• 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
plamen6703 - майстор
пон ное 04, 2019 12:47 pmBLUEPUPIL-2 написа:
нед ное 03, 2019 4:19 pmplamen6703 написа:
Трябва ти флюс за запояване да почистиш хубаво основата /жилата на кабела/ да ги калайдисаш и след това да направиш здрава спойка между тях.
Навремето се размотавах на стаж във Ворошилов, да ми дадат тескере за монтьор на електронна техника. Запоявал съм за кратко на автоматизирана въртяща детайла машинка, ама съм ги позабравил работите та да попитам, казваш първо да ги калайдисам и после да направя спойката, а кога ги усуквам едно с друго?
Тъй и тъй съм се появил в електрическият форум да ви питам за клеми със яки пружини за мостов проводник 4мм2. Искам като направя връзката/усукването да я притисна за да не се поразхлаби напред във времето.
Първо усукваш след това почистваш, калайдисваш и запояваш.
За мостов проводник 4мм2 усучеш ли го трудно ще се разхлаби напред във времето, но ако няма да ти се налага да променяш нещо по "спайката" направо можеш и там да запояваш. Ако искаш може като усучеш да ползваш и термосвиваем шлаух върху "спайката".
Въпрос на избор! :partyman:

Прикачен файл:
спайка.jpg
спайка.jpg (70.37 KиБ) Видяна 1831 пъти
DMN - майстор
BLUEPUPIL-2 написа:
Поялника е индукционен 100W
Ако човката му е сменяна/променяна, непочистена или не добре притегната, напълно е възможно поялникът да не е вече 100W, а по-малко. :)
hidrazin - майстор
пон ное 04, 2019 12:47 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Тъй и тъй съм се появил в електрическият форум да ви питам за клеми със яки пружини за мостов проводник 4мм2. Искам като направя връзката/усукването да я притисна за да не се поразхлаби напред във времето.
Стига с фантасмагориите. Нито запояването и още по-малко усукването имат работа в електротехниката.
Всички читави магазини предлагат WAGO клеми и струват стинки.



:partyman:
P.S. То ако запояването ставаше за тая работа, ей теа кабели щяха да ги запояват. Да, да ама не.

Прикачен файл:
КабИлчи.jpg
ben84 - специалист
Колко дава на метър тая жица?
zz_stefanov - майстор
пон ное 04, 2019 6:00 pmhidrazin написа:
........
:partyman:
P.S. То ако запояването ставаше за тая работа, ей теа кабели щяха да ги запояват. Да, да ама не.


КабИлчи.jpg
Въх, как си го забелил само :lol:

Хидра, ко му е на запояването на вече усуканите кабели, просто връзката става по добра.
Лощото на усукването е, че някой го ползват за много кабели и то с различно сечение. Имах даже на два снопа нули в апартаменте ми табла. Имаше проблеми с контактуването на по малките сечения. Оправих го с преусукване, подреждане на снопа и стягане с по две скоби за водно съединение (трябваше с бронзови, но нямах :) ). Сега е ОК, но не си е работа.
bulhomes2 - майстор
Прекъснах преди години захранващия кабел за новата вила (4х6 кв.мм мед, ама може и по 10 кв.мм. да е било - 15 кВт трифазно по договор с енергото) с един ключ (помня, че беше 50 лв) за превключване от мрежово захранване към такова от монофазен генератор. Още не съм достроил вилата, ама вече ми е ясно, че генератора ще е на съвсем друго място и сега трябва да махна ключа и да свържа прекъснатите кабели. И да ги зазидам. За толкова страници назад вероятно сте коментирали нещо подходящо, ама не е сигурно и да ги прочета всички само да се осигуря си е загуба на време. Та ще помоля за дискусия по въпроса или за линк към по-рано вече състояла се такава!
nikolov333 - майстор
С медни гилзи и самовулканизираща лента, но е добре да се ползват и кримпващи клещи. https://bg.elmarkstore.eu/%D0%BA%D0%B0% ... ategory212
bulhomes2 - майстор
И аз съм учуден, че в една от работилниците ми видях, че съм имал кримпващи клещи. Верно - на вид за по-сериозни кабели, но може и за това да станат. Обаче в случая наистина ли е достатъчно само това? Кабелите са едножилни и само крипване с последващо зазиждане ми се струва рисковано.
Здравейте. Правя си ремонт в апартаментът . По проект трябва да пусна допълнителни контакти. Казусът е следният : От стар контакт с мостов кабел 4кв.м. искам да пусна общо 4 нови контакта като стария ще играе роля на разкл. кутия, с мостов кабел 2.5кв.м. пускам до единия контакт и оттам с същото сечение към втория(тези двата са на една стена). След което от същият този 4кв.м. кабел да пусна още два по 2.5 кв.м. до другите два контакта. Правилна ли е тази схема на връзване и как да осъществя самата връзка (става 1 проводник 4кв.м. + 3 проводника по 2.5кв. м на връзка)
hidrazin - майстор
пон ное 04, 2019 9:46 pmzz_stefanov написа:
Въх, как си го забелил само :lol:
Хидра, ко му е на запояването на вече усуканите кабели, просто връзката става по добра.
Лощото на усукването е...
1.Забелването не е мое - признавам си. В момента забелвам малко по-малки но пък много... Шишето е 1,5 литра...
2.Е кво да му е на запояването? За никакъв чеп не става при голям ток. Справка - специфично съпротивление на металите.
При тъпото усукване и после запояване припоя прониква между отделните "жички" и влошава съпротивлението на връзката.
Пак справка:
- специфичното съпротивление на калая е 6,3 пъти по-голямо от това на бакъра
- специфичното съпротивление на оловото е 12 пъти по-голямо от това на бакъра
И кое казваш му е по-доброто на връзка с влошено съпротивление???
Я пусни през нея 100-500-3000 ампера като както ми се налага на мен, па после пак ще говорим... :-D
За сега никой не е измислил по-добра връзка от пресовата (кримпването), като изключим добрата заварка.
3. Е, кво да не му е лошо на усукването??? Почти липса на контактен натиск + човешки фактор. Последното е отчайващо...
:partyman:
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: