• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
zz_stefanov - майстор
ср ное 13, 2019 12:56 pmtorbalan написа:
Доста варовик съм почистил с кислол.
Защо смяташ, че е безсмислено?
То всички тук сме чистили вани с кислол в родната казарма. Питам за маркучите :)
Направи р-р на фосфорна киселина3-5%.Напълни системата да преседи24 часа и след това помий системата.
radius - майстор
Защо не с оцет, това с преобразувателя е по-ефективно ли?
Да и остава като фосфорна тор в почвата.
kr1100 - майстор
[quote=roskor Напълни системата да преседи24 часа и след това помий системата.
[/quote]
Без налягане пак се изкапва и не стои пълна системата.
kr1100 - майстор
Знам, че е много стара темата , но сега я мернах.
От времето на темата процедирам таква с твърди капкови маркучи с вградени капкоотделители на Иритек Junior. За тези от Орекс гръцки с4 капкоотделители - 2 отдолу и 2 отгоре не проработи метода.
Трбва PVC f 25mm 10,5 м снадена и затапена в единия край. Поставена под наклон.
Пълня с азотна киселина тръбата с фуния докато остане около 10 см до високия край.
Капковия маркуч без тапи и без снадки напъхвам БАВНО в PVC тръбата. Работа с ръкавици .
Напъхва се бавно защото започва реакция и кипене. Края на капковия маркуч е вързан с полиамиден или капронов конец. И така бавно , бавно докато влезе целия и го понабутвам още с 1 парче подобен маркуч. Стои15-20 мин. и бавно изваждане за да се изцежда и няма загуби на киселина.
След изваждане промивка с вода и окачен готов за прибиране. После следващия.
Ако са по-дълги капковите - напъхване от единия край и после другия / за 20м/.
След последния маркуч киселината с фуния в тубата си.
2019 г 5 л туба беше 10-10,50 лв . Тази година ще купувам нова киселина.
Ако някой се опасява от азотната - в оранжериите с хидропоника киселината разреденая я използват за торене . :partyman: за екологичната хидропоника.
Успех.
П.П. Така 2022г за 4 пъти чистих маркучите.
С тези с 4 отвора ядох ядец - дълга серпентина вътре в тръбата и явно не може да се махне лесно варовика.
zz_stefanov - майстор
Твърд капков с вграден лабиринтен капкообзувател с по два отвора от двете страни гръцки от Рувик.
Оказа се, че варовикът който го запушва се отлага на изхода на лабиринта при изпарението на водата.
Надувам маркуча на водопроводно налягане и с твърдо телче разбутвам варовика.
Предполагам, че този метод ще е неприложим ако има запушване от боклуци във водата, но за това има филтър.
Тази година направих около 20м. Играчка е. Дали си заслужава пред това да се пусне ново трасе всеки сам си преценява.
kr1100 - майстор
съб юли 22, 2023 8:30 pmzz_stefanov написа:
Твърд капков с вграден лабиринтен капкообзувател с по два отвора от двете страни гръцки от Рувик.
Оказа се, че варовикът който го запушва се отлага на изхода на лабиринта при изпарението на водата.
Надувам маркуча на водопроводно налягане и с твърдо телче разбутвам варовика.
Предполагам, че този метод ще е неприложим ако има запушване от боклуци във водата, но за това има филтър.
два филтъра - мрежест /забр. колко микрона / някакви мъгляви спомени май 120 микрона/, посоле дисков. В дисковия е финната тиня. Маркучите не ги пече -покрити са -вътре с геотекстил , навън зелен мулч зебло.
Тъпча по маркучите калцинит + капки йод или борна киселина растворена в топла вода + йод
В края на сезона около отворите е адски бяло от варовик.
zz_stefanov - майстор
Моите половината вече две зими не съм ги прибирал. Не са на носачи, директно на земята са. Запушването за сега идва само от варовика на изхода. На село водата и по водопровода и по селските чешми е по варовита от варненската. :)
kr1100 - майстор
съб юли 22, 2023 10:30 pmzz_stefanov написа:
Моите половината вече две зими не съм ги прибирал. Не са на носачи, директно на земята са. Запушването за сега идва само от варовика на изхода. На село водата и по водопровода и по селските чешми е по варовита от варненската. :)
Закачам ги на телта да висят и да не ми пречат като фрезовам. Ако ги захапе фрезяата не ми се занимава с размотаване. зяа да продължа да работя.
  • 1
  • 2

Тема "Твърд капков маркуч и варовик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: