• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Всичко може да е , помпа , филтър , друг клапан , или спирателен кран , само загубата на течност от къде :? .
VLADO66 - майстор
Помпата Грундфос Магна ли е :?
kamendc - специалист
Помпата е Wilo.
Засега, да чукам на дърво, след последното напълване в събота сутринта, още ми греят добре радиаторите. Май няма да се наложи да викам парнаджия.
Вероятно защото при нас като пълнят инсталацията не лепят една бележка на вратата всички да си отворят вентилите, а то има и празни апартаменти, не се пълни добре системата и все се намира после някой да си отвори радиаторите и водата се стича натам. При мен като последен етаж все не достига.
Други сезони това го решавах с 2-3 пълненета, сега се наложи 5-6 пъти, но да чукам на дърво май се закрепи.
nikolovvd - майстор
Само една седмица ти трябва с температури от -15 до -5 и ще забравиш за пълнене на системата до Пролетта.
Ако при пълнене на системата само половината от радиаторите са отворени, то при всяко застудяване и отваряне на някой радиатор в някой апартамент (забележи - някой) ще се налага пълнене, след като системата не е напълнена правилно преди отоплителния сезон. С други думи не са изпълнени инструкциите да отваряне на всички вентили на максимум.
kamendc - специалист
Оказаха се прави и двамата колеги по-горе.
И е имало теч, и половината комшии въобще не си отварят радиаторите.

В един под мен му е капело от топломера - той е в банята и каквото изкапе отива в канала, та явно не го е дразнело много. Обаче изкапалото явно се замества с въздух, а той се качва на последния етаж (при мен).

Като се решил да си оправи най-накрая теча, при мен парното съвсем спря. То се източила доста вода явно при ремонта. Какви са тези хора, не знам - да предупреди, че ще прави ремонт, да се напълни после абонатната. Аз 2-3 дни се чудя какво става, накрая разпитах и ми казаха комшиите.

Тръгнах из блока, помолих всички да си отворят вентилите на макс. Половината не ги намерих въобще у тях, другите викат - ОК, ще ги отворя за малко. От това си правя извода, че явно повечето време ги държат затворени - което мисля, че е неправилно. Трябва да се се държат на 1 или 2 когато не искаш да ти е топло. Но все пак да не затваряш напълно циркулацията.

Явно нямаме култура в етажната собственост да ползваме новия тип инсталации с хоризонтални разводки.
Все пак засега имам парно като напълних хубаво инсталацията и обезвъздуших 2-3 пъти, но когато отсъстващите съседи си отворят вентилите, въздуха дето се е събрал там пак при мен ще дойде.
ribnikolaevi - майстор
kamendc написа:
Само че това нещо ми е на върха на металната кутия, където се разклоняват разводките, и ми се струва че върха на самите радиатори е на малко по-високо ниво.
Това не е ли смущаващо?
kozl - майстор
Предполагам, че на радиаторите има обезвъздушители също. То има и автоматични за радиатори, но след време автоматичните прокапват. Така стана и в нашата ЕС (прокапал един авт.обезв.) и една седмица се губи вода. Залепил съм обяви за това и никой не съобщава за теч. Следващата седмица изреваха едни от собствениците.
Но при абонатната има автоматична пълначка (редуцир вентил) настроен за 3,5 атмосфери и автоматично добавя вода при понижено налягане. Да ама така не може да се хване теч, защото нямам отделно водомерче към тая пълначка. За това го изключвам и като изока нЕкой от последните етажи проверявам налягането на манометрите на ВОИ.
Компенсаторния (разширителния) съд както вече писаха може да е с малък обем или да е повреден (пробит) или да не е напомпан до необходимото налягане. Неговата роля е да поддържа константно налягане в системата като поема промените в обема на топлоносителя в ограничен обем, зависещ от капацитета на съда. Предвиден е главно да реагира на топлинното разширение на обема. Загубите от течове и от обезвъздушаване по системата трябва да се поемат от допълване. Ръчно с кранчето или с автом.пълначка.
Колко да е налягането :? . Минималното трябва да е височината на сградата разделена на 10. :roll:
При нас сградата е =8 етажа по 3 метра =24 м. Инсталацията е нагласена на 3,5 атм. в статичен режим (спряна помпа).
  • 1
  • 2

Тема "Централно Парно - изстиват ми радиаторите" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: