• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
Здравейте, преди година и нещо време най-накрая си надвих на масрафа да си направя навес с барбекю в двора.
Тъй като много се рових преди да почна и много съвети получих, за което съм благодарен на всички споделили своите идеи и реализации, реших и аз да помогна на някой, като опиша и покажа как се случи строежа на моето скромно навесче. Всъщност товa се получи като краен вариант
Изображение

Но да започнем отначало. А всичко започна с няколко месеца ровене и събиране на идеи, а после няколко седмици на компа чертане и планове:
Изображение
Изображение

Искам да кажа няколко думи за финансовата страна, тъй като поне на мен ми се искаше да знам колко аджеба ще ми излезне целия масраф, но повечето коментари на тая тема бяха: "Абе приготви си едни 5-6-n хиляди лева, което ама честно хич не е ободряващо като за начало.
В интерес на истината накрая и на мен сметката ми излезе около 5000 и малко лева, но все пак за мераклиите с по скромни финанси ще се опитам да направя разбивка поне на основните етапи като стойности, за да може да сметнете на какъв етап колко пари ще ви потрябват.
Лично аз започнах с покупките доста преди началото на строежа и поради това не ми беше толкова натоварващо после.
Общо взето цената много зависи от това, колко познати имаш и къде може да намериш по-изгодни материали. На мен в това отношение ми помогнаха някои познати много осезаемо.
Един от основните разходи за тухлите за стените, ако ползвате Итонг, което е много по-удобно и спестява много главоболия, то като цяло в моя вариант ще ви трябват около 400-500 лв. Е разбира се ако имате познати да ви уредят тухли от производителя и при това с незначителни дефекти, нещо като електроуреди с транспортен дефект, то тогава цената пада двойно. Аз успях да си осигуря тухлите с транспорта за 200 лв. При това ми остана материал за една просторна кучешка колиба.
Също така много ми провървя с теракота, който е 50х50 истински италиански, но успях да го спечеля на един търг и ми излезне 300 лв за 20 кв.м., което мисля е много изгодна цена.
Разбира се най-големия разход е дървения материал и керемидите, но пък него може да ги закупите на по-късен етап, ако в момента нямате средствата. За моя навес с размери 6х3 м дървения материал ми излезеа 750 лв и още 500 лв за битумните керемиди заедно с мембраната и битума. Или общо казано за покрива ще трябва да предвидите около 1200-1300 лв.
Другото по-скъпо беше мраморния плот, който пак с помощта на тъщата и неин познат се върза на малко под 300 лв.
Останалото вече са дребни разходи за материали и декорации, които може да се разсрочват доста във времето, но все пак за материали ще имате нужда от поне 200-300 лв без плочата и още толкова за изливането на плочата.
Но както се казва мерак с пари се гаси.
А и щях да забравя, за да стане всичко толкова бързо, като при мен само за около 2 месеца, трябва да ви се намира свободен тъст, който не може да чака от събота до събота, когато аз имам възможност да работя по строежа :lol: :mrgreen:
И така всичко започна един топъл есенен ден.
Избраме си място в двора, след няколко различни варианта, най-накрая тъщата рече, че повече не и се гледат ягоди и ги заменихме с място за плочата :weedman:
Изображение
там където щяхме да градим стената, направихме за по-сигурно подложка от големи камъни:
Изображение
Събрахме бригада от 3 приятели + аз и главния майстор - Тъста и изляхме набързо една плоча:
Изображение
Много е удобно предварително да знаете къде ще е мивката, ако предвиждате да има такава и да положите тръбите и канала преди плочата, а и също така по-добре да вкопаете в плочата и пети за дървените греди:
Изображение
Изображение
Е после разбира се трябва и почерпка за бригадата, но пък то без да полееш една работа не става.
После решихме, че ще отложим до пролетта строежа, но поради меката зима не изтраяхме и почнахме още Февруари:
Прикачен файл:
20140323_103106.jpg
Прикачен файл:
20140323_174111.jpg
Прикачен файл:
20140323_174133.jpg На пук на всички знайни и незнайни майстори отричащи Итонга за камини, ще заявя, че този вид тухла е идеален за изграждане на камина за скара, като само камерата е облепена с огнеупорни тухли, и отвътре, разбира се е измазано с термоустойчив теракол.
Прикачен файл:
20140406_135033.jpg И както е вижда издържа на изпитанието, а и вече е ползвана успешно над 20 пъти
Прикачен файл:
20140329_180559.jpg
после почнахме покрива:
Прикачен файл:
20140420_171427.jpg
Прикачен файл:
20140420_171415.jpg
Прикачен файл:
20140421_145839.jpg
Прикачен файл:
20140504_164107.jpg
Прикачен файл:
20140504_164127.jpg И накрая се получи това
Прикачен файл:
20140518_142246.jpg
Прикачен файл:
20140518_142242.jpg
Прикачен файл:
1403429564920.jpg
1403429564920.jpg (13.12 KиБ) Видяна 28470 пъти
Прикачен файл:
1403429531758.jpg
1403429531758.jpg (13.83 KиБ) Видяна 28470 пъти
bimbaeco - майстор
Браво, Бобип, идеална работа си свършил. =D>
Svetoslavoff1 - майстор
Дай Боже всекиму такива тъща и тъст! :)
Благодаря за мненията, всъщност основната идея не беше да се хваля, не че не го правя де :), но все пак за мен беше важно да предложа някои отговори, които аз не намерих, докато събирах идеи за моето барбекю. Радвам се ако съм бил полезен на някого.
Освен това сложиш и ветроупорни завеси, но не съм ги снимал, като ги снимам ще ги покажа.
Остана само да се обзаведа с хубави маси, но нещо средствата отидоха в други направления.
Ако някой може да даде съвет за по-достъпни маси с пейки тип баварски с дължина 2 метра, ще съм благодарен.
Евентуално от някой затворен ресторант, не държа да са чисто нови.
dildes - специалист
А мога ли да попитам в сметката не виждам основата, за нея колко трябва да се приготви за материал?
Благодаря!
ZEDYCUS - майстор
Защо да не се похвалиш? :cool: Супер е станало, браво за мерака и реализацията. =D>
bulhomes2 - майстор
=D> =D> =D> Като се замисля най-приятно е да правиш барбекю. Щом си стигнал до него, значи проблеми с дом няма (винаги има, но грубо казано). Със здраве да се ползва и много весели моменти да има в него!
  • 1
  • 2

Тема "Навес със скара / барбекю" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: