Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
egomen66 - майстор
Търсих из форума , подобна сравнителна тема , за мнения по двата вида изпълнения за покритие на вътрешни стени. След около месец , ще продължа със следващия етап от строителството...Подови замазки и стени. Зидарията е права..Ще бъдат положени всички ел. и вик по стените. Споделете вашите мнения , как да го направя. Най вече за външните стени (от вътрешната страна) на къщата , и санитарния възел (мокро помещение). Ще има само външна изолация...без вътрешна. Ако има уточняващи въпроси , съм готов да отговоря.Прегледах тези теми...

:arrow: http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=26524

:arrow: http://forum.napravisam.bg/search.php?k ... 0%BD%D0%B5

Да уточня...не ми се иска да слагам , гипсокартон на конструкция , най вече за външните стени.

Нямам опит по темата.Остава ми само възможността да чета и събирам мнения. Благодаря.
Последна промяна от egomen66 на съб фев 06, 2016 4:22 pm, променено общо 1 път.
jekasus - майстор
Гипскартон - бързо.
Гипсова мазилка - поевтино(ако не греша), но трябва да се изчака да изсъхне.
tangarov - специалист
Ами не го слагай на конструкция, а с лепене. Всички помещения в моята къща отвътре са с гипсокартон. Освен че е идеално право, при лепенето остава въздух между картона и тухлата, който също е допълнителна изолация. Това помага за бързото затопляне на помещенията, което е особено важно ако не живееш постоянно в къщата. За да "заработи" външната изолация трябва да се акумулира топлина в тухлените зидове, а за това е необходимо повече време.
Друг голям плюс е, че не е необходимо къртене при прекарването на ел. инсталацията и вкопаване на кабелите - закрепяш и гипсираш върху тухлите и после това остава във въздушната междина мужду картона и тухления зид.
egomen66 - майстор
Извинявам се...Сега открих подобна тема. Ако модератора прецени , може да изтрие темата.

http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=49&t=28686

.
jekasus написа:
Гипскартон - бързо.
Гипсова мазилка - поевтино(ако не греша), но трябва да се изчака да изсъхне.
Технологично време , за изсъхване на такава мазилка , имам достатъчно.

Благодаря.
egomen66 - майстор
tangarov написа:
Ами не го слагай на конструкция, а с лепене. Всички помещения в моята къща отвътре са с гипсокартон. Освен че е идеално право, при лепенето остава въздух между картона и тухлата, който също е допълнителна изолация. Това помага за бързото затопляне на помещенията, което е особено важно ако не живееш постоянно в къщата. За да "заработи" външната изолация трябва да се акумулира топлина в тухлените зидове, а за това е необходимо повече време.
Друг голям плюс е, че не е необходимо къртене при прекарването на ел. инсталацията и вкопаване на кабелите - закрепяш и гипсираш върху тухлите и после това остава във въздушната междина мужду картона и тухления зид.
Използвам публикацията ти , най вече за разсъждения..Не за да оспорвам , как си го направил.

Във къщата ще се живее постоянно. Този фактор , с въздуха между картона и стената ме притеснява. Наистина търся акумулиращ ефект от стените. Не налагам решението , че с мазилка е по правилно. Ще споделя какви плюсове намирам в нея...Мазилката, освен че защитава стената, и придава и допълнителна стабилност.Нейното значение за регулиране на климата и влажността в помещенията , не е малка.Тя поема влагата от помещението и впоследствие, ако намалее влажността на въздуха, я отдава малко по малко. Мазилката се явява като естествен регулатор.Отделно , че я пропуска на вън.
Относно запазване на полезната квадратура на стаите...го споменавам просто .

По принцип , при мене е ново строителство , и разполагам с много време.Искам да използвам пролетното хладно време , и да приключа със стените и пода. Като вътрешната мазилка се изпълни преди фасадната топло изолация и преди пода.Ако се спра на нея. Ако фасадната топло изолация се изпълни преди вътрешната мазилка и преди пода, това може да доведе до повреди на вътрешната мазилка и шпакловка, вследствие на затруднено съхнене.

Прав си , че не е необходимо къртене , при прекарването на ел. инсталацията и вкопаване на кабелите , при лепен гипсокартон. Но ако го правя за себе си , бих го сторил.Все пак се прави веднъж за винаги...образно казано.
tangarov - специалист
Ами принципно си прав... Ама само принципно. Наистина стени с хоросанова мазилка осигуряват най-доброто дишане на стената.. Но ако отгоре не са шпакловани, грудирани и намазани с латекс или облепени с виниловви тапети. Не съм чувал вече някой да пръска вар (бяла или оцветена), с пръскачка или да я маже с баданарката по стените директно върху хоросановата мазилка.
А като запечаташ хоросановата мазилка с гипсова шпакловка с гипсово лепило, което е пълно със синтетични пълнители и лепила, след това като удариш един грунд и за финал като сложиш тапети (вече за съжаление няма обикновени хартиени-всички са изкуствени) или пък латекс - нека наистина да поразсъждаваме какъв е смисъла от хоросановата мазилка... Относно това за повишаване на здравината не ми се разсъждава - ако си опрял дотам, че да разчиташ мазилката да ти докарва здравината на стените - не е добре работата.
Относно намаляването на размера на помещенията - гипсокатона е 1.2см., т. е. Заедно с топките лепило след нивелиране една ли става повече от 2 - 2.2см. Хоросановата мазилка не е по-тънка повярвай ми. А е мокър процес и съгласно приетите норми влагата от нея излиза за не по-малко от 3-4 месеца. А ако избързаш и я запечаташ с шпакловка... още по-дълго.
Това са моите разсъждения... Дали са прави? За мене са. И понеже всеки е влязъл тук за да поиска мнение, съвет съм изказал и моите. Дали ще ги приемеш зависи само от теб. Поздрави и успехи в начинанието.

Но както казах - всеки сам си решава какво да прави.
nikolov333 - майстор
tangarov е прав до някъде, но Петър е решил да маже май, което като цяло не е лошо, понеже времето за съхнене ще го има и като гледам се съобразява с температурите за нанасяне, та остава само да изпълни правилно монтажа на Ел.и ВИК инсталациите и ДА СЛУЧИ НА МАЙСТОРИ, че всякакви съм ги гледал..
egomen66 - майстор
tangarov написа:
Това са моите разсъждения... Дали са прави? За мене са. И понеже всеки е влязъл тук за да поиска мнение, съвет съм изказал и моите. Дали ще ги приемеш зависи само от теб. Поздрави и успехи в начинанието.
Разсъжденията ти , са абсолютно верни. И аз ценя мнението ти. Като съм писал...допълнителна стабилност , имах в предвид , при окачване , дюбелиране и тн. За това съм написал и ...Ако се спра на нея. За сега събирам мнения.За финишно покритие , имам в предвид нещо друго , и за това търся стабилност. Нещо от рода на подходяща ламперия.Тя къщата е малко тип вила , хижа.

:arrow: http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=3074

:arrow: http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 5%F0%E8%FF

:arrow: http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=47&t=49841

Прикачен файл

026-a.jpg

Тема "Машинна мазилка/шпакловка или гипсокартон на лепене ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: