Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
ggogov - напреднал
Здравейте, мисля да свържа два топлообменника фреон-вода към едно външно тяло на климатик чиго с компресор hitachi 503DH-80D2 scroll compressor Въпроса ми е как е по-добре да са свързани топлообменниците по фреон и по вода : паралелно или последователно? Топлообменниците за SR-B3-23-40. Благодаря!
tihar - специалист
Зависи от желания ефект. Предполагам идеята е да има два отделни кръга на консуматори на топла вода.
При паралелно свързване при идеални условия ще има еднкаво топлоподаване към всеки обменник (фреонът ще минава еднакво) и двата консуматора ще имат шанс да дръпнат еднакво максимално количество топлина. Реално не знам колко е възможно да се балансират и може единият да взима повече от фреоновия поток.
При последователно свързване потокът на фреона е един и първият консуматор може да тегли колкото си иска, а за втория ще е колкото е останало :) . Така е по-удачно ако искаш да топлиш (1) бойлер с по-голям приоритет и (2) парно, когато бойлера е загрял.
ggogov - напреднал
Причината да са два топлообменниците, е че са с малка мощност, но вече ги имам и климатика също. Извинявам се, че не обясних в началото и благодаря за отговора.
speka_rs - майстор
Паралелно тогава.

п.с. В темата за термопомпте вода-вода Boyan беше обеснявал каква са плюсовете и минусите на двете свързвания.
шоп - майстор
Продай ги тези топлообменници и си купи правилния размер. Иначе само ядове ще береш
a_stoev - майстор
съгласен с шоп
Два малки са по-скъпи от един голям

Тема "как да свържа два топлообменника?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: