• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Здравейте. Стигнах до момента на изграждане на порталната врата за едно заграждение, но имам проблем с избора на панти. И понеже замисълът е за крило в крилото, поради липсата на друго подходящо място за пешеходна врата.
Проблемът ми е, че колът на който ще се крепи вратата е странично на бордюра. А по протежение на бордюра, който е с ширина ~10 см има разположени други колове, т.е. колът на вратата се пада ъглов за заграждението. Разстоянието до следващия кол е 300 см . А самата врата ще е разположена над бордюра.
Благодаря предварително.


Изображение
torbalan - Дървен философ
Какъв ти е проблема с пантите?
От какъв материал ще правиш вратата?
По железариите продават елементарни струговани панти, които се заваряват за самата врата, ако е желязна.
Ако е дървена - ще трябва нещо от този род.
нед окт 20, 2019 9:24 amtorbalan написа:
Какъв ти е проблема с пантите?
От какъв материал ще правиш вратата?
По железариите продават елементарни струговани панти, които се заваряват за самата врата, ако е желязна.
Ако е дървена - ще трябва нещо от този род.
Желязна ще е , от 50/50 профил.
Знам ги тези панти. На гаража съм направил вратата с такива, но бая зор видях. А и нямат за регулиране. Тук ми се иска да са една идея по ЕнтЕлегентни. И поне две идеи по лесни :)
iliya_i - майстор
съб окт 19, 2019 12:00 pmTuxo написа:
И понеже замисълът е за крило в крилото, поради липсата на друго подходящо място за пешеходна врата.
Ако евентуално замисъла се промени на 2 отделни крила, затварящи се едно към друго, вместо 3 метра крило, утежнено с още едно вградено на отдалечения му край, ще имаш около 10 пъти по-малко натоварване в пантите и кола в ляво.
tarlyo - специалист
Сложи на голямото крило колело отдолу, така пантите му ще се разтоварят. Малкото крило може да го направиш и с панти за каубойска врата, да го отваряш в двете посоки.
Реално няма да е мега тежко крилото. Желязото е около 50-тина кг. Пълнежа е мрежа от около 4мм общо всичко няма да надвишава 80-тина кг. А не мога да го разделя на 2 крила защото в дясната част няма да остане място за преминаване при отворено положение. Колело също не мога да сложа защото е в наклон. Да речем от порядъка на 25-30 градуса. Ако я обърна да се отваря на вън пак ще пречи и то в пъти повече. А и трябва да бъде повдигната, защото предстоят ремонти на общинската част и нивото ще се вдигне, но не знам колко, точно по тази причина не е и плъзгаща. Не мисля да я правя на каубойски панти малката, а точно обратното, да я стопирам с винкел или планка, според зависи ще е. Но ми се ще пантите да се регулират, за да обера разликата(да затвори или не), а то ще има такава на 1000%
Чираче - майстор
пон окт 21, 2019 11:11 pmTuxo написа:
Но ми се ще пантите да се регулират, за да обера разликата(да затвори или не), а то ще има такава на 1000%
Това отново не го разбрах. Искаш вратата да се самозатваря ли? Ако е така, това се прави с лек наклон на кола за пантите в съответната посока.
За панти ти предлагам моята конструкция. Ще ти трябва стругар и заварчик, защото не съм виждал такава по магазините.

Прикачен файл

P4080001.JPG
P4080001.JPG (29.31 KиБ) Видяна 2490 пъти
вт окт 22, 2019 9:37 amЧираче написа:
пон окт 21, 2019 11:11 pmTuxo написа:
Но ми се ще пантите да се регулират, за да обера разликата(да затвори или не), а то ще има такава на 1000%
Това отново не го разбрах. Искаш вратата да се самозатваря ли? Ако е така, това се прави с лек наклон на кола за пантите в съответната посока.
За панти ти предлагам моята конструкция. Ще ти трябва стругар и заварчик, защото не съм виждал такава по магазините.
Десният кол, този от към бравата е с перо за да стопира и затваря в него. Перото ако не греша е 20 мм. Колкото и да ми се иска едва ли от раз ще е добре подравнено. Т.е. ще ми се да се регулират за да си я наглася. А такива подобни панти намерих по магазините но са с една по голяма съчма в легло и имаше опция на горната част на пантата да има отвор за гресьорка (самата греьорка я дават отделно до колкото разбрах) или да няма.
В крайна сметка почивните дни " чукат на вратата " :) и предполагам, че ще се твори, но със прости струговани панти.
npace - специалист
Колът, на който ще виси портата трябва да бъде 1.5-2 метра вкопан в поне половин (или по-скоро цял) кубик бетон, иначе за по-малко от година ще увисне. Тежестта на такава порта ще бъде по-близо до 150 отколкото до 50 килограма, над половината от които ще дърпат кола странично в горния му край.
Със сигурност ли няма как да се направи двукрила? Едно крило 2 метра и едно метър и 20?
  • 1
  • 2

Тема "Портална врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: