• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
вт юни 27, 2023 11:22 pmB0bi написа:
:partyman: ...не се напъвай над толкова сложни проблеми, далеч от компетенциите ти :wink: Разбирам, че в пожарната нямате такива сложни съоръжения на пълнене. Не ти и трябва да си тормозиш сивото вещество с подобна дейност... :idea:
Ихааааа!!! Сложни!!!
Със здраве, да не те стига мечка и добри отношения с "комшиите"!

Моят "лаф", по темата с подобни- Не случих на съседи, но и те не случиха.

пп. Пресен пример от простичкото ми житие.
Сменят водомера на имота ми, с модерен. Шахта и тръби на над 60 години.
Първи дистанционен отчет, втори такъв, но трети не виждам в сайта на ВиК.
Звъня. Връщат обаждане с обяснението, че не са "видели" водомера.
Погледнах в шахтата и......пълна да горе с вода!
пон юни 26, 2023 12:13 amB0bi написа:
... Важното е, че поне тръгна. Нямам съмнения в надеждността.
Задвижките са на ~230V, ...
Самонадеяните също ги бие ток. Пази се, мисли и за другите!
B0bi - специалист
Някои със сигурност са усетили иронията със "сложни". Но ти ... си пожарникар, с приоритет драскане на безстойностни постове в нета за убиване на времето.
За отношенията със "съседите" съм казал някои неща назад. Ама все те тегли да ръчкаш в миризливи работи. Ще го кажа пак специално за теб: правя го превантивно, основно против поводи за дърдорене на глупости в твой стил.
Електрическата част е изпълнена от техник. Нямам съмнения, че можете да подложите на всякакви съмнения изпълнението й. Но обещавам - ще си го преместя в другия крачол.
Каква е тази сива тръба, над задвижките, която за 0.5м има толкова голям пад?
Да не би......Вероятно и там техник?!
Вижда се на снимките, че техник е творил жицата, но вероятно не той така е измислил нещата, в това влажно "помещение". Букса тип Андерсон ми се види, сякаш и омотана с бял изолирбанд, понеже не е влагозащитена. Задвижките също не са с най високото IP.
Много грешки, а поука никой не си взима.

viewtopic.php?t=45083#p554928
B0bi - специалист
Как се хвана за сивата тръба, кото удавник за сламка. Дръж се здраво! Какъв проблем съзря в наклона й и до колко време смяташ, че ще се прояви?
Колко високо според теб трябва да е IP-то на елматериалите в подобна шахта? Как според пожарните нормативи се определя нивото IP?
Грешки, поуки ... Не си спомням да съм питал за такива. Иначе казано - кой те натиска та звъниш? По принцип трудно разгадавам какво си искал да кажеш с написаното, но в случая с линка към нормите за ВиК, изобщо не намирам връзка. Ако можеш обясни на разбираем език защо ме пращаш в онази тема?
Andri01 - майстор
Не му се впрягай,той толкова си може. Лафа: " познай какво си мисля" :lol:
ESPACE - майстор
B0bi, станало е много добре и важното е че върши работа. А иначе отдавна не ми харесва какво се случва в техническите теми, Има няколко ментора, които държат да е тяхна последната дума и развалят на хората удоволствието от добре свършената работа. Все кусури търсят все едно са от технически надзор е*аси.
kr1100 - майстор
ср юни 28, 2023 7:43 amТрифон П.Трифонов написа:
........Вижда се на снимките, че техник е творил жицата, но вероятно не той така е измислил нещата, в това влажно "помещение". Букса тип Андерсон ми се види, сякаш и омотана с бял изолирбанд, понеже не е влагозащитена. Задвижките също не са с най високото IP.
Първо ще дадат фира кулунгчетата към задвижките от влагата - ще корозират бързо перата. Задвижките си писал - защита от влага и от пръскане с вода ,особено тип мъгла.
IP 68
В такъв случай шахта за вода се слагат на 24 макс на 36V задвижки захранвани от понижаващ траф монтиран в кутия водозащитена извън шахтата.
Ел. техника не е имал под ръка W 963 и е икономисал с китайска саморазлепяща се лента.

Пази боже някой да го перне тока в тази шахта.
Защо не е използвал клапани на 24V на Hunter или Rain Bird след като ги има по магазините.
Дори на програматори за външен монтаж на Hunter в инструкцията е написано с удебелени букви : "Да не се монтира във водомерни и басейнови шахти !!! "
Има една наука дето се казва "ТЕХНИКА НА БЕЗОПАСТНОСТ".
Градско, оставям настрана хейтъри и "добри ченгета" дето потупват по дупенцето чувствителният.
Вярно, ирония и сарказам са ми в повече, но каквото съм написал, по темата, е добронамерено. Първото беше за 220-230V във водомерна шахта (първото по темата). После се хванах и за сламката. Щом на някого му приличам на удавник, нека е тъй!
Това изпълнение изобщо не е добро, въпреки, че работи.
Видно е, правиш от старото ново, при трудни условия.
Поне опитай да изправиш грешното и не допускай нови грешки.
Дадох пример с моята шахта. Ами ако и тази се напълни с вода?
Давам още един пример, за съжаление трагичен.
Мой чичо беше баняджия в селото. Уби го тока при наводнение в помпено ли, не знам кво там. Бил съм десетина годишен.

Хубаво нещо е автоматиката, но не намериш ли безопасно и елегантно решение, по добре катинар на крана- чисто, просто, надеждно и безопасно.
Дори блокировка срещу едновременно отваряне не е нужна. Напълно безопасно е, за разлика от липсата на такава при ел задвижките и партиди към енергото на различни фази, както обикновено се подвързват такива имоти.
B0bi - специалист
Специални благодарности за коментара на ESPACE!
Аз знам за една жена, работила в сладкарница и починала от токов удар. От котлон.
Почти всички знаете за човека бръкнал в шадраван и починал в София.
Напълнени с вода, поне в момента, има много мазета. Не чувам по този повод да се подготвят промени в нормативните уредби, инсталациите в мазетата да стават на 12V. А вода може да избие абсолютно навсякъде. Много често от тавана ...
На всяка кухненска мивка има по няколко контакта и съответно не малко уреди в близост. Не съм чул да има норми за IP на такива уреди поради възможна евентуална повреда по чешмата. Щото пръскане в шахтата ми може и да се случи (горе-долу колкото това е възможно в при всички отрити части от водопровод в къща). Как "съзряхте" мъгла ... Тази шахта е сравнително нова - от 15-тина години. Никога не е имало вода в нея.
Тръбата ("сламка") е там, така 50години. Дали се чудя, да вземе да си разкопая основите, да й намаля ъгъла, щото пожарната нещо не й харесва (даже не каза точно защо) :?: Как мислите?
Не случайно не исках да отварям дума за ел-частта. Бях сигурен, че ще тръгнете да заблестявате със забележки. Е, не ми се размина - самосезирахте се без никой да ви е искал мнението.
Да ви питам като толкова знаете: защо изобщо има такива задвижки на 230V? Даже и български. Даже и във всяка пералня? Ако не знаете - (почти :wink: ) всички перални работят с вода.
Вода, вода ... Вода има и в тенджерите на печките (електрически). Трябва ли те да са на 12V? Зер не кипят често ...
Знам, знам - едва дочитате от нетърпение да започнете писането за ДТЗ и твърди връзки :cool:
Та ... имам монтирано такова на въпросното захранване за задвижките.
Знам, знам - че ... нямам заземителен там. Но също така достатъчно добре знам, че ако поради омокряне някъде изолацията стане леко проводима и някакъв малък ток реши, че от там му е по-пряко през водопровода към земята, ДТЗ-то ще изключи.
Има и още - захранване се подава само при нужда от ползване на чешмите. Такива инструкции съм дал ... че иначе винаги си дърпа ток от последния ползвал :wink: :-D
В шахтата, по стечение на обстоятелствата, бъркам само аз.
Е трябва голяма параноя да ме гони или да съм тотален карък (като оня дето свирката против акули щяла да му се падне без топче ...), та да ви се вържа.
Стига ви толкова.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Захранване на чешма от два водомера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: