• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Добър ден колеги. Имам следният проблем, парно на колекторна система затворен кръг, единият ми радиатор (в кухнята) не загрява не мисля че е най далеко от котела но все пак е далеко, който и друг радиатор да спра от колектора този тръгва, помпата е достатъчно мощтна (8 метра напор 7,3м3 на час) 50кв.котел.
Общо:
1кръг децка 1бр.радиатор
2кръг спалня 1бр.радиатор
3кръг коридор 2бр.радиатори
4кръг 1бр.лира и 1бр. подово баня
5кръг хол 2бр.радиатори 1бр.подово
6кръг кухня 1бр.радиатор
7кръг Бойлер 1бр. 100литра.
Всички радиатори са с автоматични обезвъздушител.
Системата е изградена на ф20 ппр стъклонапълнена на 110° 10бара от колектори те това излиза като тръба а в колектори те влиза 1цол захранваща.
Првзапасен съм с мощност ако е от значение. Радиатора проблемният съм го продухвал изтоквал и обезвъздушил.
Пс.Системата е с панелни радиатори и не е повече от 230 литра в момента 100литра риза котел, 100/130 литра останалото. Помпата я карам на първа степен, няма разлика дали ще е на едно две или три.
Последна промяна от DiDoGolfa на пон ное 11, 2019 4:13 pm, променено общо 2 пъти.
шоп - майстор
Не затваряй на 100% никой радиатор, просто балансирай системата.

С тази помпа не би трябвало да имаш проблем. Едно подово на хол има доста по-голямо хидр. съпротвление от радиатор.
пон ное 11, 2019 1:24 pmшоп написа:
Не затваряй на 100% никой радиатор, просто балансирай системата.

С тази помпа не би трябвало да имаш проблем. Едно подово на хол има доста по-голямо хидр. съпротвление от радиатор.

Пробвах малко не се получава с балансиране, имам
и още 3 кръга свободни догодина ще имам лира и в другата баня, още един радиатор в мокрото помещение, два радиатора в гаража и още един в другата децка.И не знам, може още една помпа да сложа а системата си е сметната и с тях а още ги няма и имам проблеми. :?
шоп - майстор
пон ное 11, 2019 2:15 pmDiDoGolfa написа:
а системата си е сметната
Абе, сметната, сметната,колко да е сметната.
Котел 50 киловата?! Помпа с напор 8м и 7,3м3/ч?! Дотук хич не ми прилича на сметнато.

От един колектор захранен с 1" тръба ще се захранва всичко ( и сегашното и бъдещото)?
пон ное 11, 2019 2:54 pmшоп написа:
пон ное 11, 2019 2:15 pmDiDoGolfa написа:
а системата си е сметната
Абе, сметната, сметната,колко да е сметната.
Котел 50 киловата?! Помпа с напор 8м и 7,3м3/ч?! Дотук хич не ми прилича на сметнато.

От един колектор захранен с 1" тръба ще се захранва всичко ( и сегашното и бъдещото)?
Две тръби, едната за топлата другата за студената вода и дефакто два колектора с по 10 извода. Снимки мога да прикача по късно.
шоп - майстор
Според мен се обади, на този, който е сметнал котел 50 киловата с един колектор с 10 извода захранен с 1"
тръба.

Не искам да изпадам в подробности каква е тази тръба, от какъв материал е и дали вътрешно не е 21,6мм :x
пон ное 11, 2019 4:09 pmшоп написа:
Според мен се обади, на този, който е сметнал котел 50 киловата с един колектор с 10 извода захранен с 1"
тръба.

Не искам да изпадам в подробности каква е тази тръба, от какъв материал е и дали вътрешно не е 21,6мм :x
Тръбите са 1 цол ппр стъклонапълнена.
А и нали затова е колекторна система дали ще са два колектора с по десет извода (топла/студена вода) или други по малки, обясни къде е проблемът.
radius - майстор
Стъклонапълнените се мерят в мм. На 1 цол черна би трябвало да отговаря сигурно 40мм стъклонапълнена, защото са по-дебелостенни.
шоп - майстор
пон ное 11, 2019 4:17 pmDiDoGolfa написа:

Тръбите са 1 цол ппр стъклонапълнена.
Пак ти казвам да попиташ този който ти е изчислил системата как може котел 50 киловата с колектор захранен с "ТРЪБА ППР СИВА,ФИБРО СТЪКЛО, ОТОПЛЕНИЕ/ПИТЕЙНА ВОДА L=4M, PN 25 bar, D.32x5.4mm"

Защото стъклонапълнена тръба няма.

И като взема тръбата от горното описание ( аз само с тези тръби работя ) се получава ф21,2 вътрешно за 50 киловата номинална мощност.
andy_forresite - майстор
Не е добре. Първо захранващата тръба трябва да ти е цол и 1/4 на един колектор цол 1/4 и помпа. После втори колектор (с дебитомери) само за подовите на същия размер със смесителен вентил с втора помпа плюс някакъв контролер да мести задвижките на кръговете. Трето, малък кръг на котела с трета помпа.
Подовото колко метра е на един кръг, каква тръба, диаметър на тръбата и каква е стъпката?
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с парно." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: