Всички въпроси за вилата.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Понеже съм цитиран на:
пет авг 30, 2019 1:46 pm
и не съм отговорил, защото бях оттатък океана.
А..Първият основен проблем при тежки ст. врати е провисването. Решава се най-евтино, като се пусне диагонал (bracing) от горният ъгъл при пантата, към долният ъгъл в средата между двете крила. Решението, да се сложи правоъгълен профил с по-широката страна в равнината на крилото, за да се справи с огъването, е не добра практика водеща до:
1..Усукване на крилото.
2..По-тежко крило, в сравнение с това направено с диагонал.
3..Възможност за бъдещо провисване, ако не се работи с ГВ профили.
В..Вторият основен проблем при подобен тип врати е недостатъчната ширина(дебелина) на самото крило. Резултата е видимо или скрито усукване, което натоварва допълнително пантите и след време води до нужда от пренапасване на заключващите механизми, пък били те и обикновени вертикални резета.
Предвид горното, най-евтиното, най-лекото и най-здравото решение е кухи тънкостенни правоъгълни профили, поставени с по-широката страна, перпендикулярно на равнината на вратата. Плюс диагонал.

Иначе, всеки може да си направи портите, както смята за най-удачно, целесъобразно и пр. и т.н.!!!
dragonn2 - специалист
Здравейте и благодаря за съветите! Портата вече е готова :).

Доста от съветите ми помогнаха. Не съм сложил диагонал, но крилата не увиснаха, обаче станаха доста тежки и едната колона се наклони леко и от там се разминаха леко в средата. Наложи се да укрепя колоната, като я хвана за стената. И все пак ми хареса как стана, поне се научих да заварвам горе-долу :).

Използвах 50х30х2 за рамките и 30х30х2 през средата. Отдолу е някаква доста дебела и тежка ламарина, която ми се намираше под ръка. Решетките са 8мм. За повече подробности може да разгледате снимките в линка по-долу.

СНИМКИ ТУК!



Прикачен файл:
20190922_160430.jpg

Прикачен файл:
20190922_143311.jpg
BLUEPUPIL-2 - специалист
Прикачен файл:
111111.jpg



Така обърнати, профилите имат по-голяма контактна площ за заварка в сравнение с предложения от мен вариант, дали ще е достатъчно, само времето ще покаже. Но пък, от друга страна, може винаги да се прибави по един диагонал, пък бил той и ст. въже.
BLUEPUPIL-2 - специалист
:arrow: За да изчерпим възможностите за осигуряване с-щу висване:



Прикачен файл:
GATE.jpg
шоп - майстор
чет сеп 26, 2019 2:06 pmBLUEPUPIL-2 написа:
:arrow: За да изчерпим възможностите за осигуряване с-щу висване:




GATE.jpg
Блу, човека е сложил дебела ламарина, това с червеното е напълно излишно, грозно и създава предпоставки за корозия.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Да, веднага се съгласявам, че дебелата ламарина, ако е добре хваната, фиксира ъглите на 90 градуса. Но целта ми беше да се излезе от частното и да се покрият повече варианти. По отношение на теглото се получава по-тежко крило, което иска по-изпипани панти, но пък проблема с висването е решен.
В част от случаите, при подобен тип порти, се работи с това, което е налично из двора или с профили и ламарина втора ръка и моите препоръки остават в частична безтегловност.
Те важат преди всичко за нови порти и купени от магазина материали. Особено когато става въпрос за крила с ширина от 2м и нагоре. Та в този случай слагането на дебела ламарина е доста трудно постижимо на практика. Търси се максимално олекотяване по описаните по горе направления, плюс профилирана ламарина, ако е нужна плътна част.




Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (63.74 KиБ) Видяна 1854 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (38.14 KиБ) Видяна 1854 пъти



Mоже и без диагонали, за по-красиво, но повярвай ми дизайнера е изправен пред доста проблеми и като резултат се налагат компромиси, на които ние в този форум им се присмиваме. Тези компромиси се налагат частично от статиката, но най-вече от натискането на цените надолу. Освен, ако не се ползва, разбира се алуминий. Да не се разсърдят производителите и вносителите на подобен тип по-широчки портални врати
(аз лично съм на тяхна страна, тъй като се налага да „пиля“ плочи, за да „се откликне на желанията на купувача“ и после да се приложи безумието „изстърганите“ пари да отидат за скъпи довършителни работи), но се наложи преди време да се сложат на подобни крила „дискретни диагонали“ и естествено се наруши до известна степен тяхното излъчване.



Прикачен файл:
100.jpg
100.jpg (54.42 KиБ) Видяна 1854 пъти
Прикачен файл:
200.jpg
200.jpg (63.51 KиБ) Видяна 1854 пъти
npace - специалист
Нещо такова каква част от работата на пълния диагонал ще свърши?

Прикачен файл:
Без име.png
Без име.png (3.57 KиБ) Видяна 1842 пъти


В порти от ламарина пълният диагонал винаги може да бъде скрит с още ламарина. :-D
Andri01 - майстор
Никаква - отговор на въпроса! Провисването ще бъде в дясно! И то в зависимост от теглото на използваните профили!!!
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет сеп 26, 2019 8:51 pmnpace написа:
Нещо такова каква част от работата на пълния диагонал ще свърши?
Ако пантите са от страната на червените профили макс. 15-20%.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Като стана дума за причудливи диагонали:


Прикачен файл:
1000.jpg
1000.jpg (77.04 KиБ) Видяна 1824 пъти
Прикачен файл:
4000.jpg
4000.jpg (38.41 KиБ) Видяна 1824 пъти
Прикачен файл:
5000.jpeg
5000.jpeg (10.64 KиБ) Видяна 1824 пъти
Прикачен файл:
7000.jpeg
7000.jpeg (10.83 KиБ) Видяна 1824 пъти

Тема "Съвет за изработка на метална порта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: