• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Mafffff - напреднал
Здравейте , инсталираха ми пелетна камина и при пускането и настройките инсталатора бе толкова общителен че не ми обясни нищо . Имам елементарен въпрос. При зададена Т. на водата 65 градуса примерно колко трябва да е настроена помпата да отваря ??? 50?55? 60 градуса . с камина 16kw съм имам 4 радиатора по 2 кв и лира в банята . площ около 100 кв.
katn - специалист
Защо отваряш нова тема при положение че си писал в другата?
Mafffff - напреднал
Защото след прочетени 1959 мнения в другата тема никъде не видях да е засегната тази тема . А смятам че не е от най маловажните неща . Особенно за хора на които им е спестено обяснението и настройването .
Димитър Димов - специалист
Ако разбираше от настройки едва ли щеше да задаваш въпроси,така че твърдението че настройката от инсталатора е ''луда'' е тъпо.Щом си ербап си върни заводските настройки и се подготви за нова тема:Как да си настроя камината?
Казано е- "Искайте и ще ви се даде; търсете и ще намерите; хлопайте и ще ви се отвори"
Матей 7/7
Сичкото туй е сторено, само трябва да отвориш очи и да посегнеш.
Щом е турена водата на 65, значи трябва да крета малко преди там някъде, та няма да е грешка елементарно да опиташ с 55 на помпата.
Ай тъй, го намятвам, на аба, само мир да има и достатъчна е оргиналната тема.
Чети и питай там!
Туй, че на теб не ти увира, поправимо е, но четенье иска.
morfei1 - специалист
Според мен има съществено значение за on/off системи без трипътен вентил, които не работят 24/7.

Палиш котелната вода е на примерно 24C, съответно и тази по системата. Котела почва да се топли до момента в който включи помпата и там почва да цикли, докато изравни температурата на котелната вода която примерно е 55C, а тази в системата е 24C.

На по-нисък градус ще изравни температурата по бързо, но котела ще работи повече време на ниска температура докато изравни и започва да качва температура, което не е ок от гледна точка на образуване на конденз в котела. На по-висока съответно ще е по-добре за котела топлото ще дойде малко по-късно, но не мисля че 5-10мин са нещо съществено да се изчака.

Моята съм я настройл да включва на 58C, като съм решил да се топля с вода между 60-70C, което ще рече средно 65C.
вт ное 05, 2019 6:27 pmmorfei1 написа:
Според мен има съществено значение за on/off системи без трипътен вентил, които не работят 24/7
...
Моята съм я настройл да включва на 58C, като съм решил да се топля с вода между 60-70C, което ще рече средно 65C.
Правилно Морфине, с едничкото уточнение, че щом котелът върши някаква работа, която е константа,както и нуждата на къщата, то времето и в двата случая ще е еднакво. Поемането на топлина, от къщата, имам в предвид, затоплянето ѝ, за определено време.
В единият случай ще поема по малко топлина за малко по дълги цикли, а в другият повече, за по къси цикли.
Та затуй рекох 55, ма и 50 става.
Съгласявам са, щото мойта е под 50, ма пък имам перфектната инсталация, знаеш.

В края на месеца правя последна поръчка. Ако не стигат финансите, подаръкът ще е за Коледа.
burner - специалист
При мен отваря на 40°.Работи при Т от 45 до 55°. Няма конденз. Засега, три години.
morfei1 - специалист
Трифка, в кво ще инвестираш HmIP? Basic термоглавите са на оферта в момент с магнитен датчик за прозорец.

Аз моята миналият сезон я карах на 50C, предходните карах на 55C - включване на помпата. Този сезон още експериментирам основно с максимална мощност и максимална температура.

Може да я сваля помпата на 55C, макс температурата на 66C с модулация 6C и да цикли цяла зима между 60-66C. Под тази темп не искам да падам.

Ако си прави градусите в стаите, не виждам какъв ще му е проблема. Вентилите в момента за да поддържат температурата в помещенията отварят макс 1 - 10%. Ако котела не е работил цял ден отварят до към 30 - 40% първоначално, а до 100% има още много, което ме навежда на мисълта, че макс темпа ми идва голям с тези преоразмерени радиатори и дигам +1C от зададената в стаята много лесно и става некомфортно топло :-D .

Нещата трябва да се случват плавно и равномерно, бърза работа нямаме.

Нека да застудее както си трябва тогава ще стане ясно, сега е малко лъжливо.
  • 1
  • 2

Тема "Режим на работа на пелетна камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: