще е в холът, който е с югозападно изложение, тоест топъл. Тук терасата е зидана с итонг.
Изображение

Другият климатик ще е в основната спалня, която е с тераса и гледа на изток, но се чудя дали да монтирам външното тяло под терасата където е итонг или на стената на другата спалня, която е външна, но е бетон.
Изображение
plamen6703 - майстор
Не се плаши от монтаж на "итонга" няма да имаш никакви проблеми при добри монтажници. Относно монтажа искай от монтажниците най-добрият вариант.
Имай предвид, че вариант "стандартен монтаж" не винаги означава най-добрият монтаж. Почнеш ли да разсъждавате как ще е най-евтин монтажа ще сгрешиш, важно е да изберете оптималният вариант за монтаж!
Ако не е конфиденциална информация, каква марка климатици ще монтираш? :partyman:
CYPER - специалист
съб сеп 14, 2019 4:58 pmplamen6703 написа:
Не се плаши от монтаж на "итонга" няма да имаш никакви проблеми при добри монтажници. Относно монтажа искай от монтажниците най-добрият вариант.
Имай предвид, че вариант "стандартен монтаж" не винаги означава най-добрият монтаж. Почнеш ли да разсъждавате как ще е най-евтин монтажа ще сгрешиш, важно е да изберете оптималният вариант за монтаж!
Ако не е конфиденциална информация, каква марка климатици ще монтираш? :partyman:
Със сигурност нямам намерение да пестя от монтаж най-малкото си плащам пълна цена за него и каквото трябва да се направи ще се направи. A климатиците ги взех от Англия понеже разликата в цената е просто огромна.
Взех SRK25ZSX-W за хола и SRK20ZSX-W за спалнята. Стъпиха ми 2950лв + 240лв доставка до БГ. За монтаж очаквам да платя до 500лв, тоест всичко трябва да ми излезе общо 3700лв някъде.
  • 1
  • 2

Тема "Саниране и последващ монтаж на климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: