• 1
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
съб ное 09, 2019 1:26 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Основният проблем на всички ел. кабелни връзки при ниското напрежение от 230 волта през средното напрежение 10-20кV до високото напрежение от 110, 220 и нагоре киловолта е осигуряването на нужната минимална контактна площ, плюс притискаща сила, която не бива да слиза под определен праг.
На притискащата сила и викат контактен натиск. В тези насоки (площ, натиск) топлата вода отдавна е открита.
Та сега, за да не искат клиентите Ви подобни изгъзици (да Ви карат да ползвате скъпи клеми, след усукването на мостовият проводник в кутиите),
Какви са тези клеми където се налага да усукваш нещо преди да го сложиш в такава клема? Не че усукването е позволено де...
казваме следното: iliya_i е напълно прав, връзката предложена от мен е само за маниаци, скъпа е и надали е оправдано да искате да я имате на определени места от ел. инсталацията на дома Ви.
Коя е тая скъпа връзка предложена от теб??? Ако говориш за онези "shear bolts" - вече са достатъчно евтини и ги има в кварталния магазин.
Дори и с карбофлекса работя без очила, защото ползвам специална с-ма за защита, която е еволюирала доста от простите физически прегради, като шлемове и очила. Хидри не се засягай, ама с тази снимка и с тези работни очила ме връщаш в миналото десетилетие.
Не се засягай ама въобще нищо не си видял на снимката.
Нормално. Това ти изказване показва пропиляното време във Ворошилов. :-D
Запояването е като карането на колело...
Та в тоя ред на мисли е добре да одиш да си гледаш железата че там работата хич не е розова.
Оказва се че джилязуту е по-алтаво от дървото. :lol:

[youtube][/youtube]

:partyman:
vlax - майстор
съб ное 09, 2019 3:07 pmChristo написа:
И се запоява от страна "спойки", не от страна "елементи"
Явно и ти не си запоявал както и мацката не е.
:partyman:
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб ное 09, 2019 7:58 pmhidrazin написа:
Та сега, за да не искат клиентите Ви подобни изгъзици (да Ви карат да ползвате скъпи клеми, след усукването на мостовият проводник в кутиите),
Какви са тези клеми където се налага да усукваш нещо преди да го сложиш в такава клема? Не че усукването е позволено де...
казваме следното: iliya_i е напълно прав, връзката предложена от мен е само за маниаци, скъпа е и надали е оправдано да искате да я имате на определени места от ел. инсталацията на дома Ви.
Коя е тая скъпа връзка предложена от теб??? Ако говориш за онези "shear bolts" - вече са достатъчно евтини и ги има в кварталния магазин.

Eй за такива джаджи иде реч, само че с едно гнездо и по-компактни.


Прикачен файл:
10.jpg
10.jpg (8.1 KиБ) Видяна 1476 пъти
Прикачен файл:
20.jpg
20.jpg (66.01 KиБ) Видяна 1476 пъти
Прикачен файл:
40.jpg
40.jpg (22.93 KиБ) Видяна 1476 пъти
Прикачен файл:
30.jpg
30.jpg (45.27 KиБ) Видяна 1476 пъти
iliya_i - майстор
нед ное 10, 2019 3:25 pmBLUEPUPIL-2 написа:

Eй за такива джаджи иде реч, само че с едно гнездо и по-компактни.



10.jpg

20.jpg

40.jpg

30.jpg
Тези редови клеми си имат съвсем различно приложение. Използват се монтаж на DIN шина в табла/шкафове.

Що не вземеш да отвориш нова тема: "Направи си сам трафопост"?
BLUEPUPIL-2 - специалист
Ето един от големите производители, който също „меша“ алуминий и мед.
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg



По отношение на медните болтове за токовземната скоба на VLADO, такива изпълнения не се намират лесно, масово се работи със стоманени болтове на почти всички подобни типове стягания. Причината е, че меден болт М10 няма да е достатъчен със своя мах. торк от 17-20Nm. Минава се на М12. Аз лично бих бил спокоен чак на М14, като знам какви медни китайчета има. Може да се избере подхода с увеличаване броя на медните болтове, за сметка на диаметъра им, ама така има голяма вероятност някой от болтовете да се наложи да поеме, повече отколкото може да издържи.
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб ное 09, 2019 7:58 pmhidrazin написа:
Та в тоя ред на мисли е добре да одиш да си гледаш железата че там работата хич не е розова.Оказва се че джилязуту е по-алтаво от дървото.
Щом са ти разрешили в тема за кабелни връзки да качваш видео за стомана и дърво като конструктивни елементи, ето и от мен един „дървен“ шедьовър, който вече е буквално в туш (на земята):



Прикачен файл:
1000.jpg
iliya_i - майстор
вт ное 12, 2019 12:44 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Ето един от големите производители, който също „меша“ алуминий и мед.

1.jpg

2.jpg
Не знам от къде си взел тази информация, но на сайта на производителя има актуална (надявам се), по-различна от твоята.
Има си клеми за Al-Al връзка: https://www.ensto.com/products/overhead ... s-al--cu/
Има си клеми и за Al-Cu връзка: https://www.ensto.com/products/overhead ... rs-al--al/
Които ти казах вече, кога се използват.

А сега ще ти цитирам един наш незабравим приятел, дето е стигнал до истината, ама по трудния начин:
съб фев 11, 2017 8:07 pmsinfon написа:
Сериозно, имал съм проблем с ръждясали болчета. Навремето имах неблагоразумието да свържа на един самоделен електрожен проводника 230 волта към алуминиевите проводници на трафа с обикновени поцинковани болтове, завинтени през едната от трите гетинаксови плоскости - една отдолу, една отгоре където са болтовете и една над нея за изолация. С годините толкова много изгниха, предвид факта, че електроженът и не се съхраняваше точно у дома, а в избата, че тези изгнили болтове въобще не пускаха ток и баща ми се чудеше защо електроженът не работи или само тихо бръмчи.
BLUEPUPIL-2 - специалист
нед ное 10, 2019 5:06 pmiliya_i написа:
Що не вземеш да отвориш нова тема: "Направи си сам трафопост"?
Няма нужда да правим трафопостове, заради някаква си кабелна връзка. Просто вземам две парчета медна шина, два болта с гайки и две пружини и я издумквам върху трите увити мостовака (единият влиза/захранва разкл. кутия, другият продължава към следващата, а третият слиза към контакта)
ср юни 14, 2006 11:43 amEDI написа:
Във всички научни книги и списания ще видиш, че "умни глави" съветват, кабелите да не се свързват никога с усукване и увиване, защото щяло да стане.......и така нататък. Нищо вярно. С усукване контактната площ е в пъти по-голяма, отколкото при монтаж с клеми. Затова, заголи проводника, усучи краищата първо на ръка, а след това здраво с клещите. Прегъни през средата усуканите краища и ги стисни с клещите/като фиба/.
Още на първата страница от темата EDI е дал доста добро решение за връзка между два мостови проводника. Аз имам малко по-сложна връзка. И поради специфичните качествата на медта има някой важни детайли:
1..Увиването не е почти перпендикулярно на оста на кабелите, както някой майстори се мъчат да направят, а ъгълът е дори под 45 градуса- демек рехаво и разтегнато.
2..От двете страни, усукването на двете жила завършва с подгъване на 180 градуса с достатъчно голям радиус.
3..1 и 2 се правят за 4мм2 преобладаващо на ръка(ръкавица) и с подходящи клещи които не се ползват за голямо притискане с цел да се намалят радиусите на извивките под определени мин. стойности.

Направих Ви подобна връзка с 6мм2 рекордоман, ама няма да кача снимката, защото Хидри какъвто е талантлив ще продуцира цял хумористично-комедиен водевил или поредица от забавни скечове, всички те базирани на въпросната връзка, изпълнена от моя милост.
P.S.
Не че няма да има основание за подобен тип осмиване.



Прикачен файл:
CABLE-CONNECTIONS.png
iliya_i - майстор
чет ное 14, 2019 8:25 pmBLUEPUPIL-2 написа:
нед ное 10, 2019 5:06 pmiliya_i написа:
Що не вземеш да отвориш нова тема: "Направи си сам трафопост"?
Няма нужда да правим трафопостове, заради някаква си кабелна връзка. Просто вземам две парчета медна шина, два болта с гайки и две пружини и я издумквам върху трите увити мостовака (единият влиза/захранва разкл. кутия, другият продължава към следващата, а третият слиза към контакта)
И какви според теб ще са габаритите на една такава връзка?
Какви трябва да са размерите на разклонителната кутия, която да побере 3 такива връзки, при това изолирани помежду си?
hidrazin - майстор
чет ное 14, 2019 8:25 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Направих Ви подобна връзка с 6мм2 рекордоман, ама няма да кача снимката, защото Хидри какъвто е талантлив ще продуцира цял хумористично-комедиен водевил или поредица от забавни скечове, всички те базирани на въпросната връзка, изпълнена от моя милост. P.S.
Не че няма да има основание за подобен тип осмиване.
По-добре нищо не качвай. То и това си е достатъчно. За ГоУем смех.
Ваша милост е по-добре да си оди в темите с железата... :-D
:partyman:
  • 1
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: