Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Dimicha - напреднал
Здравейте! Имам нужда от помощ с решаване на следния проблем в апартамента. Става дума за панелен блок, преди години имаше запушване на комин, който се ползва за локално парно от поне един съсед под нас. В резултат на запушването комина почна да грее яко и да тече конденз от всички възможни фуги и по граничещите с него стени. Кондензът много бързо се превърна в катран. След изчистване на комина, течът спря, но пукнатините останаха, както и всички граничещи с комина повърхности (включително таванът) са просмукани с тоя мазен конденз. Всеки опит да се маже отгоре води до просмукване на жълти петна в новата мазилка. В момента правим ремонт и коминът е изкъртен до бетон и трябва да се обработи/намаже изолира с нещо, за да спре да избива тая жълта гадост. Въпросът е с какво? Майсторът иска да го измаже с лепило и отгоре скара, вата и гипскартон. Но това първо ще прикрие проблема и второ- не решава нещата с околните стени/таван. Събаряне и преизграждане на комина също не е вариант, защото е лят бетон заедно с панелите, пък и самият комин не е толкова зле, колкото фугите между него и стените и най-вече тавана, а тях няма как да ги съборим и изградим наново :D . Прилагам снимки (Последната снимка е на стената от външната страна на комина (в коридора)):
Прикачен файл:
Komin 6.jpg
Прикачен файл:
Komin 2.jpg
Komin 2.jpg (64.63 KиБ) Видяна 5096 пъти
Прикачен файл:
Komin 3.jpg
Прикачен файл:
Komin 5.jpg
Komin 5.jpg (100.84 KиБ) Видяна 5096 пъти
Прикачен файл:
Komin 6.jpg
Прикачен файл:
Stena Komin 1.jpg
шоп - майстор
нед ное 03, 2019 10:44 pmDimicha написа:
Майсторът иска да го измаже с лепило и отгоре скара, вата и гипскартон.

Ами горе долу, майстора предлага единственият удачен и лесен вариант.
Аз бих минал с 2-3 ръзе гипсово лепило с мрежа и отгоре да запечата с каквато и да е блажна боя. След боята вата и кувар с ГК.

Блажната боя или какъвто и да било лак за дърво доста добре запечатва кафяви петна от кондсенз. Изпитано е лично....разбира се в мнооого по лек случая от Вашия.
Dimicha - напреднал
пон ное 04, 2019 11:33 amшоп написа:
нед ное 03, 2019 10:44 pmDimicha написа:
Майсторът иска да го измаже с лепило и отгоре скара, вата и гипскартон.

Ами горе долу, майстора предлага единственият удачен и лесен вариант.
Аз бих минал с 2-3 ръзе гипсово лепило с мрежа и отгоре да запечата с каквато и да е блажна боя. След боята вата и кувар с ГК.

Блажната боя или какъвто и да било лак за дърво доста добре запечатва кафяви петна от кондсенз. Изпитано е лично....разбира се в мнооого по лек случая от Вашия.
Благодаря за отговора! А варианта с фибран и мрежа?
шоп - майстор
Фибрана е пожароопасен. Какво ще стане ако комина се запали?
LazarGanev - "Велик майстор"
Двукомпонентна хидроизолация на циментова основа, маже се с четка или валяк. Комина и стените и тавана около него. После циментова и накрая гипсова и дори може да остане и без куфар според мен.
Аз ползвам ТАЗИ хидроизолация и силно я препоръчвам!
Dimicha - напреднал
ср ное 06, 2019 5:37 amшоп написа:
Фибрана е пожароопасен. Какво ще стане ако комина се запали?
Стана въпрос за това с майстора, той каза същото. Аз се насочих към фибран, щото е водоонепропусклив си мисля, че ще спре всяка остатъчна влага от комина. В другата стая е с фибран, но не държа да е точно фибран. Просто гипскартонени стени хич не харесвам и само си представям как теква комина и напоява ватата с мизерия...Не твърдя, че съм прав, затова питам :)
ср ное 06, 2019 6:31 amLazarGanev написа:
Двукомпонентна хидроизолация на циментова основа, маже се с четка или валяк. Комина и стените и тавана около него. После циментова и накрая гипсова и дори може да остане и без куфар според мен.
Аз ползвам ТАЗИ хидроизолация и силно я препоръчвам!
Благодаря! Ще го предложа на майстора! :prayer: А някаква химия, която да проникне в засегнатите повърхности преди това? Той сега го е намазал май с бетонконтакт, преди това тавана го мазаха с грунд, но избиха през грунда жълти петна...
lakosste - специалист
ср ное 06, 2019 10:49 pmDimicha написа:
ср ное 06, 2019 5:37 amшоп написа:
Фибрана е пожароопасен. Какво ще стане ако комина се запали?
Стана въпрос за това с майстора, той каза същото. Аз се насочих към фибран, щото е водоонепропусклив си мисля, че ще спре всяка остатъчна влага от комина. В другата стая е с фибран, но не държа да е точно фибран. Просто гипскартонени стени хич не харесвам и само си представям как теква комина и напоява ватата с мизерия...Не твърдя, че съм прав, затова питам :)
ср ное 06, 2019 6:31 amLazarGanev написа:
Двукомпонентна хидроизолация на циментова основа, маже се с четка или валяк. Комина и стените и тавана около него. После циментова и накрая гипсова и дори може да остане и без куфар според мен.
Аз ползвам ТАЗИ хидроизолация и силно я препоръчвам!
Благодаря! Ще го предложа на майстора! :prayer: А някаква химия, която да проникне в засегнатите повърхности преди това? Той сега го е намазал май с бетонконтакт, преди това тавана го мазаха с грунд, но избиха през грунда жълти петна...
Това с измазването с хидроизолация на циментова основа е решение.Послр задължително изолиране за предпочитане с каменна вата или куфар от картон и минерална или каменна вата вътре.
Има обаче едно Но .Вие ще измамите комина и така ще запушите порите през които е минавала тази чернилка,обаче горе е плочата може би има пукнатини ,които няма да се запечатат и ще протече от към тавана.Това е мое мнение.Ако бях аз на твое място щях да предвидят доколкото мога всички възможни места от където би дошъл проблема и бих ги елиминирал.
Поправял съм същия проблем на една клиентка.Разликата от твоя комин беше че нейния беше от бетонни тела а не цял.Впрочем и твоят има сглобка някъде според мен и тя е точно там между плочата,където казах преди малко че няма да успееш да запушиш.
Да се върна на случая на клиентката-комина и го разрушихме от горната плоча до долната и на негово място вградихме керамични комини тела ,като най горното ,което се съединява в горната плоча със стария комин залепихме предпоследно и така остана място за да се бърка с ръка и да се измаже свръзката вътрешно.След това завършването със свръзка на последното с предпоследното става по-лесно защото е на достъпно място а о на него се намира дупката за кюнците и може да се бръкне и измаже фугата която се образува защото е ясно че не може с точност до милиметър да се остави място между последното и предпоследното тяло .Свръзката на първото тяло също се измазва от вътре но това се подразбира и е елементарно.Завършихме със залепване на каменна вата ,шпакловка и куфар от картон.Това беше преди десетина години и още няма проблем.
Dimicha - напреднал
нед дек 29, 2019 1:53 pmlakosste написа:
ср ное 06, 2019 10:49 pmDimicha написа:
ср ное 06, 2019 5:37 amшоп написа:
Фибрана е пожароопасен. Какво ще стане ако комина се запали?
Стана въпрос за това с майстора, той каза същото. Аз се насочих към фибран, щото е водоонепропусклив си мисля, че ще спре всяка остатъчна влага от комина. В другата стая е с фибран, но не държа да е точно фибран. Просто гипскартонени стени хич не харесвам и само си представям как теква комина и напоява ватата с мизерия...Не твърдя, че съм прав, затова питам :)
ср ное 06, 2019 6:31 amLazarGanev написа:
Двукомпонентна хидроизолация на циментова основа, маже се с четка или валяк. Комина и стените и тавана около него. После циментова и накрая гипсова и дори може да остане и без куфар според мен.
Аз ползвам ТАЗИ хидроизолация и силно я препоръчвам!
Благодаря! Ще го предложа на майстора! :prayer: А някаква химия, която да проникне в засегнатите повърхности преди това? Той сега го е намазал май с бетонконтакт, преди това тавана го мазаха с грунд, но избиха през грунда жълти петна...
Това с измазването с хидроизолация на циментова основа е решение.Послр задължително изолиране за предпочитане с каменна вата или куфар от картон и минерална или каменна вата вътре.
Има обаче едно Но .Вие ще измамите комина и така ще запушите порите през които е минавала тази чернилка,обаче горе е плочата може би има пукнатини ,които няма да се запечатат и ще протече от към тавана.Това е мое мнение.Ако бях аз на твое място щях да предвидят доколкото мога всички възможни места от където би дошъл проблема и бих ги елиминирал.
Поправял съм същия проблем на една клиентка.Разликата от твоя комин беше че нейния беше от бетонни тела а не цял.Впрочем и твоят има сглобка някъде според мен и тя е точно там между плочата,където казах преди малко че няма да успееш да запушиш.
Да се върна на случая на клиентката-комина и го разрушихме от горната плоча до долната и на негово място вградихме керамични комини тела ,като най горното ,което се съединява в горната плоча със стария комин залепихме предпоследно и така остана място за да се бърка с ръка и да се измаже свръзката вътрешно.След това завършването със свръзка на последното с предпоследното става по-лесно защото е на достъпно място а о на него се намира дупката за кюнците и може да се бръкне и измаже фугата която се образува защото е ясно че не може с точност до милиметър да се остави място между последното и предпоследното тяло .Свръзката на първото тяло също се измазва от вътре но това се подразбира и е елементарно.Завършихме със залепване на каменна вата ,шпакловка и куфар от картон.Това беше преди десетина години и още няма проблем.
Благодаря за отговора! Прав си, точно така стана - изкара една зима и на втората проточе. Прилагам снимка.
Изображение

Събаряне и иззиждане е вариантът явно, обаче се питам, ако съборя тоя комин, коя сила ще ме накара да го иззидам наново, а не да го задъня на нивото на пода, предвид дългогодишните обгазявания от съседи. :finga:

Тема "Стар теч на конденз от комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: