Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
пон май 06, 2024 10:38 pmmiroki написа:
За два часа мисля е добре, малко над 100 корена.
...
Успях да окопая и загърля картофите и да отбележа и празника.
Всичко това сам ли бре? Ти да не си човека-оркестър? :-D
Салкъмите предполагам не са прясно отсечени?
Мрежата преди много години и аз така я слагах.
Докато една година гледах през прозореца как събира десетки килограми ледени топчета.
Скъса ми някои от сезалите с които я бях вързал и тук-там поразпра мрежата.
Потроши ми поне 1/3 от доматите ако не и повече.
Оттогава винаги я правя на "колибка" за да не задържа много лед и колкото може от леда да се "стича" по периферията.
Дано съм успял да обясня...
Честит и на теб...
:partyman:
miroki - майстор
Уж за това са коловете на доматите. Дано удържат натоварването. Щях да слагам само 10 тина за мрежата, но като видях какви са доматите и ги вързахме даже. То големи (салкъмите са доматите). Хем са подгънати много корените. Исках да сложа няколко дъги да може да се метне найлон за събота. Но с тези колове няма шанс и туба да се сложи, че са високи доматите. 5 реда по 10 и 11 двойки.
Жената помага. Майка ми надзираваше и вадеше разсад от оранжерията.
От 15:00 до към 17 картофите. Този път сефте на гнезда. 100 гнезда и един ред лозе 35 лозички. Едно кафе и от към 17:30 19:00 доматите.
Още виси 4-5 градуса във Ventusky.
Освен ако се наложи да метна найлон на коловете.
hidrazin - майстор
вт май 07, 2024 10:05 ammiroki написа:
Освен ако се наложи да метна найлон на коловете.
Защо не използваш агрил?
:partyman:
Киррил - специалист
Нещо което е малко неприятно.
Използването на системни фунгициди и инсектициди може да окаже негативно отношение към микоризата в корените на растението. Във всяка почва има някакво количество микориза минимално, но и ние можем да добавяме нова. Всички системни препарати достигат до корените и става манджа с грозде. Особено негативно отношение има глифозата и производните му.
Не казвам, че в следствие прилагане на глифозат или системни фунгициди почвата ще стане напълно негодна, но е факт, че има влошаване на качеството и дори и минимално. В края на краищата всички ги ядем защото се прилагат ежегодно по всички зърнени полета. Те преминават в почвата, от там в растенията... семената... хляба и т.н.т. На кой му пука.

А това е нещо положително.
Друга сламка, която може да ви помогне е положителният резултат от добавяне на калиев хумат в почвата. Калиевият хумат е сол, получена от хуминова киселина. Хуматите ускоряват метаболитните и биохимичните процеси в почвата. Калиевият хумат не може да се използва едновременно с торове, съдържащи фосфор и калиев нитрат. Това се дължи на факта, че тяхното взаимодействие образува неразтворими съединения. Първо върху влажната почва се прилагат хумати, а след 5 дни се прилагат други торове.
За съжаление прилагането му е скъпо, но ефектът върху микроорганизмите много голям. Проведох експерименти и видях как се усилва прорастването на някой микроорганизми. Който може да си го позволи, може да пробва на част от обработваната площ за да се убеди лично.
Успехи.
miroki - майстор
вт май 07, 2024 10:36 amhidrazin написа:
вт май 07, 2024 10:05 ammiroki написа:
Освен ако се наложи да метна найлон на коловете.
Защо не използваш агрил?
:partyman:
Не знам дали е същото, но ползвам и подложка за ламинат. Въпросът е, че с коловете вече няма как.
hidrazin - майстор
вт май 07, 2024 7:19 pmmiroki написа:
Не знам дали е същото, но ползвам и подложка за ламинат.
Кое да е същото бре човек, агрила и подложката за ламинат ли?
Агрила няма нищо общо нито с подложката, нито с найлона.
Той е нетъкан текстил с тегло между 17 грама и 23 грама на квадратен метър.
Хубавото му е пази от слана но пропуска въздух и вода. Демек не трябва да ги отвиваш/завиваш...
Цената му е около 10 лева за 50 квадратни метра.
Ето, изрових една стара снимка от 24.04.2019-та. Тогава съм сял и два реда домати вече на открито.
А под онова бялото, агрила - пак два реда домати съм ги сял някъде в началото на април (както и тази година).
Най-старата снимка с агрил дето намерих е от 2014-та. Значи го ползвам вече към 10 години...
Имай едно на ум че аз съм на 2-3 километра от първите скали/проход в Централен Балкан.
Демек при мен е сравнително по-студено от много други места и има условия за слани.

Прикачен файл:
Домати 2019.jpg

:partyman:
kr1100 - майстор
пон май 06, 2024 11:35 pmhidrazin написа:
.....Мрежата преди много години и аз така я слагах.
Докато една година гледах през прозореца как събира десетки килограми ледени топчета.
Скъса ми някои от сезалите с които я бях вързал и тук-там поразпра мрежата.
Потроши ми поне 1/3 от доматите ако не и повече.
Оттогава винаги я правя на "колибка" за да не задържа много лед и колкото може от леда да се "стича" по периферията.
:partyman:/quote]

Отдавна има проволка кеф ти облечена с PVC да не кафенее.А за колибката си прав търкалят се топчетата настрани , но покрай мрежата не трябва да има насято - иначе тотална щета. Агрила явно го държиш за кратко време = старее бързо от слънцето UV то. Преди няколко години бях опънал по теловете в оранжерията заради конденза и ледените капки, Домързя ме да го свалям и прибирам. Навих го в единия край и го оставих така. На другата година 02м взех да го разпъвам пак заради конденза и взе да се разпада на дреб. Явно цяло лято слънцето го е уморило.

Мироки що не опънеш проволка над коловете . От проволката сезал UV надолу и къси арматури забити в земята. сезала вързан за къса арматура до всеки домат.
Киррил дето пише - пускам по капките бледорозов р-р на калиев перманганат .Следващия път 10 капки йод в 10л вода , докато дойде бурния цъфтеж и калцнит през инжектора.
hidrazin - майстор
вт май 07, 2024 9:53 pmkr1100 написа:
Отдавна има проволка кеф ти облечена с PVC да не кафенее.
То отдавана има и въже от неръждаема стомана за да не се занимава с онези боклуци облечени с PVC.
Ама тогава това имах под ръка.
Сега си купих и скоби за мрежа - 50 броя за 6 кинта ит онези кръглите и черни.
Ама да има кой да ги сложи, че мързела е голям... Миналата година "май забравих" да сложа мрежата. :-D
:partyman:
vlax - майстор
пон май 06, 2024 11:35 pmhidrazin написа:
Мрежата преди много години и аз така я слагах.
Докато една година гледах през прозореца как събира десетки килограми ледени топчета.
Скъса ми някои от сезалите с които я бях вързал и тук-там поразпра мрежата.
Потроши ми поне 1/3 от доматите ако не и повече.
Оттогава винаги я правя на "колибка" за да не задържа много лед и колкото може от леда да се "стича" по периферията.
Дано съм успял да обясня...
Месец май 2019 година след градушка.
На комшията мрежата хоризонтално поставена.
Изображение
и моята "колибка".Ползвам поцинкована тел и свински опашки за мрежата.
Изображение
:partyman:
hidrazin - майстор
вт май 07, 2024 10:44 pmvlax написа:
На комшията мрежата хоризонтално поставена.
Браво! Точно за това говорех.
При мен се получи нещо подобно като при комшията ти.
Мрежата я бях сложил върху коловете - използвам колове от стоманени тръби.
Отгоре нанизани шишета от безалкохолно за да немогат тръбите да скъсат мрежата - като при miroki.
Само дето при мен тръбите влизат спокойно в гърлото на шишето.
Демек поради почти еднаквата височина на коловете отгоре е равно като тепсия.
Ъглите на мрежата вързани със сезал за колчета до земята и опъната като при палатките.
Вече не го правя така по понятни причини - едното е градушката.
Другото е че става ниско - коловете са някъде около 2,2 метра. Няма влизане с пръскачка. :-D
...
Почнах да връзвам двата ъгъла на мрежата за винкела на асмата а другите два за два ствола на изсъхнали круша и праскова.
По средата надигам с дълъг кол с "глобус" на върха за да не къса мрежата.
Само за това държах двата изсъхнали ствола ама ... изгниха.
Ся ще трябва пак да откривам Америка... :?
:partyman:

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: