Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Lisko - майстор
пет ное 01, 2019 9:51 pmшоп написа:
чет окт 31, 2019 7:09 ampreslav написа:

В същност компоста не е тор - ползата от него е, че подобрява структурата на почвата, но ще ти трябват несметни количества.
Може и така да е.

Обаче мога да гарантирам отлични добиви на зарзават насаден само в компост.
Склонен съм да вярвам. А прочее каква е дефиницията за тор? Като се изпикае човек в градината, да не казвам нещо по-сериозно, това тор ли е?
hidrazin - майстор
пет ное 01, 2019 9:59 pmLisko написа:
Като се изпикае човек в градината, да не казвам нещо по-сериозно, това тор ли е?
Разбира се че е тор и то доста богат. Само не пикай на едно и също място за да не "изгориш" растенията - домати, краставици, ориз...
В 1 литър човешка урина се съдържат 20-30 грама карбамид.
Плюс прилично количество фосфор. Той фосфора так е бил открит преди около 450 години - с изпарение на човешка урина.
А онова "да не казвам нещо по-сериозно" не го пише на пакетите с ориз.
Нито в България, нито в Канада, нито в ........ :-D
Нооооо... аз си обичам ориза....
:partyman:
Lisko - майстор
съб ное 02, 2019 12:15 amhidrazin написа:
пет ное 01, 2019 9:59 pmLisko написа:
Като се изпикае човек в градината, да не казвам нещо по-сериозно, това тор ли е?
Разбира се че е тор и то доста богат. Само не пикай на едно и също място за да не "изгориш" растенията - домати, краставици, ориз...
В 1 литър човешка урина се съдържат 20-30 грама карбамид.
Плюс прилично количество фосфор. Той фосфора так е бил открит преди около 450 години - с изпарение на човешка урина.
А онова "да не казвам нещо по-сериозно" не го пише на пакетите с ориз.
Нито в България, нито в Канада, нито в ........ :-D
Нооооо... аз си обичам ориза....
:partyman:
Ся! Тва ясно. Пикаеш не на едно място - полезно за градината.
Аз питах в контекста - дали се включва в дефиницията ;-)
Не знаех, че карбамида бил поставил началото на органичната химия.
Обаче кат' се замислих (а това става рядко) - торовете може да са и неорганични.
Дет' викаш - фосфатите а па и небеизвестната (от по-интересни приложения) амониева селитра също е неорганично.
Ай наздраве по тоя случай!
:partyman:

п.п. Ти да не намекваш как китайците торят ориза? ;-)
preslav - майстор
пет ное 01, 2019 9:59 pmLisko написа:
А прочее каква е дефиницията за тор?
Без да се джаскам за голям разбирач, но си мисля, че английската и руската дума за тор дават отговора на въпроса ти.
Казано по нашенски торът е подобрител или добавка за октановото число на почвата. Сама по себе си почвата съдържа много от хранителните вещества необходими на растенията, но ние искаме повече и по-големи плодове и форсираме както мотора, така и горивата. По тази логика компостът е прекрасна почва, но не и тор, с компост не можеш да предозираш, но с тор можеш да пръснеш хранителната система на растението.
kr1100 - майстор
[quote=Lisko @.. Като се изпикае човек в градината, да не казвам нещо по-сериозно, това тор ли е?
[/quote]
Филма Шогун не си ли гледал - там нагледно показват как като се из...ре човек селяните събират падналото.
А за карбамида - сега е монента за пръскане мас ябълки и круши с карбамид и Акарзин
tsenkov - специалист
Някой да си спомня "Ломския почин" от началото на 60 те на миналия век?
Andri01 - майстор
" Ломските ямки" май беше?

Тема "Компостер от дъски" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: