Всички въпроси за вилата.
dimovdid - специалист
Здравейте, Колеги!
На вилата искам да си направя система за капково напояване, В общи линии концепцията ми е ясна. Проблемът ми е, че ще е с бидон на самотек. Смятам да използвам 220 (по-вероятно) или 400 л пластмасов бидон, повдигнат на височина 2 метра.
Нямам готова височина, която да използвам. Ще трябва да го монтирам самостоятелно на някаква колона., която трябва да изградя допълнително. Смятам да е от винкел на 3 или 4 крака, вкопан в земята и подходящо бетониран.
Бихте ли ме посъветвали за размери на винкела и начин на укрепване.

А ако вместо винкел използвам дървени греди?

Благодаря!
шоп - майстор
И на дървени греди може. Важното е да са импрегнирани и да стъпват на бетонни стъпки. Задължително сложи едни Хиксови връзки. Те ше опаянтат конструкцията.
Ще изкарат поне 10 год...колкото и бидона :-)
dimovdid - специалист
Благодаря, Колега!
А ако използвам железен винкел, с какви размери трябва да е, за да стане стабилно ?
preslav - майстор
Дай още малко подробности по замисъла си - примерно от къде ще се пълни бидона, защо 220 или 400 л. (дали ще са ти достатъчни), какво ще поливаш (площ, култури и т.н.). 220 л. са толкова килограма вода, демек двама българина покачени на някаква площадка, била тя от винкел, тръби или дърво (представи си го визуално). Имай обаче предвид, че периодически ще трябва да се качваш на тези 2 м. + височината на бидона за обслужване и т.н.
Andri01 - майстор
Бидона на земята,в него една потопяема помпа за 60лв. и готово! На изходящия шланг-кран.Регулираш си налягането както искаш.
шоп - майстор
пон ное 04, 2019 3:06 pmdimovdid написа:

А ако използвам железен винкел, с какви размери трябва да е, за да стане стабилно ?
Винкел 50х50х4 е достатъчен. Разбира се пак Хиксови връзки за опаянтване от шина или къдраво арм. желязо около 20мм. Може и винкел с по-малък размер да кажем 40х40х3, но с по солидни диагонални ферми.

Погледни как са опаянтени ЖеРеТа та( металните стълбове на електропреносната мрежа)
По този начин се опаянтват и метални водонапорни кули или метални пилони за ветроагрегати.
dimovdid - специалист
Ще поливам 10-15 корена домати и около 100 гнезда ягоди. Мисля, че водата ще ми стигне.
Ще го пълня с маркуч , прикрепен предварително за бидона. Така че няма да се качвам често нависоко.
Капковото ще го използвам на вилата през седмицата (докато ме няма там) с автоматично включване с таймер за нулево налягане на водата. Китайски със сферичен вентил. Вече го имам. Много добре е направен, но още не съм го използвал :-D .
т.е. Тази вода ще ми трябва за една поливка през седмицата. Като отида през почивните дни го зареждам наново. мисля че за целта ще ми стигне.

Въпросът е за закрепването на бидона.


През седмицата изключвам напрежението и не мога да използвам помпи докато ме няма там.
miroki - майстор
Взе ми си по-добре 1 тон бидон. Имат метална рамка и са лесни за захващане. Пълни колкото си искаш.
Не е като празен бидон, да го духне вятъра.
Изображение
dimovdid - специалист
пон ное 04, 2019 3:40 pmmiroki написа:
Взе ми си по-добре 1 тон бидон. Имат метална рамка и са лесни за захващане. Пълни колкото си искаш.
Не е като празен бидон, да го духне вятъра.
Такъв имам на земята. Използвам го като буферен съд. Страх ме е да го вдигам на 2 метра.Там ще трябва голямо укрепване, а и мисля че няма нужда от толкова вода за едно поливане.
preslav - майстор
пон ное 04, 2019 3:45 pmdimovdid написа:
пон ное 04, 2019 3:40 pmmiroki написа:
Взе ми си по-добре 1 тон бидон. Имат метална рамка и са лесни за захващане. Пълни колкото си искаш.
Не е като празен бидон, да го духне вятъра.
Такъв имам на земята. Използвам го като буферен съд. Страх ме е да го вдигам на 2 метра.Там ще трябва голямо укрепване, а и мисля че няма нужда от толкова вода за едно поливане.
Защо си мисля, че такъв бидон и на земята ще ти свърши работа за толкова малко неща, които ще поливаш - опитай и може да се окаже, че вторият бидон ще ти е напълно излишен.

Тема "Закрепване на бидон за капково напояване на височина 2 метра" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: