• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11
От мобилни телефони до цифрови камери
ky-kyy - майстор
Едно време, япончетата се скъсваха да купуват нашите мотокари, заради оловото....хидразина да не остане по-назад, купува фотоволтаици, заради джама :lol:
hidrazin - майстор
чет сеп 26, 2019 7:42 pmky-kyy написа:
...хидразина да не остане по-назад, купува фотоволтаици, заради джама ...
Ми начи имам добри учители - япончета. :-D
Иначе наистина си е на далавера - 10 квадрата калено стъкло за 100 кинта.
По-точно 20 квадрата щото са две стъкла залепени по края с двойно тиксо.
Вътре е напъхано соларното фолио. Малко кофти че задното стъкло има две дупки за кабелите.
:partyman:
nik1357 - напреднал
ср сеп 25, 2019 3:07 pmDMN написа:
nik1357 написа:
Съгласен съм с мнението Ви
Благодаря за учтивата форма на обръщение, но мисля, че няма нужда, давай на "Ти", тука май сме свикнали така и въобще не е проблем това :) .
nik1357 написа:
но колко ли облачни дни им през 1 зима
Не съм ги броил, но това много зависи от конкретното местоположение, и пак всичко е доста относително.
"Ден със ден, не си прилича" е казал народът, както и година с година или зима със зима.
Според мен точно зимата е проблемен сезон. Денят е къс, повече облачност, дъжд, снеговалеж. По-големи енергийни разходи(например за отопление, загряване на вода и т.н.) в сравнение с летния сезон.
През лятото имаш по-голям "добив", но пък ти трябва по-малко, през зимата е обратно - по малък енергиен добив, но по-големи енергийни нужди, ако ще се топлиш с ток.
Понеже говориш за автономна система независима от мрежата, въпросът е - как ще акумулираш излишъка, за да го използваш когато ти трябва и дали ще е достатъчен :? .
Според мен засега точно това е проблем - как да се съхрани най-евтино излишната енергията придобита от соларните панели, която да се използва в дългосрочен план.
Би ли обяснил какво имаш предвид с написаното по-долу?
nik1357 написа:
И ако има такава опасност ще си направя повече акомулатори за топлина.Не са сложни,не са скъпи, нямат ограничения в броя цикли.Веднъж направени могат да се използват много години почти без поддръжка.
:partyman:
Зграсти.Акомултор за топлина .Мисля ,че най ефективно е да се използва енергията за фазово превръщане по цикъла на Карно от твърда в течна фаза и онратно.Не съм се ровил още в справочници но си мисля за никакъв материал с точка на топене 200 -400 градуса целзии.Това има доста за мислене преди да се направи-трябва да не е скъпо,да не е пожароопасно и тн.
Друг вариант без много мислене и потенциални проблеми е затворн съд тип цисттерна за нафта напълнен около 90% от обема с някакви камъни .
До 100 % се допълва с масло.Нагревателите се монтират на дъното .Над камъните преминава серпентина от медна или неръждавейка тръба .С цел да не се изпарява, течността в серпентината е топлопреносно масло .Тази тръба през топлообменник загрява водата за подовото или радиаторите.
Относно нужната мощност си спомням времето на акомулиращите печки.Моята "Ела 3" отпляваше успешно стая в панелка в Русе На първия етаж ,като се подгряваше 6-8 часа на нощ
Относно необходимия брой фотовлтаици и цената сметката ми е следната 10 000 вата по 0,4 лв=4000 лв.( Не знам колко ще струва доставката следващото лято).Относно схемата на свъзване - 12 волта фв за да се приравнят по мощност към променлив ток трябва да се ползва 70 % от захранващото напрежение за 220 променлив ток те 220 по 70% =154 волта, делено на 12 до 14волта = 12 панела.
10 000 вата са примерно 32 панела по 310 вата .Мисля да монтирам фв на констукция като навес, с нужния наклон,на южната стена на къщата, ширина около 8 метра и дължина колкото излезе- При размери 2 на 1 това са 4 хорризонтални реда реда по 8 панела на ред.
Относно цената .Сега плащам около 200 лв през зимата и 80 през лятото за печка ,климатик ,бойлер ,хладилник и др.Всъщност повече защото данните ми са остарели.(сега живея и работя в чужбина) Тъй че ако икономисам дори само половината пари които плащам за електрозахранване ще се изплати за около 3-5 години
Друг вариант за който мисля е да монтирам панелите на стената(добра топлоизолация като бонус за зимата)и допълнително огледала в двора следящи слънцето. Вече и това го има и не е скъпо..Има възможност да се компенсира малката сила на слънцето с концентриране върху един панел на повече светлина -примерно 4-5 пъти усилване на светлината.Виждал съм малко огледало насочено към чешмичка и през зимата я пазеше от замръзване,включително през облачни мразовити дни.
Моля мислете и предлагайте решения .Наистина съм решил да опитам.Колкото повече мнения изкажете толкова повече е вероятно да успея да направя добра система.
В крайна сметка докато грее слънцето тази безплатна енергия ще е налична.
Моля който има на разположение фп да го включи през консумтор (примерно 2 крушки за автомобил по 55вата 12 волта )и да пише работи ли без контролер регулатор .
Последна промяна от nik1357 на пет сеп 27, 2019 6:30 am, променено общо 1 път.
шоп - майстор
@nik1357, ти прочете ли темата за отопление на бойлер с ФВ?
има колега с 1000вата ФВ греещ директно бойлер.
Там подробно са описвани проблемите, когато панелите не са в МППР режим.
miroki - майстор
@nik1357
Колега, по-горе писа, че трябват 12 тела за да компенсират от 12 до 220 волта. После писа, че трябват 32 панела по 310 W за да ти дадат 10 000 W 12 V. Защо ги гледаш разделено, а не ги умножиш. 12 групи по 32. Това са 384 тела. 10 000 W 220 V.
Това чудо ще произвежда 10 000 W на час. До 8 часа на ден. И може да захрани 3 акумулиращи печки.
Относно насочване на светлината ще има нагряване, панелите като се нагреят влошават характеристиките си.
ky-kyy - майстор
чет сеп 26, 2019 9:48 pmhidrazin написа:

Ми начи имам добри учители - япончета. :-D
Иначе наистина си е на далавера - 10 квадрата калено стъкло за 100 кинта.
По-точно 20 квадрата щото са две стъкла залепени по края с двойно тиксо.
Вътре е напъхано соларното фолио. Малко кофти че задното стъкло има две дупки за кабелите.
:partyman:
Оранжерия ли си прави?
hidrazin - майстор
пет сеп 27, 2019 6:24 amnik1357 написа:
В крайна сметка докато грее слънцето тази безплатна енергия ще е налична.
Моля който има на разположение фп да го включи през консумтор (примерно 2 крушки за автомобил по 55вата 12 волта )и да пише работи ли без контролер регулатор .
Грешка!!! Безплатна е слънчевата енергия. Електрическата не е и вероятно никога няма да бъде.
За крушките - като тръгнат(когато тръгнат) и работят.
Първо не щат щото слънцето е малко. После лека-полека тръгват - първо бавно и после по-силно.
После изгарят. Щото панели 240Wp обикновено в МРРТ са към 36 волта а 315Wp отиват към 40 волта. :-D
Май нещо си объркал форума??? Май в мазето ще си на място...
пет сеп 27, 2019 9:56 ammiroki написа:
Това чудо ще произвежда 10 000 W на час. До 8 часа на ден. И може да захрани 3 акумулиращи печки.
Относно насочване на светлината ще има нагряване, панелите като се нагреят влошават характеристиките си.
Няма такива филми. Това нещо почти никога няма да достигне 10 000W и е нормално да е така.
Избрал съм най-хубавия и единствен ден без облаци в средата на месец юни - когато денят е най-дълъг.
Та тогава се получава следната картинка:

Прикачен файл:
16.06.jpg
16.06.jpg (63.38 KиБ) Видяна 2327 пъти

И за сравнение - само след няколко дена на 22.06 когато е наистина най-дългият ден в годината:

Прикачен файл:
22.06.jpg
22.06.jpg (66.22 KиБ) Видяна 2327 пъти

Та това "чудо" най-често ще достига 8000W, рядко 9000W и в изключителни случаи 10 000 - обикновено за минути и то само няколко дена в годината.
Тези дни обикновено се случват март-април...
:partyman:
hidrazin - майстор
пет сеп 27, 2019 12:41 pmky-kyy написа:
Оранжерия ли си прави?
Не бре. На къщата имам една "лятна кухня" и вратата е на нивото на плочките в двора.
Да не вали и да не пръска, отгоре има една козирка направена от винкел и армирано стъкло.
Дълга към 3 метра и широка метър. На преклонна възраст и има стъкла за смяна. Общо взето вече не става.
Ще я сменя и вместо стъкла ще сложа панели. Ток няма и да прави - отгоре има една асма. :-D
:partyman:
miroki - майстор

Код: Избери всички

Това нещо почти никога няма да достигне 10 000W 
То ясно, написах оптимистичния вариант. Който сам по себе си е доста плашещ. Поне за два сайванта ще има панели.
hidrazin - майстор
пет сеп 27, 2019 1:55 pmmiroki написа:
То ясно, написах оптимистичния вариант. Който сам по себе си е доста плашещ.
Няма оптимистичен вариант и никога не е съществувал.
Има реален вариант. Базиран на години измервания и статистика.
За сега е ясно едно - ако искаш ток трябва да си свързан с мрежата.
Останалото е варианти на мизерията.
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11

Тема "отопление н къща със соларни pv панели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: