Страница 1 от 2
Teрмодинамични слънчеви панели-що е то?
Публикувано: чет авг 26, 2010 2:03 pm
от tyrnokop
Здравейте колеги.
Случайно попаднах на линка по-долу.
http://www.tinotech.bg/termodinamichni_paneli.htm
Моля ви за коментари и мнения за този продукт. Някой има ли такова чудо у тях?
Благодаря.
Публикувано: чет авг 26, 2010 3:20 pm
от AntonBM
Това е климатик отопляващ бойлер, но изпарителя е изпълнен като слънчев колектор. Компресора и кондензатора са сложени на бойлера. Вижда се, когато дадеш zoom на анимацията. Наистина работи и през нощта, понеже освен енергия от слънчево греене (лъчи) ползва и конвективен топлообмен. Топлоносителят е фреон и в зимен режим температурата в изпарителя е по-ниска от външната. Естествено ефективността тогава е по-малка, но все пак има такава, докато слънчевите инсталации тогава са ПАС.
Не съм виждал такава инсталация на живо... Все пак във форума има писано тук:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=23895
Не е лоша идеята, но не е и гениална. Сещам се за 2 проблема:
1. Конденз под колектора през нощта. Обледяване през зимата, дъжд и мъгла.
2. По-нисък ефект на печалба от стандартните слънчеви инсталации. Необходима е повече енергия, за да компресира фреона до ниво (температура), при която да кондензира в бойлера. На стандартните слънчеви инсталации съотношението консумирана енергия на помпата към пренесена топлина е в порядъка 1 към 400 (с 55W можеш да транспортираш до 24 kW при помпа Grundfos UPS Solar 25-40), а при климатиците той рядко надхвърля COP 5.
Иначе приветствам идеята.
Публикувано: чет авг 26, 2010 9:52 pm
от kuuuuuul
И аз от известно време се замислям как да комбинирам слънчевите колектори с климатик.Може би нещо подобно
http://www.alibaba.com/product-gs/33669 ... ioner.html
Публикувано: пет авг 27, 2010 8:36 am
от tyrnokop
Здрасти AntonBM.
Това е най-потресаващо подробния и конкретен отговор, който съм чел. Задава се въпрос и веднага му се отговаря и темата се изчерпва с максимум информация в минимум писания, за което благодаря.
kuuuuuul, не мога да отворя линка.
Публикувано: пет авг 27, 2010 11:14 am
от AntonBM
Tyrnokop, мерси за похвалата.
Темата не е лоша и би било жалко да се затвори само с моят коментар. В сайта има картинна галерия, която ме заинтригува. Там (снимките не са от България), има дадени примерни изпълнения на такива инсталации. Странното за мен е начина на монтаж на тези панели. Слагат ги твърде близо едно до друго и те се засенчват. Вярно това не е голям проблем, те работят и на конвекция, а когато ги огрее слънцето COP-а сигурно скача много, но все пак забележи каква голяма бройка панели редят хората... Изглежда оразмеряват инсталациите не по лъчист, а по конвективен топлообмен. Странно е и фасадното полагане на такива панели. Няма начин тези неща да не капят през нощта! Никъде не видях отвеждане на конденза... На една от снимките имаше монтиран такъв панел над входната врата, като сенник... Там сутрин би трябвало да има локва. Докато грее слънце на панела няма страшно да се получи конденз, но ако той работи през нощта, и се охлажда до точка под тази на температурата на мокрият термометър (обикновено към 10°С под външната), се получава конденз по повърхността на панела.
Тези къщи с керемидените покриви и панели наредени над тях трябва да са със скоро направени инсталации. Иначе под колекторите трябва да има зелено петно от мухъл. Явно снимките са направени в по-топла страна със сравнително по сух климат от нашият. Другото интересно нещо е броя на панелите. Явно само един колектор може да се обслужи от малък компресор (тип за хладилник) и стига за малък бойлер 60-80 литра, но стандартно ползват компресори за климатици. Тогава за компресор с ел. мощност към 0,9 kW (12 BTU – 3,5 kW), му трябват към 4-5 панела, ако се разчита само на лъчистият топлообмен и поне двойно повече, ако се оразмерява по конвективен топлообмен. Това обяснява защо не се грижат много, много за засенчването на панелите. Вертикалният монтаж дава по-добър конвективен топлообмен, но при него се губи голяма част лъчистият поток огряващ повърхността на панелите.
В крайна сметка мнението ми е, че са опорочили идеята за ловене на слънцето... Външно тяло на климатик с конвективна пита за топлообменник е по-компактно решение. Колекторите не са чак толкова красиви, че да си „разкрасяваш” фасадата с тях...
Публикувано: пет авг 27, 2010 2:28 pm
от tyrnokop
AntonBM написа:В сайта има картинна галерия, която ме заинтригува. Там (снимките не са от България), има дадени примерни изпълнения на такива инсталации. Странното за мен е начина на монтаж на тези панели.
От това което изчетох като интернет материали ноу хауто се оказва, че е на португалска фирма. Картинките, поместени в сайтове с цел привличане на клиенти трябва да бъдат без забележки. Най-вероятно това е причината по външното тяло да няма кондензни води.
Вчера разговарях с човек от фирмата. Не предлагат самостоятелно изделието панел, трябва да се закупи цялата система. За малко домакинство тя се състои от бойлер с кондензатор (вграден в бойлера), панел, тръбно трасе и управление. От разговора не стана ясно какво представлява управлението поне като размери. Представителят каза, че има ограничение в дължината на трасето бойлер - панел. Трябва да е до 15 м. Цената за най-малката система започва от 4000 лв.
Вариантът системата да се използва за централно отопление включва блок, описан в сайта като "bloco termodinamico". За цена за този вариант не посмях да попитам.
AntonBM написа:Слагат ги твърде близо едно до друго и те се засенчват. Вярно това не е голям проблем, те работят и на конвекция, а когато ги огрее слънцето COP-а сигурно скача много, но все пак забележи каква голяма бройка панели редят хората...
Представителят каза, че COP-a "скача" до 8.
AntonBM написа:Няма начин тези неща да не капят през нощта! Никъде не видях отвеждане на конденза... На една от снимките имаше монтиран такъв панел над входната врата, като сенник... Там сутрин би трябвало да има локва.
Нищо не беше казано като недостатъци на системата, само хвалби

.
Публикувано: пет авг 27, 2010 3:26 pm
от AntonBM
COP 8 е реален в случая когато колекторите са огрети от слънцето. Няма да се учудя да става и повече. Термопомпите черпещи енергия от топлината на земя и подпочвени води достигат до COP 5, но те работят при температури 10-12° в изпарителя, а със слънцето може да се докарват много по-високи температури и плътности на топлинният поток. През летните вечери е възможно да задържат COP-a на нива 5-6, а през деня при огряване може и да скача над 8, а това, което са ти казали да важи като средна лятна стойност. През зимата, обаче ще ме извиняват да докарат повече от COP 3.
Цената никак не е малка... 4000 лв. за най-малката система. Предполагам, че става въпрос за до 200 литров бойлер с 1 или 2 панела и компресор от рода на 0,3kW при COP 8 мощността на отопляване отива към 2,4 kW. С тази мощност 200 литра се затоплят за 4,5 часа. Интересно е за колко време ще се изплати такава инсталация... При слънчевите инсталации с 200 литров бойлер и един 2,15 кв. селективен колектор е към 2000 лв., а времето за възстановяване на вложените пари е в рамките на 4-6 години. При тях възвръщаемостта на вложените пари трябва да е за някъде към 20 години, ако не и повече...
Като се загледах в снимките на една от тях се вижда кондез по най-долният ред на едни монтирани на фасада. Снимката е с 8 панела в 2 редици – навлажнени са най-долните 2, но не целите. Тя е правена през деня и огрети панели! Би трябвало да няма конденз, но явно влажността на въздуха е по-голяма и все пак се е натрупал... Това означава, че през нощта няма начин да не се намокрят целите.
Публикувано: съб авг 28, 2010 8:12 am
от kuuuuuul
Извинявам се,грешката е моя
http://www.alibaba.com/product-gs/33669 ... ioner.html
Точно заради това скачане на КОП-а при слънчево време почвам да се замислям кое е пи добро ТП бъздух/вода или сл. колектори

Публикувано: нед авг 29, 2010 5:52 pm
от Zoro5
Ами ако ТП се сложи така ,че да я грее слънцето и нейния КОП ще скочи. ТП при всички положения е по-добра защото работи нонстоп и инсталираната мощност е в пъти по-евтина. Слънцето принципно е ограничено откъм мощност - както по площ така и по време. А и общо погледнато ТП също ползва енергията на слънцето, но индириктно, чрез нагретия въздух. Икономически и технически ТП са по-изгодни от соларките в момента. Особено пък за "Направи сам"!
Публикувано: пет сеп 10, 2010 11:44 am
от tracy21