Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед мар 13, 2022 11:17 pmHursa написа:
Но при твърдо тяло - топлината се разпространява практически еднакво във всички посоки - а въпроса ви е именно за топлопренос през такова тяло.
Още един професор с учебник - ако може линк откъде да си го купя :cool: ! Който иска да провери - фиксира една горелка с хоризонтален пламък, взима един метален прът или винкел, хваща го с двете ръце в двата края, обръща го да е вертикален и поднася към огъня така, че да загрява средата на пръта, после докладва тук дали горния и долния край на пръта се загряват еднакво :wink:
Lutchezar - майстор
Подовото на съседа отгоре държеше 20 градуса у нас през зимата. Тогава никой не живееше в този апартамент и затова сложих само 7 см EPS, е като си спря съседа подовото разбрах че не са достатъчни...
LazarGanev - "Велик майстор"
Водно или електрическо? Едно време електрическото подово масово се правеше без изолация, и аз съм правил такова :-D
krasi92 - майстор
Шоп е малко максималист и този фибран от 15 см е пари в нищото. Ако се гони нула загуби е невъзможно. Слагаш толкова че да ти е добре за нивото на пода. Ако добавиш коркова изолация от долу играта става съвсем друга
LazarGanev - "Велик майстор"
пон мар 14, 2022 7:31 amkrasi92 написа:
Шоп е малко максималист
Е, не е малко, защото на всеки такъв въпрос се повтаря едно и също - 15см изолация и 10см между тръбите, ф20 тръба с 50см дължина максимум. Ами няма такива нужди, това просто е изхвърляне и възпира и отблъсква много хора да се радват на живота. Може Майбах да е най-добрата кола, ама не ги карат много. Все едно някой постоянно да повтаря, че ако не е Майбах, няма смисъл да си купуваш кола :cool:
Hursa - майстор
пон мар 14, 2022 1:55 amLazarGanev написа:
Още един професор с учебник - ако може линк откъде да си го купя :cool:
Мисля, че трябва да си препрочетеш учебниците. :) Който и да е учебник по темата.
Пс - корекция - за да е по-меко звучаща репликата :)
Последна промяна от Hursa на пон мар 14, 2022 10:04 am, променено общо 2 пъти.
Lutchezar - майстор
пон мар 14, 2022 7:24 amLazarGanev написа:
Водно или електрическо? Едно време електрическото подово масово се правеше без изолация, и аз съм правил такова :-D
Електрическо
fbr - майстор
пон мар 14, 2022 1:55 amLazarGanev написа:
Който иска да провери - фиксира една горелка с хоризонтален пламък, взима един метален прът или винкел, хваща го с двете ръце в двата края, обръща го да е вертикален и поднася към огъня така, че да загрява средата на пръта, после докладва тук дали горния и долния край на пръта се загряват еднакво :wink:
Този опит трябва да се проведе и във вакуум и пак да се докладва.
Hursa - майстор
Горелката бързо ще "наруши" вакуума :)
(освен, ако не се направи на луната, но тогава ще е "обратното")
шоп - майстор
пон мар 14, 2022 9:48 amHursa написа:
пон мар 14, 2022 1:55 amLazarGanev написа:
Още един професор с учебник - ако може линк откъде да си го купя :cool:
Мисля, че трябва да си препрочетеш учебниците. :) Който и да е учебник по темата.
Пс - корекция - за да е по-меко звучаща репликата :)
@Hursa, няма да излезеш наглава с монтажниците и дистрибуторите тук. Опитвал съм се да градим конструктивен спор, но уви. Някои още не могат да разберът, че една циркупационна помпа с мощност 20 вата тези 20 вата така или иначе в крайна сметка са топлина ти ги караш да схванат как се разпространява топлината в твърди вещества.:-))))))))

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: