• 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
пон ное 04, 2019 11:11 pmbulhomes2 написа:
Кабелите са едножилни и само крипване с последващо зазиждане ми се струва рисковано.
Кримпване и НИКАКВО зазиждане. Всяка връзка е потенциална язва до която трябва да има достъп.
Демек връзките в някакви кутии които после могат да бъдат открити.
Иначе - плаче мамата... :-D
:partyman:
hidrazin - майстор
пон ное 04, 2019 11:22 pmHornesko написа:
Здравейте. Правя си ремонт в апартаментът . По проект трябва да пусна допълнителни контакти. Казусът е следният : От стар контакт с мостов кабел 4кв.м. искам да пусна общо 4 нови контакта като стария ще играе роля на разкл. кутия, с мостов кабел 2.5кв.м. пускам до единия контакт и оттам с същото сечение към втория(тези двата са на една стена). След което от същият този 4кв.м. кабел да пусна още два по 2.5 кв.м. до другите два контакта. Правилна ли е тази схема на връзване и как да осъществя самата връзка (става 1 проводник 4кв.м. + 3 проводника по 2.5кв. м на връзка)
Добре дошъл!
Съдейки по написаното - извикай си някой да ти свърши работата....
Ако искаш да имаш инсталация де.
:partyman:
zz_stefanov - майстор
вт ное 05, 2019 12:03 amhidrazin написа:
пон ное 04, 2019 9:46 pmzz_stefanov написа:
Въх, как си го забелил само :lol:
Хидра, ко му е на запояването на вече усуканите кабели, просто връзката става по добра.
Лощото на усукването е...
1.Забелването не е мое - признавам си. В момента забелвам малко по-малки но пък много... Шишето е 1,5 литра...
2.Е кво да му е на запояването? За никакъв чеп не става при голям ток. Справка - специфично съпротивление на металите.
При тъпото усукване и после запояване припоя прониква между отделните "жички" и влошава съпротивлението на връзката.
Пак справка:
- специфичното съпротивление на калая е 6,3 пъти по-голямо от това на бакъра
- специфичното съпротивление на оловото е 12 пъти по-голямо от това на бакъра
И кое казваш му е по-доброто на връзка с влошено съпротивление???
Я пусни през нея 100-500-3000 ампера като както ми се налага на мен, па после пак ще говорим... :-D
За сега никой не е измислил по-добра връзка от пресовата (кримпването), като изключим добрата заварка.
3. Е, кво да не му е лошо на усукването??? Почти липса на контактен натиск + човешки фактор. Последното е отчайващо...
:partyman:
Не споря за другото което казваш, но ако сравняваме само усукване и усукване и последващо запояване, при второто съпротивлението на връзката ще е по малко. Просто при първото поради стареенето на връзката съпротивлението ще се увеличава по бързо.
kr1100 - майстор
пон ное 04, 2019 11:11 pmbulhomes2 написа:
И аз съм учуден, че в една от работилниците ми видях, че съм имал кримпващи клещи. Верно - на вид за по-сериозни кабели, но може и за това да станат. Обаче в случая наистина ли е достатъчно само това? Кабелите са едножилни и само крипване с последващо зазиждане ми се струва рисковано.
Има заливаеми муфи с PU смола 10 кV. И под вода няма проблем с такава муфа. Пластмасови получерупки,кръстачка, малко тиско за бандажиране в двата края за да не изтича смолата. Смолата е 2 компонентна в плик с разделител. Размера на муфата се избира по диаметъра на кабела.
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт ное 05, 2019 10:45 amkr1100 написа:
Има заливаеми муфи с PU смола 10 кV. И под вода няма проблем с такава муфа. Пластмасови получерупки,кръстачка, малко тиско за бандажиране в двата края за да не изтича смолата. Смолата е 2 компонентна в плик с разделител. Размера на муфата се избира по диаметъра на кабела.
Това е един от вариантите за решаване на проблема с разхлабването:


Прикачен файл:
01.jpg
01.jpg (9.37 KиБ) Видяна 1590 пъти
Прикачен файл:
02.jpg
02.jpg (29.44 KиБ) Видяна 1590 пъти
Прикачен файл:
03.jpeg
03.jpeg (5.09 KиБ) Видяна 1590 пъти
Прикачен файл:
04.jpg
04.jpg (12.68 KиБ) Видяна 1590 пъти
hidrazin - майстор
вт ное 05, 2019 12:36 pmbulhomes2 написа:
Цъкни линк де!
ЦЪК
:partyman:
BLUEPUPIL-2 - специалист
Другият е, ако има достъп- периодично фино опитване и чак ако е нужно се пристяга:

Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (19.32 KиБ) Видяна 1588 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (14.8 KиБ) Видяна 1588 пъти
lov - майстор
Първите кабелни обувки които си показал след монтаж нищо не можеш да дозатягаш. Болтовете им са с такова сечение преди главата че при достигане на оптималния натиск се късат. На снимката се вижда засечката където става скъсването. Вече не помня как се водеха. С втория тип не съм работил и не ги познавам но предполагам и там е нещо подобно. Предимстото им е че не се налага използването на преса и се затяга с точно определено усилие. Което за разлика при запресоването може да варира в доста широки граници. Някъде го бяхме дъвкали и истината е че си е занаят и опита се натрупва с времето.

Веско имам преса и не е проблем да тия дам да си оправиш кабела или аз да прескоча да го направя. Но както каза Хидрата добре е да е в разклонителна кутия за евентуален достъл. Ако е под земята авансче и добре означено място да се копа по лесно после. :-D
С муфирането е дълга тема и материали бол и е кога както дойде с каквото може да се намери в наличност и най важното според зора кога трябва да стане.
bulhomes2 - майстор
вт ное 05, 2019 12:49 pmhidrazin написа:
вт ное 05, 2019 12:36 pmbulhomes2 написа:
Цъкни линк де!
ЦЪК
:partyman:
Ииииибааааах таз муфа - 46 лв. Че аз ще си оставя превключвателя за 50 лв дето съм го взел...

Иво, вече съм си по Троян до другото лято. Ако имаш идване - обади се! Ако не - ще ти звънна някой ден, като съм по Ловеч. Ако се сетя...
  • 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: