• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gibson58 - специалист
Здравейте,
ще отоплявам панелно жилище на 2-ри етаж юг,югозападно изложение.Без изолация за момента,но с намерение да се изолира в близко бъдеще.С троен стъклопакет (от този който държи хладно през лятото) и 5-камерен немски профил.Отвсякъде съседните апартаменти са обитаеми.Спрял съм парното,но във всяка стая минават тръбите му.Направил съм схема на жилището.
Решил съм да го отоплявам с 3 конвектора във всяка стая по 1. Предполагам АДАКС ще взема но не съм избрал още нищо. Та какви ще са най-подходящи в моя случай? Не искам да са от скъпите с уай фай ,но се чудя дали да са с мех. или електронрен термостат,че има съществена разлика в цената?Някъде четох,че електронният пести повече ток (което е целта) от механичният,поради това,че е по-прецизен,но не знам дали наистина е така и дали е чувствителна тази разлика?Също така по колко вата за стая ще вършат работа ,но да се вземе в предвид,че инсталацията е оригиналната ,а тя на панелките не е съвсем силна.И дали това трябва да ме притеснява?
Прикачен файл:
shema.jpg
plamen6703 - майстор
Сложи ги грубо 100 вата на квадрат, на не повече от тая мощност си търси каквито си решил конвектори за отопление. Да мислиш за икономия на ток от вида на термостата /електронен/механичен/ е несериозно, но пък е занимавка за трепане на свободно време и развиване на теории за икономия на нещо, което ако се икономисва е непълноценно като отопление!
Успех в избора на конвектори! :partyman:
feikot - специалист
100 вата е страшно много. Норма 65. Все пак не е къща. Търси с електронен,по-лесно и прецизно е,относно марката препоръчвам Атлантик,първо заради цена,второ 5год гаранция. Но според мен се ориентирай по гаранцията,който дава повече. Отоплението на ток е еднакво дали с конвектор или маслен радиатор,защото консумира киловат отдава киловат.
preslav - майстор
И най-обикновените конвектори 750/1250/2000 W ще ти свършат същата работа като най-скъпите. Механичните термостати имат гадното свойство да тракат, а след първата зима престават да работят по ред причини, които не са предмет на темата.
Аз бих предпочел външен (за уреда) термостат от такъв тип https://www.redsun.bg/products/room-the ... d-cooling/ но това е по-скоро пожелание.
Jacomo - специалист
А каква е причината да не ползваш най-евтиното и комфортно отопление на ТЕЦ?
gibson58 - специалист
вт ное 05, 2019 7:00 pmpreslav написа:
И най-обикновените конвектори 750/1250/2000 W ще ти свършат същата работа като най-скъпите. Механичните термостати имат гадното свойство да тракат, а след първата зима престават да работят по ред причини, които не са предмет на темата.
Аз бих предпочел външен (за уреда) термостат от такъв тип https://www.redsun.bg/products/room-the ... d-cooling/ но това е по-скоро пожелание.
Аз пък бях чел,точно обратното ,че мех. били по нечупливи...
Jacomo написа:
А каква е причината да не ползваш най-евтиното и комфортно отопление на ТЕЦ?
Причината е,че са монополисти и правят каквото си искат (буквално) ,утре ще ти натресат 5000лв. че дължиш и нищо не можеш да направиш.Доказано с хиляди подобни случаи.Пък и не е евтино въобще.
speka_rs - майстор
Аз бих помислил за климатици, които топлят добре и конвектор само за кухнята. Ама и бюджета ще е малко по различен със сигурност.
Jacomo - специалист
ср ное 06, 2019 9:32 amgibson58 написа:
Jacomo написа:
А каква е причината да не ползваш най-евтиното и комфортно отопление на ТЕЦ?
Причината е,че са монополисти и правят каквото си искат (буквално) ,утре ще ти натресат 5000лв. че дължиш и нищо не можеш да направиш.Доказано с хиляди подобни случаи.Пък и не е евтино въобще.
Съвет от мен - не се подвеждай по популизма на някои хора и троловете по форумите. До преди 2 години съм ползвал ТЕЦ 30 години и досега не е имало никакъв проблем със сметките. Като прочетеш как се изчислява и защо има изравнителни сметки, ще разбереш, че измама няма. Измамата е навътре след входната врата на блока.
gibson58 - специалист
Да,знам,че с климатици е най-добре,но бюджета не позволява.
шоп - майстор
Ако съседите ти крадът топло, ти пак ще плащаш загубите заради сградната инсталация.
  • 1
  • 2

Тема "Избор на конвектори за отопление на апартамент." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: