Страница 1 от 11

Мека мед за слънчева инсталация

Публикувано: чет яну 29, 2009 11:35 pm
от tyrnokop
Здравейте всички.
Решил съм за направата на слънчева инсталация (затворен контур) да използвам медна тръба (МЕКА МЕД).
В приложената по-долу книга са описани типовете МЕКА МЕД (стр. 20). Тип K, L и М са подходящи според книгата. Не искам да се занимавам с горелки, припой, загряване на тръбата, зачистване, мазане с флюс и т.н. при твърдата мед. Интересуват ме следните неща:
1. Във всички магазини, занимаващи се със соларни инсталации за гореща битова вода се предлага само твърда мед и припой за нея. Това автоматично ме навежда на въпроса допустимо ли е изобщо използването на мека мед за такъв тип инсталации въпреки описаното в книгата?
2.Тръбното ми трасе ще бъде с обща дължина около 33 м. Смятам да използвам сечение на тръбата Ф16 или Ф18. Коректен ли е изборът ми?
3. Ако използването на мека мед е уместно, то необходимите ми сечива за прокарване на тръбното трасе са тръбогиб (20 лв) за сгъвките и стяга с конус за развалцоване (около 60 лв. в комплект с тръборез) на крайщата на всяко парче тръба, така че в местата на свързване на тръбата с помпата, крановете и т.н. да се получи такъв тип връзка. Коректно ли е използването на такъв тип връзка при соларна инсталация?
-Изображение
-Изображение
-Изображение

Ще се радвам на всякакви съвети и препоръки свързани с темата.
Благодаря на всички отзовали се.

Публикувано: пет яну 30, 2009 9:56 am
от filmatoplo
Да , меката мед се използва за сл системи . Само че се използва повече твърда по други причини - полагане на част от тръбите при груб строеж по къси от необходимото , меката тръба е само до фи-22 , поради по скъпите фитинги стягащи меката тръба , поради не до там прави истетически вид на места положени на одкрито, при невъзможност за работа с нея в тесни пространства . Аз съм правил и скоро ще правя -понеже щранга който ще пускам преминава през готов комин и тръбата трябва да бъде непрекъсната 4 етажа и гъвкава. Виж в клипа на унгарците- използват мека мед .Naplopo.hu на клипа човека носи роло тръба и син мембранен съд .

Публикувано: пет яну 30, 2009 4:57 pm
от tyrnokop
Да, видях монтажника с рулото през рамо. Сега остава само да бъда сигурен че и начина на свързване е както показаните в началото на темата картинки.

Публикувано: пет яну 30, 2009 5:31 pm
от Antonii
Колега, според мен ще ти е по-евтино да използваш т. нар. твърда мед.
Намери си човек който монтира климатици купи си материалите, и нети трябват тръбогиби и др. подобни.
Средствата които ще дадеш за меката тръба и инструментите ще са по-вече отколкото тези на някой който да дойде и само да ти запои тръбите.
Още повече, че работат е за по-малко от ден.
Отностно диаметъра на тръбата тя зависи от броя на колекторите(мощността им), но за битови колекторни полета ф15 е достатъчна.

Публикувано: пет яну 30, 2009 9:03 pm
от tyrnokop
За съжаление нямам познати с горелка и припой за медни тръби. Самият аз умея да боравя и с двете, но за съжаление не притежавам горелка. Наскоро гледах Портативна горелка с еднократен флакон в Ротенбергер, но инвестициата си я бива, а като добавим и пръчките припой и флюс... С начина на свързване, с който смятам да се захвана нямам много опит, така че моля за съвет на какво трябва да обърна внимание, за да избегна евентуални "подводни камъни".

Публикувано: пет яну 30, 2009 9:32 pm
от EmoZ
tyrnokop написа:
За съжаление нямам познати с горелка и припой за медни тръби. Самият аз умея да боравя и с двете, но за съжаление не притежавам горелка. Наскоро гледах Портативна горелка с еднократен флакон в Ротенбергер, но инвестициата си я бива, а като добавим и пръчките припой и флюс... С начина на свързване, с който смятам да се захвана нямам много опит, така че моля за съвет на какво трябва да обърна внимание, за да избегна евентуални "подводни камъни".
Малката горелка на ротенбергер е около 50 кинта (в Юроком 2000) заедно с един флакон газ (отделно флакона е около 10 кинта), мекият припой е около 12 кинта, флюса е не повече от 5 кинта. Тръборез ще вземеш някакъв евтин не на ротенбергер.

За около 70 кинта си в джаза, след като можеш и да поиш, какво чакаш, колко мислиш, че ще ти вземе някой за работата.


Успех.


п.п. Аз не можех да поя, но си купих повечко тройници (те са стотинки) ииии . . . . се научих.

Публикувано: пет яну 30, 2009 11:07 pm
от tyrnokop
Горелката, която разглеждах беше за твърд припой с няколко бренера (дюзи - пояснявам, защото аз доскоро не знаех, че на дюзата се казва бренер) и работеше с МАРР газ. Излизаше около 210 лв заедно с флакона. Бях се спрял на нея тъй като съм правил спойки на медни тръби само с твърд припой.
Тъй като даваш съвет да използвам мек припой би ли ми казал трябва ли да се опасявам от менте припой, който е с температура, по-ниска от обозначената на етикета? И от опит ли говориш, т.е. да разбирам че си правил тръбен път с мек припой и няма проблем? И последно - не е ли по-лесно да си взема рулото мека мед, да го развия и нагъна за половин час максимум (имам 8 сгъвки) и после да се занимавам само с развалцоването, вместо да клеча, да режа, да нагрявам, да зачиствам и т.н?

p.s. Питам толкова, тъй като смятам средата на февруари да се заема с физическото изпълнение на инсталацията, а не искам да излезе нещо непредвидено. В крайна сметка като привърша (дай боже) смятам в отделна тема да публикувам постъпковото изграждане на съоръжението.

Публикувано: съб яну 31, 2009 7:55 am
от dalgia
Колега прави си го с медна мека тръба и не се притеснявай.Тази горелка на ротенбергер запоява само до 22мм тръба и то ако е топло времето.Имам такава.А мек припой обикновенно не се използва в слънчеви инсталаций.След такъв експеримент едни познати се скъсаха цяла година от течове.

Публикувано: съб яну 31, 2009 10:03 am
от tyrnokop
Относно фитингите за свръзка - намирам ги само в някакви складове за хладилна техника и то с лилипутски размери за тръбичките за климатици и хладилници. Така че моля за съвет на какви места да търся въпросните фитинги. Има ли "централизирано" място, откъдето мога да закупя всички компоненти, вместо да обикалям за тръби оттук, за помпа оттам... Иначе стягата с конуса вече е намерена.

Публикувано: съб яну 31, 2009 10:16 am
от filmatoplo
Няма такова нещо , запоявай си с мек припой без проблем . Занимавам се главно със слънчеви системи все големи за по 2-3 тона вода . С малката горелка на Ротенбергер - която се завива директно с пиезо запалката - с нея запоявам до фи-35 медна тръба . Купи си паста за мек припой от тази сивата с четка която съдържа в нея съставки на припоя и почистващ материал . Пастата и припоя да имат една и съща формула изписана на етикета . Начин на работа- почистваш края на тръбата и фитинга от окис - дори и чисто новите с тъкан за почистване , намазваш края на тръбата с пастата колкото влиза , вкарваш тръбата във фитинга и обираш остатъка от флюс който остава при вкарването, нагряваш като пламъка да обхваща отвсякъде спойката - флюса се стапя и превръща в стопен припой , като блесне отвсякъде добави допълнително припой , поема колкото е необходимо и прокапва , спойката е готова 5 секунди не пипай да истине . Като спояваш фитинги - започваш от най долния изход към по горен - примерно тройник на която средна тръба е в посока на горе - първо запояваш спойките отляво и дясно и после средната .