Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
вт окт 22, 2019 7:35 pmnautilus33 написа:
Да питам и аз нещо. ПРавя компостер от стари букови дъски. Мисля, за да изкара по-дълго, да го обгоря с пърлачка до степен преди да се запали дървото. Чел съм, че така издържа по-дълго на атмосферните влияния. Вярно ли е?
Също така мислех и да го намажа с отработено масло, но както е писано в първите постове, не е препоръчително. НО, дококо маслото ще пропе в компоста, при условия, че съм мазал дървения с масло, и след някоя и друга седмица едвам цапа. Пък и доколко маслото ще премине в компоста при условие, че само тази част от материала може да се замърси с масло, която е в допир със стените? Принципно компоста ще се ползва само за саксийни растения, за градината оборска тор.
Според мен само ще си играеш, както с пърленето, така и с маслото - моят компостер е от дъртите чамови дъски свалени от покрива, не помня вече коя година стана, но не съм видял нещо да се е скапало.
kr1100 - майстор
а моя скроен от палети поизгни,взе да се разпада и отиде на кладата.
EDI - майстор
Палетите са от топола, затова гният бързо, иглолистната дървесина ще ни надживее.
hidrazin - майстор
Палети има всякакви - и от чам, и от други материали.
В момента ми артисват над 2000 палета с размер 170х110 (нестандартни) направени от ... шперплат.
Разпадат се още като ги погледнеш.
Най-добре е да се докопате до пластмасови палети - има и втора употреба но идват малко по-скъпи от дървените.
:partyman:
Чираче - майстор
Моето място за компост е вкопано в земята, и с бетонни стени 10 см., около 1 кубик. Трета година го пълня, и беше до половината. Преди седмица-две извадих компоста, и го разхвърлих в двора. Започнах да отделям калифорнийците, ама голяма играчка. И се отказах.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет окт 24, 2019 12:01 pmЧираче написа:
... Започнах да отделям калифорнийците, ама голяма играчка. И се отказах.
Някое време му поливаш едното кьоше и те се събират там. Тогава вадиш всияко друго, а на тях им сипваш новата храна
Чираче - майстор
Всъщност, към тоя кубик съм направил още един, с проход между тях. Запълвам ги последователно. Ама много калифорнийци имаше - баби и дядовци, може и прадядовци, синове, дъщери и внуци по до около 1 см. Гъмжило. И всички работят безплатно за мен и градината ми.
kr1100 - майстор
[quote=Чираче И се отказах.
[/quote]
Огъня лекува всичко. Отказах се от компостиране.
preslav - майстор
И аз съм на път да се откажа от компостирането - имам усещането, че там се въди попово прасе наред с полезните гадинки.
nautilus33 - майстор
Всъчност получения компост, става ли за торене на градината, защото някъде май бях чел, че не върши кой знае каква работа, а е по-добре да се ползва за саксийни растения?

Тема "Компостер от дъски" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: