• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 25
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
morfei1 - специалист
чет дек 10, 2020 10:42 amemskia написа:
Както и Морфей е споделил съобщението ми от по-рано, разхода взе да се нормализира.
Разхода падна доста - за вечерта малко над половин чувал беше изгорил. Иначе през деня е икономично. Това при 24 часа нон-стоп работа.
Само че това беше за предната вечер.... на сутринта в 8.30 го изключих и почистих и го включих чак в 16, зареден с 3 чувала пелети. До тази сутрин бяха почти заминали 3те чувала. Мисля си че е заради изстиналата къща - беше станало 18 градуса.
Тая почивка от около 8часа някой трябва да я навакса. Не ти излиза рентабилно да го изклчваш принудително с такива дълги паузи - не води до икономия, а до преразход. Когато котела стопли, той сам ще почне да изключва, ако не вади повечето топлото през куминЯ. В твоя случай, понеже на пълна мощност от кюнеца духа повече, а докато темперира отново... работи на пълна мощност, резултата е на лице 3 торби, е пак е по добре от 5, но....

Моята горелка почива не повече от час, ако успее да си постигне макс темп, в този период главите отварят, ако са успели да затворят напълно, охлаждат водата до зоната на палене и така.... температурата на котела е винаги в някакви граници, които съм преценил за оптимални.

Не си позволявам да губя повече от 0.5C по стаиите освен когато не проветрявам. Не си позволявам също и да изтърва котелната вода с голяма пауза, щот после спестеното си го наваксвам и файда няма, дори си вредя. Убедил съм се от личен опит. Виж октомври и при топъл ноември, работата е по-друга.

Наблягай на оптимизация на котлето или замяна с друг подходящ високо ефективен, там ти е най-голямата пробойна в момента според мен.
emskia - специалист
чет дек 10, 2020 12:38 pmmorfei1 написа:
чет дек 10, 2020 10:42 amemskia написа:
Както и Морфей е споделил съобщението ми от по-рано, разхода взе да се нормализира.
Разхода падна доста - за вечерта малко над половин чувал беше изгорил. Иначе през деня е икономично. Това при 24 часа нон-стоп работа.
Само че това беше за предната вечер.... на сутринта в 8.30 го изключих и почистих и го включих чак в 16, зареден с 3 чувала пелети. До тази сутрин бяха почти заминали 3те чувала. Мисля си че е заради изстиналата къща - беше станало 18 градуса.
Тая почивка от около 8часа някой трябва да я навакса. Не ти излиза рентабилно да го изклчваш принудително с такива дълги паузи - не води до икономия, а до преразход. Когато котела стопли, той сам ще почне да изключва, ако не вади повечето топлото през куминЯ. В твоя случай, понеже на пълна мощност от кюнеца духа повече, а докато темперира отново... работи на пълна мощност, резултата е на лице 3 торби, е пак е по добре от 5, но....

Моята горелка почива не повече от час, ако успее да си постигне макс темп, в този период главите отварят, ако са успели да затворят напълно, охлаждат водата до зоната на палене и така.... температурата на котела е винаги в някакви граници, които съм преценил за оптимални.

Не си позволявам да губя повече от 0.5C по стаиите освен когато не проветрявам. Не си позволявам също и да изтърва котелната вода с голяма пауза, щот после спестеното си го наваксвам и файда няма, дори си вредя. Убедил съм се от личен опит. Виж октомври и при топъл ноември, работата е по-друга.

Наблягай на оптимизация на котлето или замяна с друг подходящ високо ефективен, там ти е най-голямата пробойна в момента според мен.
Наистина ще избягвам дългите паузи, за да няма преразход. Ще наблудавам колко изхвърля през комина и ако има нужда ще намаля вентилатора. Не съм сигурен ако намаля долните кранове на радиаторите, дали няма да развие по-висока температура.
morfei1 - специалист
чет дек 10, 2020 1:32 pmemskia написа:
Не съм сигурен ако намаля долните кранове на радиаторите, дали няма да развие по-висока температура.
Ти и сега си с почти недостатъчно радиатори освен ако не ги караш на 80C, които обаче не можеш да постигнеш с зона на регулиране 10C, няма смисъл допълнително да ограничаваш радиаторите. С това можеш само да се убедиш, колко много духа в кумина и че трябва да направиш нещо по въпроса.

Това което можеш да направиш (или поне да опиташ) за да повишиш котелната темп за да се стоплиш е да намалиш зона на регулиране на 5C и да зададеш 80C макс темп на горелката. Може да пробваш и с малко по-нисък вентилатор. 35-40% при зареждане 1-4сек. за да намалиш духането в кумина още малко. Наблюдавай как гори.

Батерии за ел. везната взе ли, че така малко настройваме с вързани очи, без да знаем колко реално сипваме на час или поне оринтировъчно :roll: ?
andy_forresite - майстор
Според мен гоненето на максимална температура (80 градуса) на водата в нискоефективен котел ще доведе до преразход. Може и да не съм прав, но аз бих го ползвал до 60, максимум 65°. Модулация с 5-6 града изглежда наред.

При мен часовете негорене дават икономия – веднъж на денонощие по 6.5 часа. Като гори без да го гася (то не може самО да се изгаси, защото стаите изстиват бързо и постоянно) взима 3 чувала. Като не гори от 23:00 до 5:30 часа минаваме с 2 чувала. През деня е 24 градуса, сутрин като се събудим е 22-22.5. Колко е паднала температурата докато съм спал не ме интересува.
morfei1 - специалист
Анди, на 60C е почти 6kw от радиатори, които са му..... аха, аха на кантар да му поддръжат температурата при около 0C..... нещо по спомен....

Като бичи на пълна мощност и неще да влезене в модулация при 60C, все тая на колко градуса ще е настроен, разхода му повече от това няма да стане, поне да му е топло или поне малко по-топло от сега. Без смяна на котел или тУнек на този, няма повече какво да се направи.

чет дек 10, 2020 4:04 pmandy_forresite написа:
При мен часовете негорене дават икономия – веднъж на денонощие по 6.5 часа. Като гори без да го гася (то не може самО да се изгаси, защото стаите изстиват бързо и постоянно) взима 3 чувала. Като не гори от 23:00 до 5:30 часа минаваме с 2 чувала. През деня е 24 градуса, сутрин като се събудим е 22-22.5. Колко е паднала температурата докато съм спал не ме интересува.
Не ми се вързва нещо..... хем имаш големи загуби които водят до 1 торба пелети повече на денонощие, хем за 6.5 часа почивка губиш общо 1.5C, което идва 0.23C загуба средно на час :? Сутринта като запалиш за колко време ги догонваш обратно тия 24C?
andy_forresite - майстор
Не знам. В 8 часа излизам. Предполагам за 3-4 часа.
Повече падат от 0.23. Като почне процедурата в 5 и 30, в 6:00 топлото идва по радиаторите. Ставам малко след 7 ч и е 21.5-22°.
9 часа стаята ми е на 21.5 понеже ме няма. Задавам 24 и след час увеличава от 21.5 до 22.8, след още един час 23.6 и към 21 часа става 24.7. При мен вече девети ден е едно и също.
Ползвам 12800 вата радиатори и 80 л бойлер. Гори ли, отиват две кила на час. 3.5 кв от кило усвоява към отопляваните стаи. Разликата до 4.5 кв от кг или колкото са, отива по излъчване от тръби и котел в две помещения, в които е добре че е топло. Това са 30 кв мазе и склад за цветя, водоструйка, храсторез, перфоратор... и др боклуци.
При 24 часа гореше 40-42 кг. Малко го преекспонирах, не е точно 45 за 24 ч. Шест лева и петдесет стотинки на ден (с 6.5 ч пауза).
falcoh - специалист
ср дек 09, 2020 9:29 pmmorfei1 написа:
ср дек 09, 2020 6:35 pmfalcoh написа:
Настройките за вентилатора са си едни и същи в %.
Значи при 75% задание за макс вент, държи отговаря на 2700 оборота?

Обръщал ли си внимание колко са оборотите при мин. мощност 48% или евентуално при други проценти?

Питам понеже моята платка е първо поколение и няма възможност да показва обороти, та да се ориентирам в обстановката горе долу при какъв процент какви обороти държи? :roll:
На дисплея ми показва само колко са оборотите които постоянно варират зависимо от това как работи горелката. За 5 минути примерно от 2700 падат постепенно до 1200 като ту се увеличават , ту се намаляват...докато стигне температурата на изключване и тогава вентилатора намаля оборотите и след няколко минути спира. Оборотите на вентилатора постоянно се менят.
morfei1 - специалист
чет дек 10, 2020 7:22 pmfalcoh написа:
.....
Да разбирам, че при задание за вентилатора 48-75%

Оборотите при пълна мощност са 2700, а при минимална мощност са 1200? :roll:
Здравейте и от мен, от 3 години имам комплект пелетен котел и горелка бисолид 32 кв. Искам да споделя настроиките си ако на някого може да помогнат тъи като ас изчетох всички теми форуми и други ,с много промени, докато стигна до най-добрите за мен.
А те са
Темп. На водата. - 70 гр.
Включване помпа- 60 гр.
Доза зареждане. 2-7 ск.
Зона реагиране - 10
Паузи подаване мин-35 макс-30 ск.
Вентилатор мин-35 макс-45 %
За в момента захранвам долу описаните радиятори като за вбъдеще ще прикача още няколко в друга пристроика. А в момента са. Тип 22 панелни всички са високи 0.60 см. С дължина-
1х 200 см.
2х 180 см.
1х 160 см.
1х 140 см.
1х 120 см.
1х 100 см.
1х 0.80 см
1х 0.50 см.
1х 80 литра боилер.
Всички радиятори са с термо глави

Понеже всички вкъщи не обичаме тежките дрехи, обичаме зимата да сме по къс ръкав.
Поддържана температура в хола които е 30Кв. Винаги е 26 гр.
В спалните и коридорите е 24 гр.
Разход пелети за 24 часа два чувала, или 30кг дървесни пелети
Къщата се намира в раьон Велико Търново на 2 етажа, 5 камерна пвц дограма ,външна изолация 8см. Само на половината къща, всички тавани с гипс-картон и вата
С тия настроики котела и горелката ми работят като часовник, горелката като достигне 69 градуса и мине на първа степен и не мърда.
забравих да спомена за малкият тунинг на котела ако нещо се дължи на това, във втори вход сложих една перфорирана ламарина под наклон зада намаля димните газове дане излизат много бързо през комина. Сега от студен старт от 30 до 60 градуса докато включи помпата ги вдига за 6 минути.
Неме домързя да пиша всичко това защото по цели нощи несъм спал да търся и чета форуми за по добри настроики. Мисля че ги открих.
Ще се радвам ако съм бил полезен на някого.
morfei1 - специалист
Какъв е котела? Какъв е дебита на шнека?
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 25

Тема "Пелетни горелки BISOLID Настройки и проблеми." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: