Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Онзи ден открих, че имам фаза по металните части на доста от уредите вкъщи - при допир на метална част с фазомер, светва. Уредите, по които има фаза са разнообразни, включени към различни контакти, като общото е, че щепселите им са без земя. При уредите, които имат троен щепсел, няма утичане. Пробвах контакта с фазомера - едната дупка дава фаза, другата - не, няма фаза и по пластината за земята. Инсталацията е с три кабела, изглеждат нормално свързани към контакта. Прочетох някъде из форума съвет да се обърне щепсела при вкарване в контакта и наистина, ако се обърне, проблемът изчезва. За съжаление нямаше по-подробно обяснение как това "оправя" проблема, та ми се иска да науча повече и евентуално да получа съвет какво да предприема.
hidrazin - майстор
Онзи ден си открил ... нищо.
Този "фазомер" не е измервателен уред и по него не може да съдиш дали имаш фаза или не.
:partyman:
moimoimoi - майстор
Извикай някой колега да ти смени щепселите дето нямат защитна пластина, както и да ти провери заземяването на контактите
kozl - майстор
Я да ти видиме "фазомера".
Има ли глим лампа или е некой измислен със светодиод.
valentino76bs - майстор
ср окт 23, 2019 11:57 pmbongos написа:
Здравейте,

Онзи ден открих, че имам фаза по металните части на доста от уредите вкъщи - при допир на метална част с фазомер, светва. Уредите, по които има фаза са разнообразни, включени към различни контакти, като общото е, че щепселите им са без земя.
Тези уреди какви са ? Оригинални ли им са така щепселите?Нещо работата мирише....
Кабелите на уредите са оригиналните, идват си с двоен щепсел. Става въпрос за телевизори Самсунг, колони Сони, лаптоп... Големите уреди, като хладилник, печка, с троен щепсел - нямат проблем. "Фазомерът" е евтинджос за 2лв, купен преди доста години, разбирам че не е най-прецизният инструмент за измерване, но не мога да си обясня защо при едно положение на щепсела светва, а при завъртане на 180 градуса, не светва. Един познат сега ми обясняваше, че това на което съм свидетел било нормално явление, просто някои уреди така си работели... Въпросът е, че освен светването на фалшивия фазомер, се усеща и гъделичкане при допир :)
valentino76bs - майстор
А и мене мравките ме лазят постоянно :) Е то сичко дето го изброи пластмаса и дърво от де ти идва гъдела?
DMN - майстор
Явно е допрял фазомера на антенния вход и другите тем подобни на телевизора и свързаните с него неща.
Фазомерът си свети и това не е прецедент, което не означава, че там има "чиста" фаза.
Ако си на кабелна телевизия използвай това от линка, което няма да ти гарантира, че фазомерът няма да свети, но проблемът с "гъделичкането" може да изчезне, освен ако "проблемът" не е в твоя телевизор :) :
https://www.google.com/search?q=%D0%B3% ... 38&bih=527
:partyman:
kozl - майстор
Аз бях си купил един таков уред със светодиод дека светеше къде си ще. И пак се върнах към класиката с глим лампи:


Изображение


Глей ся колко съм ги надиплил, па открих и още от как съм правил снимката :-D И се са с глимки.

А да вече се сдобих и с една скъпотия с електроника и не знам дека я прибрах та да я снимам.
Благодаря ви за съдействието :) Само не ми стана ясно защо при завъртане на щепсела на 180 градуса, тази "фаза" - реална или имагинерна, изчезва?

Тема "Фаза по корпусите на уредите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: