• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте колеги.
Очертава се да имам повече свободно време, а имайки предвид безброй многото идеи и ретро буса, който взех на скоро и нуждата му от реставрация реших да направя гараж в който да мога да си ровичкам. Намерих що годе изгодни термопанели - 10/12 см с пълнеж каменна вата за стени и 8 см с пълнеж пяна за покрива. Дори трябва да си докупя малко. Как си го представям като процес, изпълнение и конструкция:
Ще излея бетонен фундамент с дебелина 8-10см с тънка мрежа вътре.
Гаража ще е с вътрешни размери 6 х 3.75 м. Висок 3 метра, двускатен. височината на билото ще е около 3,90 - 4 метра, като се получава наклон от 25°, който мисля е достатъчен. Ще направя правоъгълни рамки на стените от греди 10х10см, като горните, на които ще лежат и гредите за тавана (а и самите те) ще са високи 14-18см. през три метра ще има дървени ферми, като на билото се чудя дали да е една голяма/широка греда или две по наклона на диагоналните греди. Покривните термопанели ще са с дължина 2.3 метра.
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (97.25 KиБ) Видяна 2725 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (94.3 KиБ) Видяна 2725 пъти
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (55.21 KиБ) Видяна 2725 пъти
Въпросите:
1. От какъв бетон да е фундамента - В25?
2. От ляво и отзад на гаража има огради много наблизо до гаража - трудно ще захвана термопанелите към гредите. Мисля да направя дървената рамка за лявата стена, след това на задната върху фундамента, след което да замеря диагоналите и да захвана термопанелите на рамките. Тук идва проблема - стените ще тежат по около 400кг, а ще трябва да ги изправя и захвана една към друга. Ок и достатъчно ли е да хвана дървената рамка с помощта на Г образна планка и анкерен болт към бетона? През два метра например?
3. Ще издържат ли подобни ферми товара на покрива и достатъчни ли са разпънките? Приемам корекции относно размери.
4. Има ли нужда да слагам още по една надлъжна греда между билната и стенните греди?
5. С какво да свързвам гредите - Г-образни планки и/или кламфи?
Прилагам няколко снимки на идейния ми проект. Предварително благодаря на отзовалите се, фундамента ще се лее края на седмицата, след което конструкцията.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Това което си дал, трудно може да се нарече ферма. По скоро е подпиране във възможно най-неблагоприятната точка, върху долната греда- т.е. точно в средата и ще иска подходящо сечение.

Ако искаш за въпросното разстояние от 4м да минеш с по-тънки греди, се прави един от следните два типа ферма, като връзките задължително се правят с шина или дебела ламарина двустранно, пристегнати с болтове или шпилки. В краен случай може и с винтове за дърво.

Средната ферма или конструкцията от твоят проект, дето е в средата, ще бъде натоварена с двойно по-голям вертикален товар в сравнение с крайните. И като сравнително лесен вариант бих предложил нейното сдвояване (2бр. един до друг).
пон ное 04, 2019 11:40 pmhubaveca написа:
=== като на билото се чудя дали да е една голяма/широка греда или две по наклона ===
Ако иде реч за билната столица, това е богато решение и е само за маниаци. Ако сам, по пътя на строителната логика си достигнал до него, имаш моите адмирации. Защото мислещите хора май понамаляха.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Двата типа са:

Прикачен файл:
10.jpg
10.jpg (33.18 KиБ) Видяна 2666 пъти
Прикачен файл:
30.jpg
Прикачен файл:
1000.jpg
Прикачен файл:
2000.jpg
Руди - майстор
Първи коментар, за съжаления нямам много време за повече:
- Бетон 25 е добре, за да бъде "фундамент" трябва да е по-дебел,
поне 25-30 см, с две армировки - долна и горна скара и обрамчен
с ивичен по-дълбок фундамент;
- "Фермите" на покрива не са добре на картинката. Трябва да се
осигури директна връзка между горните наклонени греди и
хоризонталните разпънки. Например разпънките да са от две
талпи, заковани странично за горната греда като клещи.
Така както е на картинката ще счупиш разпънката, защото вместо
да се опъва, тя ще се огъва от товара;
- На всеки скат трябва да има по две или три столици върху фермите
за хващане на покривните панели;
- По стените трябва да се предвидят и диагонали за опаянтване;
- Може да се изпълнят стените и панелите върху фундамента и да
се вдигат и укрепват с временни подкоси.
Прикачен файл:
pok4.JPG
pok4.JPG (29.28 KиБ) Видяна 2640 пъти
Чираче - майстор
Сега може и да ме захапете, но аз бих направил конструкцията метална. По-здраво, по-надеждно, няма дървояди. Веднъж се грундира и боядисва, и забравяш.
Руди - майстор
вт ное 05, 2019 6:21 pmЧираче написа:
Сега може и да ме захапете, но аз бих направил конструкцията метална. По-здраво, по-надеждно, няма дървояди. Веднъж се грундира и боядисва, и забравяш.
Аз съм съгласен. Въпросът е, че когато говорим за "направи сам",
трионът и теслата са по-достъпно и безопасно оборудване.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Eто и стоманена рамка, към която може да монтираш дървеният скатен покрив с покривните термопанели и разбира се, към стените страничните термопанели.

Вариант-1 може да стане със символичен фундамент, докато Вариант-2 ще иска по стабилни основи.

1..Правиш си сам или поръчваш да ти направят 2бр. рамки от кутия (RHS или SRS) 610 (5х122) х 310см=60м (10бр х 6м)

2..Рамките ги връзваш с 12/6 бр. ГВ-„П“ профил (UPN) x 4м=48/24м (4х12/2х12 м)

3..Получаваш светла ширина от около 395см, което е голямо предимство при едновременна работа от двете страни на колата/буса.

4..С прибавянето на допълнителна гредичка ще може да закачаш двигатели и пр. тежки части на тавана, дето искат тресчотка или макара.

5..Не ти остават парчета след рязането, приближаваш се до идеята за zero steel waste с отпадък под 1-2%.

6..Връзката е със заварена шина към рамките. Съединението е болтово.

7..Ако камиона не иска да сложи рамките с ширина от 300/310см легнали, се слагат изправени, като двускатен покрив привързани на билото. Във всички случай габарита ще е до 4м.

8..Ако се разкроява на 45 градуса размера на рамката се редуцира на 600х300см.





Прикачен файл:
GARAGE-V1.jpg

Прикачен файл:
GARAGE-V2.jpg
Руди - майстор
Тук вмъквам един пример за "преместваем обект".
Обърнете внимание на фундаментите от бракувани тухли четворки,
свързани с връхната конструкция с монтажна пяна!
Покривът е плосък, стъклен. Всички "конструктивни" елементи
са профили за дограма.
:lol: :lol:
Прикачен файл:
Pmob.jpg


По темата: срещал съм къщичка за охрана 2х3 метра в план, изградена от свързани
помежду си термопанели, като връзката е с ламаринени ъгли без никакви други
профили - четири стени и таван от панели, изрязани врата и прозорец.
jekasus - майстор
Руди написа:
изградена от свързани
помежду си термопанели, като връзката е с ламаринени ъгли без никакви други
профили
Така са правили хладилни помещения за колбасарници и кланици преди време, може и сега така правят.
Здравейте и благодаря за отговорите. Фундамента вече е факт, както и материалите. Гаража ще бъде малко по-голям. 7х4 метра. Като задната стена ще е вътрешна. Идеята ми е горната напречна греда на задната стена да започва на 2.90М височина, както и да е основа на първата ферма.
Прикачен файл:
IMG_20191123_233556-01.jpeg
Горните хоризонтални греди на страничните дървени конструкции пък да завършват на 2.90М. Така страничните стени ще захлупят задната, а конструкцията им ще се подпъхне под тази на задната.
Прикачен файл:
IMG_20191123_232902-01.jpeg
Прикачен файл:
IMG_20191123_232848-01.jpeg
Всяка следваща ферма ще стъпва на 2.90, като гредите са 10х10см. Тъй като увеличих дължината на 7 метра мисля в средата да има две ферми на метър една от друга, като по ваши препоръки напречните греди ще са по три от страна, а не по две.
Прикачен файл:
IMG_20191123_232913-01.jpeg
Също така ще са по 3 и 4 метра, като мисля да ги размина за по-голяма якост. Тях ще захвана с ъглови усилени планки за фермите. Останалата част от конструкцията ще е хваната отново с планки и винтове за дърво 18см. Последно стената откъм съседите, покрива и предната стена/врати ще са от 6см термопанели. Прилагам няколко идейни скици за да разберете евентуално по-добре представата ми.
  • 1
  • 2

Тема "Въпроси относно изграждане на гараж от термопанели и дървена конструкция." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: