Страница 1 от 12

Слънчева инсталация със защита от прегряване

Публикувано: ср мар 10, 2010 12:07 pm
от Тани
Темата беше тук

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 272#229272

Но я преместих за да не спамим другата тема!


А възможно ли е изпълнението на слънчева инсталация без UPS? Ако се заформи дискусия , ще отделя въпросът ми и отговорите към него в отделна тема!

Публикувано: ср мар 10, 2010 1:36 pm
от alsted
Аз точно това съм тръгнал да правя като смятам, че е напълно достатъчно водосъдържателя /бойлера/ да бъде по-нависоко от колектора, т.е. - циркулацията да е гравитачна. Ще ми бъде интересно да науча, ако ще има някакви проблеми.

Публикувано: ср мар 10, 2010 2:34 pm
от Тани
Става въпрос без UPS , а не без помпа! При мен бойлера е в мазето и няма как да се размина без помпа!

Публикувано: ср мар 10, 2010 3:44 pm
от filmatoplo
Едно време слънчевите инсталации бяха помпени но отворени , и най важното бяха в държавния почивен или индустриален сектор като задължително денем си имаха подръжка -човек който се грижи за нея .Ако спре тока съответно се взимаха мерки да се охлажда инсталацията с доливане на вода или палене на агрегат за ток .За който не знае 100 градуса при слънчевата отворена инсталация не е толкова страшно както при отопление със котел на твърдо гориво -испарява се водата но го няма тоя трясък и пукот както при парното .Та това става при слънчева отворена система с вода - испарява се част от водата и при доливане се оправя положението .При затворените системи обаче и най вече заредени с антифрис -юпиеса е задължителен .И там си има тънкости -при спиране на ток на една система вдигна 135 градуса и след това си работеше нормално .

Публикувано: ср мар 10, 2010 3:49 pm
от Тани
А може ли да се направи така , че при прегряване разширителния съд да поема течността и да не се долива после системата ? Искам да чуя и други мнения!Защото ми казаха , че не ми трябвал UPS за моята! :? :? :?

Публикувано: ср мар 10, 2010 3:57 pm
от kabel96
При правилно оразмерен разширител не трабва юпиес.При мен 6 колектора с работно налягане 3 атмосвери при спиране на помпата в най голямата жега вдигат най много 3,3-3,4 атмосвери.

Публикувано: ср мар 10, 2010 4:25 pm
от filmatoplo
Да при затворена система важна роля играе обема на мембранния разширителен съд и неговото предварително налягане както и предварителното на инсталацията .Примерно обема на съда трябва да може да побере почти цялата течност в системата ако се наложи -за 20 панела отива 200 литра течност съответно ползвал 200 литров съд . :wink:

Публикувано: ср мар 10, 2010 6:32 pm
от naskov
kabel96 написа:
При правилно оразмерен разширител не трабва юпиес.При мен 6 колектора с работно налягане 3 атмосвери при спиране на помпата в най голямата жега вдигат най много 3,3-3,4 атмосвери.
Колекторите какви са-селективни или обикновени? Бойлера с мантел ли е или със серпентина?

Публикувано: ср мар 10, 2010 7:20 pm
от Тани
Моите колектори са плоски селективни а бойлера е с две серпентини. Ще стане ли? Разширителния съд е 16 литра.

Публикувано: ср мар 10, 2010 7:49 pm
от LazarGanev
Трябва да се сметне целия обем на инсталацията и тогава да кажем дали ще е достатъчен този съд. За ставане - става без ЮПС, ако спре тока, но може да се яви следния проблем - ако порадилипса на циркулация температурата в панела се вдигне над 200°С, пропиленгликолът започва да стагнира - да се разлага на съставките си и може да запуши тръбичките. Управлението на помпата реагира на това и няма да я включи, докато не падне температурата - т.е. когато вече няма слънце, вследствие накоето трябва да подгряваш бойлера на ток.