• 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
STEPER - специалист
https://www.thingiverse.com/thing:3091300[/url] - Creality Ender 3 part cooling fan duct
https://www.thingiverse.com/thing:3255518/comments[/url] - Mistral-E" Extruder Cooling Duct

От тези които избереш няма да сгрешиш.Кръговото обдухване е с приоритет.
Само имай на пред вид да не затрудниш стоковото обдухването на HotEnd-а.
По отношение направата на конструкцията не мога нищо да кажа.Не зная какви са ти
способностите за работа с метали,разполагаш ли с необходимите инструменти,място,
имаш ли някакъв опит и т.н.
Като kазваш трудоемко разбирам,че ти сам не си уверен в тази реализация.
TenK.O. - помощник
Току що направих онова с кръговото обдухване и утре ще го пробвам. Да не повярваш стана от първия път и то без "support" , а си мислех че вътре кухината няма да се получи.
Между другото съм доста способен, тъй като работя като механик и ако не вкъщи то на работа имаме доста инструменти. Дори мога да ползвам служебната фреза за да си фрезовам под прав ъгъл профилите. Така, че приемам всякакви съвети, от къде, как и какво може да се подобри по конструкцията на моя Ender 3/ :)
И между другото, този лак за по добрата адхезия е ужасен, когато трябва да се изчисти. Доста търкане пада с кухненска ролка и спирт :D Мисля да пробвам друг трик със сухо лепило и вода.

edit: Между другото смятам да укрепя конструкцията с ето тези скрепителни елементи:
https://www.aliexpress.com/item/4000186 ... 2e0eAdBr1b
https://www.aliexpress.com/item/3277282 ... 2e0ea3Oib9
Като този втория ми се вижда най-добър вариант тъй като ще остане скрита сглобката. Това е само като идея, не съм гледал за размерите дали са като на моите профили.
STEPER - специалист
вт окт 01, 2019 9:55 pmTenK.O. написа:
... Така, че приемам всякакви съвети, от къде, как и какво може да се подобри по конструкцията на моя Ender 3/ :)
Определено аз не мога да дам така съвет защото не притежавам и не съм ползвал такъв принтер,
за да знам към какво да те насоча.В Нета има много информация за модернизация на този принтер.
Ти решаваш как да постъпиш и какво да правиш.
На първо време чичко Гугъл ще ти е другарче. Разгледай,определи се и ако има нещо конкретно,
казваш и не вярвам да има проблем за съдействие и помощ според възможностите.
Един въпрос - Умееш ли да си служиш с руски език?
Питам защото неведнъж във форумите съм давал линкове или информация на този език и винаги
съм срещал неодобрение и трудности да се разбере написаното, а по руските сайтове има
изключително много информация. Все пак славянски език е и надявам се да не е проблем.
вт окт 01, 2019 9:55 pmTenK.O. написа:
.....И между другото, този лак за по добрата адхезия е ужасен, когато трябва да се изчисти.....
Някой да ти е казал да го сваляш?Аз споделих какво ползвам и какво е дало положителни резултати.
А това,че е "ужасен, когато трябва да се изчисти" е твое лично мнение.
Няколко думи за технологията:Ползвам лак за коса - taft Ultra Strong 4.Флакона е в червен цвят.
Нанасям върху стъклото /предварително свалено/ от растояние 20-на см.след което поставям стъклото на леглото.
След печат за по-бързо истиване го свалям и оставям на страна.След малко се чува едно приятно пукане
и модела сам се отлепва.За следващ печат нанасям лак отново върху само използваното място.
Стъклото не се чисти.Позволява многократна употреба.След дълго време то
добива вид и прозрачност като на паус.Когато се натрупа голям слой и обере луфта между
дюзата и леглото /0.1 мм./ стъклото подменям с ново а използваното изчиствам с тънка цикла
или тънка шпакла като тези които използват за китване на автомобилите.Много често ползвам
и макетно ножче.По лесно става защото слоя е по дебел, но не до там ужасно.
Няма лошо ако някой предложи и по-добра технология.
Имай на пред вид,че и всички настройки на принтера се правят при загрято легло.
вт окт 01, 2019 9:55 pmTenK.O. написа:
... Мисля да пробвам друг трик със сухо лепило и вода...
Не съм пробвал такъв трик и не мога да го коментирам,но руснаците използват бира или захар разтворен
във вода /не си спомням сега пропорцията каква беше/.
Преди години съм опитвал и аз този метод и има резултат - но не е постоянен.
При тези методи е необходимо всеки път някакво време обработената повърхност да изсъхне.
вт окт 01, 2019 9:55 pmTenK.O. написа:
...Като този втория ми се вижда най-добър вариант тъй като ще остане скрита сглобката.
Това е само като идея, не съм гледал за размерите дали са като на моите профили...
Ако мислиш да се занимаваш с 3Д принтирането и това ти остане като хоби остави принтера така
както си е /все пак той е за начинаещи потребители/.Някой ден след като добиеш опит,знания и увереност
ще се върнеш към него,
защото "Ако искаш да имаш нещо - купи си.Но ако искаш да научиш нещо - направи си"
Няма нищо трудно в направата на един принтер с добри показатели като например CoreXY.
Интересното при него е това,че двата двигателя са свързани с общ ремък и движат каретата по Х и Y остта в тандем.
Делта принтерите изискват точност при направата,трудни са за настройка но с отлични резултати.
stridata - специалист
TenK.O. , моя съвет от личен опит е да не се хвърляш в някакви сериозни ъпгрейди преди да се ошлайфаш, защото в главата ти ще стане лудница и няма да може да се концентрираш в/у много дребни детайли свързани с принтирането за които не е нужен ъпгрейд, а опит! Трябва да ти кажа, че принтера ти с елементарните Thingiverse принтирани ъпгрейде ще извади качество на принтиране което ще е доста задоволително. Относно адхезията, не знам какво точно ще принтираш и с какъв филамент, но едно стъкло, магнитна подложка или дори хартиена лепенка са ти достатъчни без лепила и т.н. 80% от качествения принт е съврзан с правилно начертаните детайли и настроиките на Slicer software-а който използваш. Относно подбора на филамента достигнах до извода, че има голямо значение. Аз лично препоръчвам ТОЗИ САЙТ, може да са скъпички, но качествени!
Последна промяна от stridata на чет окт 03, 2019 3:29 pm, променено общо 1 път.
Гост - специалист
ср окт 02, 2019 7:12 pmSTEPER написа:
остите.Един въпрос - Умееш ли да си служиш с руски език?
Питам защото неведнъж във форумите съм давал линкове или информация на този език и винаги
съм срещал неодобрение и трудности да се разбере написаното, а по руските сайтове има
изключително много информация. Все пак славянски език е и надявам се да не е проблем.
Би ли дал линкове към някой руски форум? От старото поколение съм и руския ми е по-лесен от английския ;-)
Би следвало да няма проблем, след като по- горе има линк към търговец на принтери и филаменти...
Предварително Благодаря.
STEPER - специалист
чет окт 03, 2019 10:40 amstridata написа:
.....магнитна подложка ....
Какво е предназначението на магнитната подложка и как се използва?
stridata - специалист
чет окт 03, 2019 2:40 pmSTEPER написа:
чет окт 03, 2019 10:40 amstridata написа:
.....магнитна подложка ....
Какво е предназначението на магнитната подложка и как се използва?
Ами едното се залепва за леглото, а другото е гъвкаво и след принт си го отлепваш и сваляш принта. Не знам кое от двете е магнитното.
Изображение
Изображение
STEPER - специалист
Сега разбирам.
Магнитната подложка се залепва за леглото а в горната подложка има вградена метална пластина.
А тази подложка може ли да осигури добра адхезия при 9 часа печат без проблеми?
Металната вложка служи и за автолевел при принтери които имат индукционни датчици.
STEPER - специалист
чет окт 03, 2019 10:40 amstridata написа:
......80% от качествения принт е съврзан с правилно начертаните детайли и настроиките на Slicer software-а който използваш.
Тук бих добавил и основно от настройките във Firmware-а на принтера. Те определят как ще се интерпретира Gcod-а създаден от Слайсера.
За сега най добрият софтуер в това отношение е Клипер.
чет окт 03, 2019 10:40 amstridata написа:
... Аз лично препоръчвам ТОЗИ САЙТ, може да са скъпички, но качествени!
За качеството - спор няма стига да можеш да си го позволиш.
Но никак не ми се връзва с термина "бюджетен консуматив" :-D за бюджетен принтер. :lol:
На пазара се предлага също качествен филамент от много фирми както внос така и от местни производители.
Така или иначе филамента подлежи на подготовка преди да се печати.
TenK.O. - помощник
Тук сте доста прави, че в главата ми е каша и за сега не мисля за никакви ъпдейти. И се насочих точно към слайсера и неговите настройки. За настройки на "Firmware-а" не мога да говоря защото ще погледна първо какво значи това в гугъл. Имам си неква бегла представа, но да не се излагам повече :D . За магнитната подложка не мога да говоря от личен опит, но някои казват че при по-високи температури се размагнетизира. Но ето този човечец ги опроверга напълно: https://www.youtube.com/watch?v=qyG7Gt-Upsg И аз ги заглеждах, но както казахме без никакви ъпдейти повече.
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: