Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
svg - специалист
Здравейте.
В едната стая/където има външни щори/ механизма НЕ работи. Стъклопакета е отваряема част + неотваряема. На отваряемата, щорите НЕ се спущат надолу. Те за PVC, предполагам ще е механизма. Къде да отворя за да го оправя. Там, където се прибира въжето /т.е. от вътре/, или вън в кутията, където се прибират щорите?

Вторият ми въпрос е за избор на външни щори, за друга стая. Алуминиеви или пластмасови?
Стаята "гледа" към булевард с пешеходна зона, а лятото ѝ много напича. Желанието ми е, ако съществуват такива външни щори, които да НЕ прибират и спускат, а да се променя ъгъла на ламелите. Хем да влиза светлина, хем да избегна любопитни погледи. Също така, желая и шумоизолация + топлоизолация. Да намаля максимално шума от преминаващите коли, зимата да запазват максимално топлото, а лятото да пазят от слънцето.

Благодаря предварително за съветите Ви! :)
nikolov333 - майстор
Алуминиеви ролетни + съответния стъклопакет за шумо и топло изолация, по възможност с 6мм стъкла..
svg - специалист
съб окт 05, 2019 6:01 pmnikolov333 написа:
Алуминиеви ролетни + съответния стъклопакет за шумо и топло изолация, по възможност с 6мм стъкла..
Дограмата на стаята за която ще слагам външни щори, вече е сменена. Ропласт е но подробности незнам. Единствено за ориентир е, че когато прозореца е затворен колите се чуват но МНОГО тихо. Може да се спи спокойно. Къщата е на около 8-10 метра от булеварда, но е на по-ниско ниво.
iliya_i - майстор
съб окт 05, 2019 5:32 pmsvg написа:
... механизма НЕ работи.
Къде да отворя за да го оправя. Там, където се прибира въжето /т.е. от вътре/, или вън в кутията, където се прибират щорите?
Зависи в какъв вид точно е това "НЕ работи"
Ако издърпваш въжето от табакерата (кутията вътре) и то е свободно, но от вън не се спуска, то тогава отваряш кутията в която се прибира. На отваряемата част, ако щората е достъпна при отворен прозорец, погледни дали някоя ламела не е излязла настрани и да запира в релсата.
Ако не се спуска до долу, понеже въжето не може да се издърпа повече от табакерата, тогава отваряш нея.
svg - специалист
съб окт 05, 2019 6:12 pmiliya_i написа:
съб окт 05, 2019 5:32 pmsvg написа:
... механизма НЕ работи.
Къде да отворя за да го оправя. Там, където се прибира въжето /т.е. от вътре/, или вън в кутията, където се прибират щорите?
Зависи в какъв вид точно е това "НЕ работи"
Ако издърпваш въжето от табакерата (кутията вътре) и то е свободно, но от вън не се спуска, то тогава отваряш кутията в която се прибира. На отваряемата част, ако щората е достъпна при отворен прозорец, погледни дали някоя ламела не е излязла настрани и да запира в релсата.
Ако не се спуска до долу, понеже въжето не може да се издърпа повече от табакерата, тогава отваряш нея.
В момента са вдигнати и не искат да слязат надолу. Като дръпна въжето да ги спусна, то остава хлабаво, така да кажа. Щорите се спускат около сантиметър-два и толкова.
Значи, по трябва да отворя външната кутия. Но за какво точно да гледам?
miroki - майстор
Има и такива щори, които да са хоризонтални, по подобие на вътрешни алуминиеви.
Венециански външни се водят. Много по-широки са.
Лошото е, че пак имат кутия отвън и щората дори не се прибира цялата вътре. С две думи краде малко от светлата част на прозореца.
Но са цифра.
Питах преди два, три дена. 1,35 на 2,60 е 650 лв.
Може да се сложи една за цялото пространство.
Изглеждат така:
https://sunnyblind.com/blog-post/%D0%B2 ... %B7%D0%B0/
svg - специалист
съб окт 05, 2019 6:40 pmmiroki написа:
Има и такива щори, които да са хоризонтални, по подобие на вътрешни алуминиеви.
Венециански външни се водят. Много по-широки са.
Лошото е, че пак имат кутия отвън и щората дори не се прибира цялата вътре. С две думи краде малко от светлата част на прозореца.
Но са цифра.
Питах преди два, три дена. 1,35 на 2,60 е 650 лв.
Може да се сложи една за цялото пространство.
Изглеждат така:
https://sunnyblind.com/blog-post/%D0%B2 ... %B7%D0%B0/
Наистина са цифра. 650 лева...
По евтино ще ми излезе, външни обикновени щори + фолио на прозорците което да пуска слънчевата светлина, но да не се вижда ит любопитните. На оринциоа на затъмнените стъкла на автомобилите.
miroki - майстор
Мен ми харесаха, ето монтажа. Цената е с монтажа де.

Но съвсем умишлено не показват вдигната.
Като ми смениха прозореца намаля доста, не искам още и за това се отказах.
Мисля решение е да опъна два тела хоризонтално горе и долу и да си опъна перде от вън. От полупрозрачна найлонова материя. Има едни реклами на такава, много здрава и я ползвам за перде на остъклен балкон, но вътре. С тип брезентови каишки и метални държачи.
Hoвoceлckи - майстор
С така поставените желания си за външни + вътрешни. Аз съм така. Когато избирах ми препоръчаха алуминиеви с пълнеж. Доволен съм. От скоро се появи проблем със спускането. Оказа се скъсана и набрана оплетка на въжето. Почистих я като внимателно я изрязах с бръснарско ножче. Сега си работи, но все пак въжето ще трябва да се смени. На сайта препоръчан от miroki има схема ако те интересува.
https://sunnyblind.com/wp-content/uploa ... %D0%B0.jpg
Последна промяна от Hoвoceлckи на съб окт 05, 2019 7:30 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
Казах ти вече, но ще повторя. Гледаш за ламела изместена настрани, дето запира в релсата.

Тема "Ремонт на външни щори и избор на нови" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: