Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте,
Преди година закупих апартамент в 15 етажен ЕПК блок. Апартаментът е тип мезонет - на 13 и 14 етаж. Направих ремонт на двете бани (те са една под друга) и смених вертикалните щрангове в двете бани с нови, а тези идващи от 12-тия етаж си останаха стари. Между 17-ти и 20-ти октовмри имаше ремонт на Топлофикация до блока и съответно в цялата сграда нямаше топла вода. На 21 октовмри от Топлофикация пуснаха водата. В банята на 14-тия етаж си има топла вода, но на 13-тия етаж няма. Когато се пусне топлата вода на душа или смесителя о тя просто не идва (не тече студена, а не идва никаква вода). В асансьора на блока се появи съобщение - "Ако може да се спрат бойлерите, за да може и хората на горните етажи да имат топла вода". Интересното е, че на 14-тия етаж в банята няма никакъв проблем. Съобщението в асансьора беше махнато и домоуправителя каза, че никой не се оплаква от подобен проблем, а само аз. Някой може ли да ми каже къде може да е проблема. В някакво запушване между старите и новите щрангове? Заради пуснат бойлер и съответната циркулация? Предварително благодаря за помощта!

Прикачен файл

Баня.jpg
iliya_i - майстор
вт окт 29, 2019 11:09 amtihomir_zhelev написа:
Когато се пусне топлата вода на душа или смесителя о тя просто не идва (не тече студена, а не идва никаква вода).
Това какво общо има с бойлерите на хората?
Ти имаш ли бойлер?
Имаш ли водомер, спирателни кранове, филтър, обратна клапа?
Antonii - майстор
Вижте и си почистете цедките на смесителя или тези преди него, ако ги има.
При стари щрангове и след спиране на водата се запушват.
вт окт 29, 2019 1:16 pmiliya_i написа:
вт окт 29, 2019 11:09 amtihomir_zhelev написа:
Когато се пусне топлата вода на душа или смесителя о тя просто не идва (не тече студена, а не идва никаква вода).
Това какво общо има с бойлерите на хората?
Ти имаш ли бойлер?
Имаш ли водомер, спирателни кранове, филтър, обратна клапа?
Здравейте. Да имам. Не знам какво общо имат бойлерите.
вт окт 29, 2019 2:06 pmAntonii написа:
Вижте и си почистете цедките на смесителя или тези преди него, ако ги има.
При стари щрангове и след спиране на водата се запушват.
Здравейте. Цедките на смесителя ще ги видя, но би трябвало да не са проблем. Понеже когато пусна студената вода през смесителя или на душа си тече без проблеми.
iliya_i - майстор
вт окт 29, 2019 3:37 pmtihomir_zhelev написа:
вт окт 29, 2019 1:16 pmiliya_i написа:

Имаш ли водомер, спирателни кранове, филтър, обратна клапа?
Здравейте. Да имам. Не знам какво общо имат бойлерите.
Ами всичкото това трябва да се провери за запушване. Най лесно е с филтъра и крановете (ако са кеклови). За водомера може да ти трябва помощ от топлофикация за пломбата на входа. Но холендъра на изхода може да се развие.
kozl - майстор
Най-вероятно запушване в отклонението за 13 етаж.
Но за да гадаем липсва доста информация.
Сменил си вертикални щрангове и така като гледам на снимката се вижда само едно отклонение.

Изображение

Не се вижда трета тръба за циркулацията.
Това отклонение какво захранва 13 и 14 етаж или само???? :? Вероятно 13 етаж. И вероятно си с 4 водомера по два за всеки етаж :?
След отклонението ако има водомер в него има цедка - пеовери да не са се натрупали налепи откъртени от несменените тръби. Гадното е, че там може да е пломбата и ще трвбва да се махне и после разправия за ново пломбиране.
Смесителите какви са? И в банята няма ли 2 смеситела (за душ + за мивка)? Ако и през двата няма топла вода, вероятно запушването е във водомера или някъде преди тях.
Ако има запушване м-у стари и нови щрангове вероятно и двете бани ще са без вода. Щото като гледам снимката и си мисля, че си снимал отклонението на 13 етаж и после тръбите продължават към 14 етаж, където има също такова отклонение.
На всяко отклонение от тръбата за топла вода трябва да има РАБОТЕЩА обратна клапа, за да не връщат бойлерите или други подобни студена вода в топлата тръба и така съседите се къпят с охладена вода като водомерите на тези с бойлерите се въртят наобратно, т. е ще им спестят от сметката за подгряване на вода, а сумата за тяхното подгряване ще се разпредели към комшиите. Така че комшиите може да се чувстват двойно прецакани.
Най-често запушване се получава след спиране и източване на вертикалните щрангове и след това се получават пулсации при пускане на водата и се откъртват парчета от отлаганията по тръбите. И ако ти на пследните етажи си бил от първите де са точили вода веднага след пускането и си "промил" щранга в твоите отклонение. Т.е привлякъл си боклука. А то е имало и въздух, който пък допълнително допринася за пулсации и откъртване на налепи - та така де сменяйте тръбите по цялата вертикала. Друг начин е при ремонтни дейности и работа с къртач около тръбите и поради вибрациите пак се откъртват парчета и белята най-често става на цедката на водомера където се натрупват като тапа.
ср окт 30, 2019 7:51 amkozl написа:
Най-вероятно запушване в отклонението за 13 етаж.
Но за да гадаем липсва доста информация.
Сменил си вертикални щрангове и така като гледам на снимката се вижда само едно отклонение.

Изображение

Не се вижда трета тръба за циркулацията.
Това отклонение какво захранва 13 и 14 етаж или само???? :? Вероятно 13 етаж. И вероятно си с 4 водомера по два за всеки етаж :?
След отклонението ако има водомер в него има цедка - пеовери да не са се натрупали налепи откъртени от несменените тръби. Гадното е, че там може да е пломбата и ще трвбва да се махне и после разправия за ново пломбиране.
Смесителите какви са? И в банята няма ли 2 смеситела (за душ + за мивка)? Ако и през двата няма топла вода, вероятно запушването е във водомера или някъде преди тях.
Ако има запушване м-у стари и нови щрангове вероятно и двете бани ще са без вода. Щото като гледам снимката и си мисля, че си снимал отклонението на 13 етаж и после тръбите продължават към 14 етаж, където има също такова отклонение.
На всяко отклонение от тръбата за топла вода трябва да има РАБОТЕЩА обратна клапа, за да не връщат бойлерите или други подобни студена вода в топлата тръба и така съседите се къпят с охладена вода като водомерите на тези с бойлерите се въртят наобратно, т. е ще им спестят от сметката за подгряване на вода, а сумата за тяхното подгряване ще се разпредели към комшиите. Така че комшиите може да се чувстват двойно прецакани.
Най-често запушване се получава след спиране и източване на вертикалните щрангове и след това се получават пулсации при пускане на водата и се откъртват парчета от отлаганията по тръбите. И ако ти на пследните етажи си бил от първите де са точили вода веднага след пускането и си "промил" щранга в твоите отклонение. Т.е привлякъл си боклука. А то е имало и въздух, който пък допълнително допринася за пулсации и откъртване на налепи - та така де сменяйте тръбите по цялата вертикала. Друг начин е при ремонтни дейности и работа с къртач около тръбите и поради вибрациите пак се откъртват парчета и белята най-често става на цедката на водомера където се натрупват като тапа.
Здравейте. Много благодаря за изчерпателното мнение. Снимката е от 13-тия етаж. На 14-тия също са сменени. Има живущи и на 15-тия последен етаж, където също мисля са сменени вертикалнит ещрангове. Прав сте - на всеки етаж в баните има по два водомер - за топла и студена вида. Ще проверя дали са се натрупали налепи. Иначе смесителите във всяка баня са два - за душа и за мивката.

А ако проблема е в НЕРАБОТЕЩА обратна клапа при някой съсед какви са полезните ходове? Понеже няма как да знаем на 100% при положение, че не може да влезнем в банята им.

Още веднъж благодаря за мнението.
вт окт 29, 2019 6:10 pmiliya_i написа:
вт окт 29, 2019 3:37 pmtihomir_zhelev написа:
вт окт 29, 2019 1:16 pmiliya_i написа:

Имаш ли водомер, спирателни кранове, филтър, обратна клапа?
Здравейте. Да имам. Не знам какво общо имат бойлерите.
Ами всичкото това трябва да се провери за запушване. Най лесно е с филтъра и крановете (ако са кеклови). За водомера може да ти трябва помощ от топлофикация за пломбата на входа. Но холендъра на изхода може да се развие.
Благодаря за отговора. Ще пробвам.
kozl - майстор
ср окт 30, 2019 8:50 amtihomir_zhelev написа:
А ако проблема е в НЕРАБОТЕЩА обратна клапа при някой съсед какви са полезните ходове? Понеже няма как да знаем на 100% при положение, че не може да влезнем в банята им.
Ако има проблем с обратни клапи ще имаш охладена вода там де ти тече топлата. А при теб не тече нищо на 13 етаж и от двата смесителя в банята. Поне така разбрах. Най-вероятно се е запушила цедката на водомера или задръстване при колената също се случва.

Тема "Проблем с топлата вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: