• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
чет окт 26, 2023 12:57 amivanovbg написа:
... Полиноми почват да се учат в шести клас.
Я, колко лесно било!
Що тогава не ти иде на акъла, като не може да сметнеш нужният дебит, да решиш обратна задача- на принципа на заместването.

"Когато нещо за Иванов е Х, той намира данните от интернет и ги налага в задачата".

Например, търсиш подходящите конвектори, за отоплението на 50м2 с ТП. Поглеждаш нужният дебит на течността, умножаваш по 3 и си готов с дебита и нужната помпа.
Така ще разберем дали ф16 е достатъчно или не.
Хайде!

пп. Всъщност, такова "решение" не е съвсем коректно.
Не знаем каква е тръбната разводка на обекта, като цяло. Колектори на всеки етаж има ли, Ф на главните трасета и пр.
При едно подходящо разпределение, колектор в центъра на етажа с по 2-3 метра захранващи тръби в посока....Само размишлявам.
Иванов е жаден за формули. Да подавам ли или ще ги търси в шести клас?
LazarGanev - "Велик майстор"
чет окт 26, 2023 12:57 amivanovbg написа:
Простия монтажник си е прост монтажник. Не чете техническата документация, а рекламното описание. Ето ти да видиш какво пише в нея:
1.Това е за конвектор подходящ за високотемпературно отопление - например пелети
https://daricclima.bg/art/ventilatoren- ... eaf-rs-800

2. А този е за нискотемпературно - термопомпа
https://daricclima.bg/art/ventilatoren- ... ro-fs-1000
Признавам си, че за 20 години дейност. аз чак сега научих в този форум, от един автомонтьор, че имало специални конвектори за пелети и отделно за термопомпи Ама иначе кой да ми каже - то в рекламните брошури не ги пишат тези неща!
ivanovbg написа:
Явно форумното висше ти е малко, та бегай в университета.
Да ти подскажа:
Q=c⋅m⋅Δt

Q/c=m*Δt
с е приблизително 1 при 40 градуса
m=дебита*времето
Тоест m/s/*s
Сам замести и напиши.
Иванов, какво стана с резултата по формулата, айде де, чакаме. Това с, дето е "приблизително 1 при 40 градуса", в какви единици е? :cool:
Здравейте,

С интерес прочетох всички отговори. За жалост вече четирима техници, заедно с проектанта, потвърдиха, че трябва да се сложат тръбите на ново, не защото не може с Ф16, а защото няма да е толкова ефективно, каквато е и целта на термопомпата.

Друг много важен елемент, при изпълнението на този майстор, е че върза конденза към отходния канал, без да слага коляно, което ми споменаха, че ще ми смърди от канала. Още друго важно за конденза, тръбите не са изолирано с каквото е написано в проекта, а с най-обикновения изолатор, като на места по снимките преди да се излее пода се виждат оголвания, което в началото няма да е проблем, но след години ще е голям проблем, в началото най-вероятно само потни плочки през лятото, когато конвекторите ще служат за охлаждане.

Моля ви скъпи майстори, просто се научете да се стараете и да изпипвате детайлите във всеки обект. Точно заради липсата на това старание живеем в мърлява държава. Сигурно ще отворя друга тема, но не искам, в къщата ми минаха 12 турчета майстори, свършиха си работата съвестно, обаждат ми се от време на време, като ми предлагаха и обяснявах, кое според тях е добре, кое не е и защо, а аз да взема решение. Докато накрая не дойде първия българин и осра всичко от до. На втория етаж беше сложил тръба за конденза, която беше свързал с канала, една единствена тръба, минаваше през едната стая, заради която тръба трябваше да вдигна пода с 6 сантиметра, с които 6 сантиметра, не може да се отвори балконската врата, накарах го да я изкара навън. Е добре де, аз ако трябва да вися на главата на някого постоянно и да мисля вместо него за какво ми е?

Извинение към кадърните и съвестни майстори! Знам, че има и такива, но знам и че са малко!

Поздрави!
чет окт 26, 2023 11:32 amDido01 написа:
Здравейте,

С интерес прочетох всички отговори. За жалост вече четирима техници, заедно с проектанта, потвърдиха, че трябва да се сложат тръбите на ново, не защото не може с Ф16, а защото няма да е толкова ефективно, каквато е и целта на термопомпата.
........
Поздрави!
Какви диаметри са заложени по проект и защо само конвектори?

пп. Притеснява ли те нещо, та не споделяш проекта?!
чет окт 26, 2023 11:43 amТрифон П.Трифонов написа:
чет окт 26, 2023 11:32 amDido01 написа:
Здравейте,

С интерес прочетох всички отговори. За жалост вече четирима техници, заедно с проектанта, потвърдиха, че трябва да се сложат тръбите на ново, не защото не може с Ф16, а защото няма да е толкова ефективно, каквато е и целта на термопомпата.
........
Поздрави!
Какви диаметри са заложени по проект и защо само конвектори?

пп. Притеснява ли те нещо, та не споделяш проекта?!
Какво трябва да споделям на проекта? Описал съм какво пише в проекта?! Не разбирам какво значи само конвектори?

"Подовите серпентини с тръби PEX AL Ф16х2mm, захранване на вентилаторни конвектори с тръби PEX AL Ф20х2mm в топлинна изолация K-FLEX"
шоп - майстор
чет окт 26, 2023 6:25 pmDido01 написа:
"Подовите серпентини с тръби PEX AL Ф16х2mm, захранване на вентилаторни конвектори с тръби PEX AL Ф20х2mm в топлинна изолация K-FLEX"
чет окт 26, 2023 6:25 pmDido01 написа:
Тръбите са положени(Ф16 за пода и Ф16 за комвекторите), подът е излят
5 страници писане и кое е вярното в случая?

По проект тръбите към конвекторите са ф20, а са положени ф16 ли?

То и PEX AL Ф16х2mm не бих сложил в подово, ама това да е проблема. Освена ако не кажеш , че имаш кръгове по 100 и над 100м :x
ivanovbg - майстор
чет окт 26, 2023 10:08 amLazarGanev написа:
чет окт 26, 2023 12:57 amivanovbg написа:
Простия монтажник си е прост монтажник. Не чете техническата документация, а рекламното описание. Ето ти да видиш какво пише в нея:
1.Това е за конвектор подходящ за високотемпературно отопление - например пелети
https://daricclima.bg/art/ventilatoren- ... eaf-rs-800

2. А този е за нискотемпературно - термопомпа
https://daricclima.bg/art/ventilatoren- ... ro-fs-1000
Признавам си, че за 20 години дейност. аз чак сега научих в този форум, от един автомонтьор, че имало специални конвектори за пелети и отделно за термопомпи Ама иначе кой да ми каже - то в рекламните брошури не ги пишат тези неща!
ivanovbg написа:
Явно форумното висше ти е малко, та бегай в университета.
Да ти подскажа:
Q=c⋅m⋅Δt

Q/c=m*Δt
с е приблизително 1 при 40 градуса
m=дебита*времето
Тоест m/s/*s
Сам замести и напиши.
Иванов, какво стана с резултата по формулата, айде де, чакаме. Това с, дето е "приблизително 1 при 40 градуса", в какви единици е? :cool:
Добре, че съм аз за да ти кажа. Първия не работи ефективно при температури под 40 градуса при която работи термопомпата, защото през него не може да се осигури нужния дебит топлоносител за декларираната мощност.
Колкото до единиците - еми без значение е в случая щот умножаваш по 1. Като умножиш едно кебапче по едно пиене е без значение дали пиенето е ракия, вино или бира. Все ядеш 1 кебапче с всяко питие. Тоест големината на кебапчето не се променя.

И не мисли, че в автомобилите не се изчисляват дебити, плътности, обеми и т.н. и то не само на водата, а и на спирта, въздуха и то в много по голяма динамика на параметрите. Ако не ги знаеш си просто един гайкаджия. Знаеш ли колко сметки сме направили да направим най бързата кола в България?
LazarGanev - "Велик майстор"
чет окт 26, 2023 7:09 pmivanovbg написа:
Добре, че съм аз за да ти кажа. Първия не работи ефективно при температури под 40 градуса при която работи термопомпата, защото през него не може да се осигури нужния дебит топлоносител за декларираната мощност.
Виж сега пък аз да ти кажа. Ако някъде се изтървеш да кажеш, че конвекторите Innova не са подходящи за термопомпа, не само ще ти се смеят, ами и як пердах може да отнесеш, щото над половината ОИ с термопомпи са оборудвани такива конвектори и ти директно обиждаш проектанти, инсталатори и инвеститори. Ние тук нито ще ти се смеем, нито ще те бием, щото те знаем и сме ти се смяли достатъчно на бисерите. Всеки конвектор си има някакъв дебит и производителите декларират определени мощности при различни температури. Някои декларират мощности при 70*С, други при 70 и 50, трети и при 40, , някои само при 50 и т.н. и проктантът гледа при съответната температура, която го интересува. Няма такова нещо, че не можел да работи на 40*С;
Сега ще кажеш ли какъв трябва да е дебита на помпата, за да осигури 5кВт в помещение от 50м2. Не ни разсейвай с кебапчета и бири
nork - специалист
чет окт 26, 2023 7:09 pmivanovbg написа:
Добре, че съм аз за да ти кажа. Първия не работи ефективно при температури под 40 градуса при която работи термопомпата, защото през него не може да се осигури нужния дебит топлоносител за декларираната мощност.
@Иванов, ти хубаво си чел, ама недочел......
Спри да се излагаш, че някой може и да ти повярва на небивалиците с тея конвектори. Поне да им беше отворил пълните спецификации :idea: :idea:
Отделно ми се върти спомен за тях, че се произвеждат на едно място и само външно се различават двата дето си цитирал.
@Дидо, ти след като имаш проект и всичко останало къв ти е проблема да изгърбиш некадърника да си свърши работата за негова сметка, а пускаш тук на час по лъжичка кво е предписано?
Да, неприятно е да рушнеш готова работа, но е по добре от калпава!
чет окт 26, 2023 7:09 pmivanovbg написа:
За по удобно, що не пишеш направо в ......?
viewtopic.php?f=30&t=1319&start=980#p1145385
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Термопомпа, какви тръби трябват за конвектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: