Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Здравейте,преди няколко месеца купих тухлена селска къща на плочи и с колони строена 60те години.Пода на жилищния етаж е от дюшеме което е наковано на греди лежащи на плочата а между тях няма нищо.Миналата седмица започнах разкваване на дюшемето и сега въпросът е как ще се реши изолацията на пода.Под плочата има приземен етаж който няма да се обитава(мазе).Запознах се с основните методи за изграждане на изолация на под от интернет.Интересува ме възможно ли е да се направи по следния начин , а именно.Тъй като плочата не е идеално права върху нея да се залепят стиропорни плоскости от 5 см и те да се нивелират като се лавира с дебелината на лепилото.След това върху тях да се налепят 2 слоя гипсокартон и върху него ламинат или гранитогрес в зависимост от помещението.Този метод го няма описан никаде и затова питам приложим ли е .Избрал съм стиропор ,защото е по-евтин от фибрана.И съответно гипсокартон вместо пясъчно-циментова замазка , защото ми се струва по-лесно за изпълнение от мен .Идеята е да не се викат майстори ,защото бюджета ми е ограничен,а нещата да си ги направя аз.
nikolov333 - майстор
Има подобни системи за сух под на Knauf, но се прави със специални плоскости за подов монтаж..

шоп - майстор
Недей да откриваш топлата вода.
За под само фибран с висока якост.
ГК също няма място там. Виадафлора е скъп, затова два слоя с разминати фуги, лепени по средата и ковани с види от гипсофазер или още по-добре циментофазер ако ще лепиш грес.
А защо обикновенния стиропор да не е подходящ при положение ,че попринцип при една от технологиите под двата слоя от гипсофазер се слага посипка чиято якост на натиск е никаква сравнение със стиропора.
шоп - майстор
пон ное 11, 2019 3:33 pmstoqntodorov92 написа:
А защо обикновенния стиропор да не е подходящ при положение ,че попринцип при една от технологиите под двата слоя от гипсофазер се слага посипка чиято якост на натиск е никаква сравнение със стиропора.
Вие кажете?
Аз си правя подовете с фибран и досега не съм имал проблем. Разликата между цената на фибрана и стиропора не е такава, че да си правя експерименти.

Аз съм практик, тежа 115 кг. Върху фибран мога да ходя и скачам, не пие вода. Върху стиропора не мога да ходя и пие вода.

Имам стотици м2 подове с фибран и 0 м2 със стиропор.
Направете опит и споделете:-)
пон ное 11, 2019 4:00 pmшоп написа:
пон ное 11, 2019 3:33 pmstoqntodorov92 написа:
А защо обикновенния стиропор да не е подходящ при положение ,че попринцип при една от технологиите под двата слоя от гипсофазер се слага посипка чиято якост на натиск е никаква сравнение със стиропора.
Вие кажете?
Аз си правя подовете с фибран и досега не съм имал проблем. Разликата между цената на фибрана и стиропора не е такава, че да си правя експерименти.

Аз съм практик, тежа 115 кг. Върху фибран мога да ходя и скачам, не пие вода. Върху стиропора не мога да ходя и пие вода.

Имам стотици м2 подове с фибран и 0 м2 със стиропор.
Направете опит и споделете:-)
Разбирам ви и благодаря за разяснението.
Най-вероятно ще се спра на варианта с фибран и пясъчно-циментова замазка.
Според вас колко сантиметра е достатъчно да е дебелината на фибрана в моя случай?
Друго което ме интересува е трябва ли плоскостите фибран да се лепят на плочата или само се нареждат,защото виждам и двата варианта?
шоп - майстор
То дебелината на фибрана никога не е достатъчна. 5 см е минимума, всичко зависи от нивата.
10 см, ако сложите няма да сгрешите. При мен е 14см на първия етаж.

Ако замазката е 6-7 и повече см и с качествена армировка можете и да не се престаравате с лепенето и дюбелирането на фибрана. Все пак зависи и колко е крива плочата.
Ако имате и най-малките съмнение, че ще подава-лепете и дюбелирайте.

Лично аз използвам и двата варианта. Върху крива плоча лепя, а върху неравна основа изравнявам перфектно с трамбован пясък и редя фибрана.

П.П. Преди 10 ина дни идва у нас за да разгледа един колега от пловдивско. Скачахме и двамата върху замазката, а отдолу бе 14 см фибран и пясък. Монолит!
Благодаря за отговорите!!!
Изясних си положението с изолацията на пода.
Скоро може да пиша и по други теми за ремонт,защото тепърва започвам с реновирането на къщата.

Тема "Избор на сух под за изолация върху стоманобетонна плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: