Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sokolov.91 - майстор
ср ное 06, 2019 1:04 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср ное 06, 2019 12:55 pmsokolov.91 написа:
Външния е 40лв., а себестойноста му е 30 стотинки. Бойлерния е друга бира. Той е истинско NTC.
Ясно. Ше си го платя на 92, като поп, че не стават другите NTCта. Дано не сгъва често, че по скъп от запалката на горелката ми, да го е..! Се ши му намеря колая как да си топля студената вода, като го заобиколя, ма що да е тъй?
Бойлерния до някъде има защо да е толко пари. Все пак е специално създадено NTC от Бош, което няма от къде да намериш. Ама външния датчик всеки може сам да си го направи за 30 стотинки. Не случайно го снимах миналата година, ама... Няма кой да гледа. Нищо. Здраве да е.
ср ное 06, 2019 1:18 pmsokolov.91 написа:
...външния датчик всеки може сам да си го направи за 30 стотинки. Не случайно го снимах миналата година, ама... Няма кой да гледа. Нищо. Здраве да е.
Соколоф, с цаки съм вече, ма и без тях виждам.
Видях, че изображението не може да се види вече, та затуй само прочетох.
Дай пак инфо! Не е само за мене, понеже ще си го купя, след като съм го поръчал. Не се отмятам от думите си.
sokolov.91 - майстор
ср ное 06, 2019 1:28 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср ное 06, 2019 1:18 pmsokolov.91 написа:
...външния датчик всеки може сам да си го направи за 30 стотинки. Не случайно го снимах миналата година, ама... Няма кой да гледа. Нищо. Здраве да е.
Соколоф, с цаки съм вече, ма и без тях виждам.
Видях, че изображението не може да се види вече, та затуй само прочетох.
Дай пак инфо! Не е само за мене, понеже ще си го купя, след като съм го поръчал. Не се отмятам от думите си.
Отваря се и още как. Даже няма нужда да го отваряш. То си е отворено.
viewtopic.php?p=952183#p952183
liusien - специалист
Здравейте, майстори! Отмина известно време откакто купих и си монтирах новия газов котел Bosch Condens 2300 W... Бях обещал да ви напиша как се държи котела, какъв разход има. Нарочно изчаках да има поне две сметки и тъй като те вече са факт, седнах да пиша... Котелът се държи прилично за сега... Само веднъж направи грешка и спря да работи, но след изчистването и, няма проблем. Малко по-икономичен е от старият ми котел Де Дитрих, но ми е странно, че въпреки това, сметките ми са по-високи от околните ми приятели, а и тук както имаше сравнение. Топлата вода съм я поставил с граница 38 градуса, а за отоплението температурата е 42 градуса. Не съм сигурен - добре ли съм настроил градусите?! Ще кача снимка на сметките ми... Последната ми сметка е малко нагоре, защото пускахме парното във вечерните часове, когато беше студено... Ако съм объркал нещо, може ли да ми кажете кои температури да коригирам?! Идеята ми е, котела да работи възможно в най-икономичен режим!!!

Изображение
шоп - майстор
@liusien, моля те припомни какъв имот грееш с каква изолация и какви темпратури подържаш в имота.

Колко човека обитават имота, зашото 56 лв юлска сметка ако е само за БГВ е меко казано ужас! Може би всичко си има логично обяснение и готвенето е на газ и броя лица обитаващ имота е... ?

Предполагам за всичко ще е интересно да приложите и сметките за бъдещите студени месеци; декември, януари и февруари...

На мен като евентуален абонат на синьото гориво това ме интересува силно.
Поздрави!
liusien - специалист
пет ное 08, 2019 8:30 pmшоп написа:
@liusien, моля те припомни какъв имот грееш с каква изолация и какви темпратури подържаш в имота.

Колко човека обитават имота, зашото 56 лв юлска сметка ако е само за БГВ е меко казано ужас! Може би всичко си има логично обяснение и готвенето е на газ и броя лица обитаващ имота е... ?

Предполагам за всичко ще е интересно да приложите и сметките за бъдещите студени месеци; декември, януари и февруари...

На мен като евентуален абонат на синьото гориво това ме интересува силно.
Поздрави!
Малко по-назад съм написал обширен пост с пълните размери на къщето в което живея. Къщата е топлоизолирана с фибран 5 см, а дограмата е PVC - 5 камерна. Ние сме трима човека в къщи. Газ използваме само за отопление и БГВ. Синът ни всеки божи ден си взима душ след работа, жената през ден а аз през няколко дена... Някъде четох, че банята и смесителят в кухнята, трябвало да са максимално близко до котела... Колко е вярно - не знам. Котелът ми е на етажа, а банята в сутерена. Дължината на тръбата с топла вода за банята е грубо десетина метра. На мен също ми прави впечатление, че сметките ми за газ са двойно по-високи от тези на съседите ми и не мога да си обясня на какво се дължи това!!! С предишният котел, поддържах температура на БГВ 50 градуса, а на отоплението - 55 градуса. Един от специалистите тук, забравих кой беше, преди около два месеца ми направи забележка, че колкото по-високи температури поддържам - толкова повече ще плащам! Затова сега мисля, че котелът работи в може би долни минимални граници, което също може би не е добре! Просто не знам какво да направя... Стария котел беше с по-голяма минимална мощност от новия, който е в момента. Стария котел беше с 6-7 киловата минимална мощност, а новия е със 3 киловата... Предполагам, че може би ще има някаква разлика в сметките сега, но колко ще е тя, ще разбера зимата.
PS - Забравих да напиша, че в къщи се поддържа температура 21-22 градуса. Тя се поддържа със безжичен стаен регулатор или както се казва устройството, което следи температурата в помещението където е поставен...
пет ное 08, 2019 10:23 pmliusien написа:
...
Какъв е регулатора?
Аз имам нов проблем- няма стаен, да управлява котела - Бош конденз 14 клвт. Външния сензор дойде днес, но ще се монтира в края на седмицата.
Котела цикли на всеки три минути, след като е затоплил къщата и бойлера. Много ми е смешен. По зле е от пелетарник, горкия, като му няма мозъка. Иначе не харчи много. Рекордьор е в затоплянето на вода- 160 л за 22 мин до ок 45 " 46 гр . За мен е нещо ново.
Поръчах СТ 200, някакъв EasyControl,. идва в петък
liusien - специалист
пон ное 11, 2019 2:15 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет ное 08, 2019 10:23 pmliusien написа:
...
Какъв е регулатора?
Аз имам нов проблем- няма стаен, да управлява котела - Бош конденз 14 клвт. Външния сензор дойде днес, но ще се монтира в края на седмицата.
Котела цикли на всеки три минути, след като е затопли къщата и бойлера. Много ми е смешен. По зле е от пелетарник, горкия, като му няма мозъка. Иначе не харчи много. Рекордьор е в затоплянето на вода- 160 л за 22 мин. За мен е нещо ново.
Поръчах СТ 200, идва в петък
Регулаторът който ползвам в къщи, е марка "Milux"... Ще кача снимка. А твоят котел за да няма опция за управление със стаен регулатор, може би инженерите, които са измислили котела, са имали пред вид, че е икономичен! Малкият разход може би няма нужда от такава екстра... Не знам, нищо не разбирам... Опитвам се да мисля логично, обаче дали ми се получава?! :?
Изображение
пон ное 11, 2019 2:43 pmliusien написа:
Изображение
Люска, шегувам се де.
"Проблема" ми е, че новите играчки идват бавно, пък е съвсем ново за мен газовото отопление. Много по бързо се случват процесите, сравнено с радиаторното отопление с твърдо гориво.

Нормално е, като работи само по Т на водата и нуждата от енергия е по малка от минимума на котела, да работи така. Минимума на котела е 2 квт., но времето е топло. Със стайния ще работи по Т на най студеното помещение и циклите ще са на рядко.


До колкото помня, ти смени котел сякаш. Новият е Бош конденз 2300?
Един спец ми каза, че замествал 2500 и.... кой ли беше? Контролера не ми е познат. Със стария котел ли работеше?
liusien - специалист
пон ное 11, 2019 8:04 pmТрифон П.Трифонов написа:

Люска, шегувам се де.
"Проблема" ми е, че новите играчки идват бавно, пък е съвсем ново за мен газовото отопление. Много по бързо се случват процесите, сравнено с радиаторното отопление с твърдо гориво.

Нормално е, като работи само по Т на водата и нуждата от енергия е по малка от минимума на котела, да работи така. Минимума на котела е 2 квт., но времето е топло. Със стайния ще работи по Т на най студеното помещение и циклите ще са на рядко.


До колкото помня, ти смени котел сякаш. Новият е Бош конденз 2300?
Един спец ми каза, че замествал 2500 и.... кой ли беше? Контролера не ми е познат. Със стария котел ли работеше?
Да, новият ми котел е Бош конденз 2300... Контролерът го купих със стария котел, а след замяната му, техникът който ми пусна в експлоатация новия котел, привърза приемника и на него. Работи нормално и да - следи температурата в стаята, в която е монтиран. От тук насетне, всичко зависи от топлоизолацията... Ако е добра - като се отопли помещението, котела изключва докато не падне температурата с около 2 градуса. Като стана въпрос за стар и нов газови котли, чудя се какво да правя със стария котел?! Прибрал съм го в кашон, но не ми се изхвърля, защото все си мисля, че човек, който разбира и си вади хляба с такава техника, може да го провери и да го възстанови! Чета по форуми, че проблемът е възможно да не е в горивната му камера, а в хидравликата му... Нямам идея за какво точно иде реч! Дори и да се окаже, че повредата е в горивната камера, всичко останало работеше нормално в котела до последно! Сменил съм само една част в него - ако не се лъжа КОМБИ БЛОК... Оригиналния беше запушен от нещо и на техника му беше по-лесно да го подмени, отколкото да си играе с отпушването му! Е, запазих си стария комби блок... Не съм сигурен дали тук някъде може да напиша обява, че продавам стария котел... Той си е пълен комплект заедно с комина!

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: