• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
пон мар 11, 2024 2:19 pmbatkoce написа:
Проведох експеримент. Включих тороидален трансформатор с малък товар. Към същия разклонител включих през диод печка със степени 700,1300 и 2000 вата. Без печката трансформаторът беше абсолютно безшумен. При включване на печката през диод трансформаторът почна да звучи "басово" и на осцилоскоп започна да се наблюдава завал на синусоидата около абсцисната ос. Ефектът беше осезаем още на 700 вата. С повишаване на мощността, нещата ставаха по-зле. Трансформаторът беше натоварен с незначителен за него товар. При повишаване на товара на вторичната на трансформатора не се наблюдаваха допълнителни изменения. Това е само кратък есперимент. Ще бъде интересно с токова сонда, да се види формата на тока в първичната намотка. За мен тези резултати са достатъчно притеснителни, а и други хора са се оплаквали...
А сега пробвай тороидалния трансформатор с малък товар да го включиш в друга стая, на друг токов кръг.
В тоя разклонител да включиш не тороидален трансформатор с малък товар а някакво устройство с импулсно захранване в виж как му се отразява...
Ми тъй де, arxd129 колко ли устройства има у тях които се захранват с трансформатор.
Пък и май всички забравяте че става дума "да речем след около 3-40 дни".
пон мар 11, 2024 6:18 pmБаръма написа:
Най-лесно и безопасно е да се смени нагревателя с маломощен. 1200W струва от 20 лв нагоре.
Но не е най добрата опция. За справка - червеното по-нагоре.
:partyman:
gogo7777 - майстор
20 лева и нагоре е много пара....явно не познаваш пусналият темата. Способен е да разбие блока за да намери "земята"
Двата диода и да се приключва....

:drinkers:
batkoce - специалист
пон мар 11, 2024 6:41 pmhidrazin написа:
А сега пробвай тороидалния трансформатор с малък товар да го включиш в друга стая, на друг токов кръг...
Пробвах в друг токов кръг, но в същата стая. Ефектът си е почти същия.
Аз не казвам, че диодът няма да свърши работа, нито забранявам да се ползва. Само казвам какви ефекти съм наблюдавал.
Ако тези ефекти не представляват проблем, нека да го направи така.

Правих проби и с фазов регулатор. Там магнитопроводът не "реве". На осцилограмата се наблюдава много бледо и малко смущение под формата на игла.
Фазовият регулатор също може да не се окаже идеален. Например близо до него може да се смущава радиото.
hidrazin - майстор
пон мар 11, 2024 7:11 pmbatkoce написа:
На осцилограмата се наблюдава много бледо и малко смущение под формата на игла.
Фазовият регулатор също може да не се окаже идеален. Например близо до него може да се смущава радиото.
Лекото смущение под формата на игла са точно RFI смушения и е...а мамата на много чувствителни уреди.
В по-скъпите димери слагат филтри. В елементаризирания случай индуктивност и кондензатор.
:partyman:
arxd129 - специалист
Дааа…..

Като гледам колко много сте писали по темата… И като знам колко малко разбирам от електроника… Съм на път да се откажа от идеята за временно намаляване на мощността на бойлера.

Разбрах че съм допуснал грешка, закупувайки бойлер, чиято мощност не е на степени. :x При закупуване на следващ бойлер, ще имам обеца на ухото; сегашният. :x

Отказвам се от идеята за временно намаляване на мощността. :sad:

И поднасям темата от друга гледна точка: Така или иначе ни чака либерализация на цените на тока. Включително ни чака и нов начин на отчитане на ел.енергията. Няма да плащаме на киловат/час. А на предоставена мощност.

И ако се вместя в предоставената мощност – ОК! А ако я надхвърля – вероятно ще има токоограничаваща апаратура, която: Или ще „свали“ предпазителя, или енергията за часовете, в които съм надскочил (над) предоставената мощност, ще ми се таксуват многократно повече.

В смисъла на новото ценообразуване – следва да съобразявам следното:
1. Да ползвам предоставената мощност. Защото - платил съм я предварително. Особеното е, че ако моментната консумация на мощност е по-малка от предоставената мощност – следва да я завиша – с 500, с 1000 вата примерно; за бойлер да речем.
2. Да не надвишавам предоставената мощност. Защото – или ще „падне“ прекъсвача, или надвишаването ще ми излезе твърде солено.
Въпрос: Греша ли до тук с разсъжденията?

Ако не греша – имам друг въпрос: Какво устройство да монтирам на сегашния ми трикиловатов реотан на бойлера ми запостоянно, щото да мога да регулирам мощността му – било на стъпки през 100-200 вата, било плавно – да речем с потенциометър? Има ли подобни устройства в търговската мрежа, които хем да ми служат вярно, хем и да не предизвикват колизии в елмрежата на жилището. (Имам предвид онези нередности, за които писаха batkoce, hidrazin, aleksnp.)

Пари че ще се дават… Ще се дават.
hidrazin - майстор
Олеле мале... То на никой в скапаната ни територия още не му е ясно кое и как ще става а ти си ръгнал...
По-скоро се ориентирай към седмичен таймер който да ти задава кога да работи бойлера.
"Токоограничаваща апаратура" на 99,9% няма да има. Никой няма сметка от това.
Имат сметка да ти начукат горницата над заявеното по трънския курс на тока.
:partyman:
batkoce - специалист
вт мар 12, 2024 3:49 pmarxd129 написа:
Какво устройство да монтирам на сегашния ми трикиловатов реотан на бойлера ми запостоянно, щото да мога да регулирам мощността му – било на стъпки през 100-200 вата, било плавно – да речем с потенциометър? Има ли подобни устройства в търговската мрежа, които хем да ми служат вярно, хем и да не предизвикват колизии в елмрежата на жилището. (Имам предвид онези нередности, за които писаха batkoce, hidrazin, aleksnp.)
Не ми идва на ум никакво устройство, от което да има реална полза. В природата идеални неща няма. Всяко устройство ще консумира, макар и малко, допълнителна енергия. Освен това все ще има някакви недостатъци - или смущения ще пуска или надеждността ще се намали... Най-доброто за един бойлер е да има възможно най-добра топлинна изолация...
ivanovbg - майстор
Най доброто за един бойлер е безплатната енергия. Другото са дребни подобрения.
hidrazin - майстор
С едно уточнение - безплатна енергия НЯМА.
Безплатно е само сиренцето в капана за мишки. :-D
:partyman:
ivanovbg - майстор
Лятото от 7-8 години си ми е безплатно. Още на втората година ми се изплати. Зимата от пелетките. Може би отива някое кило пелетки повече на ден, но на фона на другите пелети е пренебрежимо малко увеличението. Та топлата вода не я включвам в сметките за разхода на ток.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема ""Намаляване" на мощността на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: