Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Няма защо да я следиш. Температурата в бойлера няма да надвиши тази на водата в камината :)

По-горе има едно мнение за поддържане температурата в три помещения с регулатори електронни термоглави с термостати, в други три електронни термоглави и накрая извод за механични термоглави. Всички те са създадени да правят едно и също нещо - да регулират стайна температура. Има различни марки и модели. Представянето им се различава. Има механични термоглави, които не позволяват стайната да падне под зададената и да я превиши с до 0.5°С. Струва 35 лева на радиатор, пак всяка стая е с различна (зададена) температура и даже не трябват батерии.
Разбира се има и електронни такива. Имат батерии и са по-скъпи. Някои са още по-прецизни, други евтини и на промоция, не толкова. Обикновен on/off термостат може да е с по-добра точност, но първо, при него има хистерезис, температурата ще варира в някакъв диапазон, и второ, масово стайните термометри също имат отклонение.
Антон С. - специалист
Имам една чуденка и ще съм благодарен, ако някой ми помогне. Ако имам две помпи, едната за отопление, а другата за БГВ, в какъв режим трябва да бъдат настроени?
1. И двете с константно налягане:
2. И двете с пропорционално налягане:
3. Едната с константно, а другата с пропорционално.
gnt69 - майстор
чет окт 24, 2019 10:26 pmАнтон С. написа:
Имам една чуденка и ще съм благодарен, ако някой ми помогне. Ако имам две помпи, едната за отопление, а другата за БГВ, в какъв режим трябва да бъдат настроени?
1. И двете с константно налягане:
2. И двете с пропорционално налягане:
3. Едната с константно, а другата с пропорционално.
Важно е камината да гори, като се стопли бойлера ще спре помпата, пък като се стопли къщата ще спре и камината и помпата. Пък позициите ще ги установиш опитно, важно е топлата вода да стига до всички радиатори.
Тонка, според книжката на Алфа 2, помпата за отопление е на РР2, а помпата за БГВ е на 1.
Котелната ми е на РР1, радиаторната на РР1, а на печката с водна риза, която е вързана на серпентината на буфера е на Auto. Котела е 20 киловата, радиаторна мощност 13.5 киловата при 80/60/20, 5 радиатора и лира
Сичко е "ток и жица".

Ей сига са питам- кой ши му врътка настройката на помпата на газовия ми котел, кога ма топли и кога ма къпи?

Бе слушкай Грундфоса и ша сполучиш!
morfei1 - специалист
Към ползващите Bboil RF или Classic.

Ясно че може да се вържат един от двата модела към изхода на котела за термостат.

Мога ли
-да паля и гася горелката през приложението по моя команда, без темп датчици в стаята?
-вързан към котела мога ли пак да се управлявам по темп на вода, а не по темп. на стая, тоест може ли да работи без температурния датчик горе в стаята?
-може ли да се зададе седмичен график, за палене и гасене?
-ще ми показва ли темп. на котелна вода. в момента, мощност на горелката в момента и т.н.т. Принципно и само показване на моментната темп. ми е ок. за мощността ще се ориентирам по температурата.

Идеята е отдалечено палене и гаснене на горелката по нормалния начин все едно съм цъкнал бутона на котела за старт/стоп на горелката, а не директно спиране все едно е спрял тока със смарт контакт (sonoff или нещо подобно), понеже също ще спре и помпата, която се управлява от горелката?

Приемам и други идеи за отдалечен старт/стоп като се запази управление по темп на котелна вода.
gnt69 - майстор
пет окт 25, 2019 9:58 pmmorfei1 написа:
Към ползващите Bboil RF или Classic.
Ясно че може да се вържат един от двата модела към изхода на котела за термостат.
Мога ли
-да паля и гася горелката през приложението по моя команда, без темп датчици в стаята?
-вързан към котела мога ли пак да се управлявам по темп на вода, а не по темп. на стая, тоест може ли да работи без температурния датчик горе в стаята?
-може ли да се зададе седмичен график, за палене и гасене?
-ще ми показва ли темп. на котелна вода. в момента, мощност на горелката в момента и т.н.т. Принципно и само показване на моментната темп. ми е ок. за мощността ще се ориентирам по температурата.
Може всичко което си написал.


Прикачен файл:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (31.81 KиБ) Видяна 1596 пъти


Има и ръчно управление има и графици, можеш да му направиш колкото си искаш сценарии за различни дни. :partyman:

Не можеш да бърничкаш по настройките на котела или камината с това само палиш и гасиш по време или по температура.
morfei1 - специалист
Чудесно! Малко се отклонявам от темата, но да попитам.

При положение, че искам отдалечен старт/стоп за топло време, мониторинг на котелната вода и евентуално седмичен график без да вързвам датчици, Bboil Classic жичния вариант ще ми ми върши същата работа предполагам? Това им е само разликата? Едното е безжично, другото е на кабел към датчиците, но и двето са на WiFi към рутера?

RF серията на 400 и кусур MHz ли предава, че да не се оплескат нещата с HmIP и Zigbee мрежата ми?
gnt69 - майстор
пет окт 25, 2019 11:07 pmmorfei1 написа:
Чудесно! Малко се отклонявам от темата, но да попитам.

При положение, че искам отдалечен старт/стоп за топло време, мониторинг на котелната вода и евентуално седмичен график без да вързвам датчици, Bboil Classic жичния вариант ще ми ми върши същата работа предполагам? Това им е само разликата? Едното е безжично, другото е на кабел към датчиците, но и двето са на WiFi към рутера?

RF серията на 400 и кусур MHz ли предава, че да не се оплескат нещата с HmIP и Zigbee мрежата ми?
Ба ли го за мегахерците. Моето е RF с два безжични и 3 жични датчика които аз съм добавил за удобство и да виждам какво става. Звънни в Просмарт и питай. :partyman:
stefanhinkov - напреднал
Здравейте,
От този сезон ползвам Грейко Бижу 16kw. Засега се държи прилично, то и няколко пъти съм я палил де с това време...
Обаче за няколко часа горене стъклото става черно, със налепи.
Пробвах няколко вида пелети, като не забелязвам разлика - все си е черно.
Инсталатора ми каза, да завиша малко вентилатора и го направих - на всички степени с +5 (не знам какво значи "малко" :) )
Стъклото пак е черно :(
Не че е кой знае какъв проблем, но сигурно тези черни налепи по стъклото са знак за не добро горене?
Някой има ли такъв проблем и евентуално решение?
filmatoplo - майстор
Оня ден при един пуск -пелетите също горяха с по червен и по пушещ пламък ,нито дози ,нито заигравка с въздуха помага .

Тема "Пелетна камина Грейко" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: