Страница 1 от 10

Тръбен топлообменник

Публикувано: вт сеп 15, 2009 10:53 am
от msm
Здравеите искам да си направя тръбен
топлобменник на турска печка от
кафяфите.Същия като този в темата
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 769ec166eb
Димоходните тръби на изхода от печката а
около тях водосъдържателя. Моля за съвет
и помощ при изчисляването и
конструкцията за някои тънкости и
особености. Примерно правоъгълна кутия с
размери 200Х300Х800 вътре надлъжно
хоризонтално 18-20 тръби Ф48Х2Х600.
Дима се движи по 9-10 тръби в едната
посока за да се запази Ф130 кюнец.После
се връща обратно и към комина.Това е всичко но дали е ще работи Затова моля за помощ.

Публикувано: вт сеп 15, 2009 11:58 am
от stoian64
Ще се задръстят тръбите при експлоатацията.

Публикувано: вт сеп 15, 2009 12:42 pm
от msm
stoian64 написа:
Ще се задръстят тръбите при експлоатацията.

Идеята е от горната тема , чисти се с шомпол.
Въпроса е дали оразмеряването не е грешно и ако да какъв е принципа за да работи.
Моля за съвет и идеи, смятам , идеята е добра и
ако се коригира от компетентни хора може да помогне на много хора с не много средства да решат или подобрят отоплението си на твърдо гориво. Топлообменника на димните газове е приложим за всяка печка на твърдо гориво. Ако е работещ.

Публикувано: вт сеп 15, 2009 1:48 pm
от fbr
Писането с главни букви означава че повишаваш тон, в първия ти пост модератора ти прави забележка , ти не вземаш това под внимание. И второ, като даваш пример от някоя друга тема, е добре да дадеш линк към нея.

Публикувано: вт сеп 15, 2009 6:01 pm
от msm
Съжалявам за главните букви и моля за извинение проблема е зрителен и няма нищо общо с повишаване на тон. Още веднъж моля за извинение и благодаря на всички изразили мнение

Публикувано: ср сеп 16, 2009 11:48 am
от AntonBM
Топлообменника така, както си го описал няма как да не работи.
С 9 тръби се запазва светлото сечение. Ти искаш да направиш 2 хода – напред и назад. Това е добро решение за котел, но за толкова малка печка е по-добре да не усложняваш движението на въздуха. Пречи се на тягата. В котлите тя се осигурява от висок комин, но при тези печки това не винаги е налично.
Не ми стана ясно как точно ще наместиш кутията 20/30/80 см в печката. По принцип пробвай и ще видиш, че за да събереш 18 тръби ще ти трябва кутия с лице 20/32 см., за да събереш 18 тръби. Как ще стои кутията, вертикално или хоризонтално?
За да се събира по-малко конденз е добре тя да е вертикално, но вторият ход на димните газове в този случай ще е обратен на естествената посока на димните газове.
Най-добре помисли само за 1 ход на димните газове. В твоята кутия така, както си я описал се поучава нагревна площ на димогарните тръби от 1,56 м². Ако кутията ти е в печката към тази площ се добавя и площта на външните и стени. С тази площ може да се изкарат към 25-30 kWh, но печката няма място за толкова гориво (дърва). Горивната и камера събира дърва, които при горенето могат да докарат най-много 10 kWh.
Т.е. може да намалиш габарита на кутията. Помисли за вариант с вътрешен монтаж на кутията и един ход на димните газове, като тръбите да са разположени вертикално или хоризонтално, но с наклон поне <5°. Примерно кутия с лице 15/20 cm, на което са монтирани 8 тръби с дължина 25 см. монтирана под изхода за комина ще има полезна нагревна площ към 0,35 м². Такава риза може да докара към 6 kWh на теория – по вероятно е да са към 4 kWh – стига за 2 радиатора.
На димогарните котли в тръбите се слагат спирали за завихряне на потока. Някои, им казват турболизатори. Помисли и за такъв вариант.
П.П. Защо ти трябва да откриваш колелото? Откради си идеята от линка който си пуснал (със снимката на печката). Там нещата са направени перфектно. Лесно за обслужване и почистване.

Публикувано: чет сеп 17, 2009 10:15 pm
от msm
AntonBM написа:
Топлообменника така, както си го описал няма как да не работи.
С 9 тръби се запазва светлото сечение. Ти искаш да направиш 2 хода – напред и назад. Това е добро решение за котел, но за толкова малка печка е по-добре да не усложняваш движението на въздуха. Пречи се на тягата. В котлите тя се осигурява от висок комин, но при тези печки това не винаги е налично.
Не ми стана ясно как точно ще наместиш кутията 20/30/80 см в печката. По принцип пробвай и ще видиш, че за да събереш 18 тръби ще ти трябва кутия с лице 20/32 см., за да събереш 18 тръби. Как ще стои кутията, вертикално или хоризонтално?
За да се събира по-малко конденз е добре тя да е вертикално, но вторият ход на димните газове в този случай ще е обратен на естествената посока на димните газове..

Благодаря за подробния и компетентен отговор.
Корекцията на мощноста е много важна иначе щях да
бера ядове с преохладени димни газове.
Монтирането на кутията лирата в печката е
невъзможно няма място.Печката представлява
цилиндър D 320-350 H 550 който е и горивна
камера вътре се слага казанче с дърва например.
кутията Остава отвън точно на изхода там газовете
са много горещи често и с пламък има пряка
видимост към факела в камерата.
Двата хода бих искал да ги запазя освен ако няма
накъде.Смятам да има клапа на входа на тръбите на
топлообменника тя затваря пътя към тръбите и
отваря директно изхода на печката към кюнците
практически игнорира изключва лирата при лоша
тяга, прегряване,първоначално разпалване може и
да се регулира тока през лирата сиреч мощноста.
Разположение хоризонтално с лек наклон надолу
заради конденза, а той не може ли да се избегне с
обмазка шамот или нещо друго?
Турболизаторите с каква стъпка се правят и какъв
е диаметъра на тела.
След като лирата е извън печката дали при
квадратурата 0.35м.кв. е равна приблизително на
4kW и трябва да се смята само повърхноста на
тръбите ако да то те трябва да се удължат или да
се увеличи броя им кое е по добре?
В горния линк има два вариянта единия този от
снимката (водната риза е вътре цилиндър в
цилиндър и не може да се изключи палиш грееш
водата) и другия този дето аз искам да ползвам.
Надявам се на съвети и дискусии по темата.
Още веднъж благодаря за пълния и компетентен
отговор. Засега със здраве и успех.

Публикувано: пет сеп 18, 2009 9:50 am
от AntonBM
Щом ще слагаш този топлообменик вън от печката, много от нещата писани от мен по-горе не са актуални. Добра идея имаш за байпаса на изгорелите газове. Според мен, след като не гониш събирането на това нещо вътре не се стреми и към намаляване на нагревната повърхност. Първоначалната ти идея е по-добра. По-голямата площ на топлообменника не е минус. Проблема със смъкването на температурата на изходящите ти газове, ти вече си го решил с байпаса. Тези 25-30 kWh са, ако топлообменника е вътре в горивната камера – там температурата е много по-висока. При външен монтаж с тази площ ще изкараш по-малко, към 15-20 kWh.
Конденза не можеш да го избегнеш. Той идва от дима – при горенето се отделят вода, серен двуокис и още много други. Водата и серният двуокис се свързват в сериста киселина и тя кондензира по повърхностите с по-ниска температура. После се смесва със сажди и се получава познатата ни гадост. Ако сложиш някаква обмазка, тя би трябвало да е на повърхността, която извършва топлообмена между димните газове и водата. Това обаче е точно повърхността, която върши работата. Замазката ще пречи на топлообмена. Единственият начин да се намали и премахне образуването на този конденз е да се повиши температурата на водата във водната риза. Това се прави по-много начини – няма да описвам всичките, сам ще се сетиш за още, аз давам 2-та основни:
1. Слага се термостатичен вентил на изхода на ризата, който е затворен при по-ниска температура и отваря при затопляне на водата. Така държи температурата на водата и ризата висока.
2. Включва се циркулационната помпа с термостат, след като водата се загрее над 55-60°С.
Личното ми мнение е да се върнеш на предложеният от теб габарит, но да караш на 1 ход, като сложиш и турболизатори. Сложна дума за просто нещо. Най-прост турболизатор можеш да направиш от спирално навита метална лента. Трябва да се получи нещо като пружина с диаметъра на димните тръби. Слага се вътре и кара дима да се върти (удължава му пътя) при преминаване през тях. Това нещо може да го сложиш вертикално – конденза ще се стича по-лесно, но и хоризонтално пак ще си работи. Драсни някаква схема. Може да ми дойде и друга идея.

Публикувано: пет сеп 18, 2009 9:41 pm
от msm
[quote="AntonBM"]Щом ще слагаш този топлообменик вън от печката, много от нещата писани от мен по-горе не са актуални. Добра идея имаш за байпаса на изгорелите газове. Според мен, след като не гониш събирането на това нещо вътре не се стреми и към намаляване на нагревната повърхност. Първоначалната ти идея е по-добра. По-голямата площ на топлообменника не е минус.

Отново благодаря за съветите.

В резюме габарити 250Х250Х900,
L 600 за тръбите ф48х2
Хоризонтално разположен с два хода брой тръби 8 или 9 на ход
горе долу това е ще пробвам да кача нещо като схема ако успея.
кожуха мисля да е 2мм ламарина или може и по тънка? Има ли особеност точно от къде да се изведе топлата вода и къде да се подава студената например да не е в една точка за да не се получи зона с голяма температурна разлика. За термостат и термо датчик могат ли да се ползват автомобилни и допустимо ли е или само такива които са за котли и камини, за помпата също?
Сигурно има още но за сега стига.

Пак благодарности Здраве и успех.

Публикувано: пет сеп 18, 2009 10:21 pm
от msm
ще пробвам да кача нещо като схема ако успея.