Страница 1 от 1
Избор на циркулационна помпа
Публикувано: пон мар 05, 2012 10:56 pm
от firediesel
Здравейте. От доста време чета и до сега рядко съм се включвал, но сега ми се налага да изпълня една система със слънчев колектор за БГВ. Строя си къща на село и дойде момента вкойто трябва да пусна тази система в действие. Колектора е 2,15 м2 на Сънсистем селективен. Бойлера ще е 120 л също на Сънсистем със мантел и серпентина. Ще се намира в мазето. Колектора е монтиран на покрив и има деневилация спрямо бойлера около 4,5 м. Дължината на тръбното трасе в едната посока ще е 16 м мед ф18 от бойлера до тавана и от там до колектора с алуминиева вложка ф20. ( Знам че е по-добре да е само мед но за сега толкова).
В последствие ще свързвам и котел на твърдо гориво за отопление. Ще се намира в мазето, първи етаж 15000 вата отопление с радиатори, втори етаж - 15000 вата и болера споменат по-горе. Височина на етажите 2,6м. Системата ще се изгражда на два етапа - 1. първи етаж и бойлер догодина, 2. включване на вторият етаж след няколко години. Тръбите вертикални - черна стоманена тръба 1" 1/4 до първи етаж, 1" до втория. На етажите ще има колектори към радиаторите с тръби с алуминиева вложка ф20. Малко тръбите са преоразмерени но ще се регулира дебита през тях в последствие.
От сайта на Грундфос и Вило с използване на калкулаторите им за системата за отопление излиза помпа 25/60 на Грундфос и Star-RS 25/6 до 25/8. Предпочитам 25/6 на Вило.
За системата за БГВ се колебая между помпа 25/4 и 25/6.
Въпросът ми е как се отразява деневилацията при избора на циркулационна помпа и правилно ли съм се насочил към тези циркулационни помпи.
Re: Избор на циркулационна помпа
Публикувано: пон мар 05, 2012 11:06 pm
от Чаро
Остави денивелацията. Съпротивлението на тръби, фитинги всички компоненти по мрежата се смята. Из темите има писано. Тази тръба ф18 на мен ми идва дебелшка. А тва от тавана до колектора с ПЕХ тръба недей. Смали диаметъра и сложи мед от-до.
Re: Избор на циркулационна помпа
Публикувано: вт мар 06, 2012 9:30 pm
от idunno
За системата за БГВ се колебая между помпа 25/4 и 25/6.
Винаги избирай по- малката.
Предпочитам 25/6 на Вило.
По- добре 25/6, ама Грундфос.
Въпросът ми е как се отразява деневилацията при избора на циркулационна помпа и правилно ли съм се насочил към тези циркулационни помпи
Никак и да правилно.На етажите ще има колектори към радиаторите с тръби с алуминиева вложка ф20
И с ф16 става- ако не друго се раоти по-лесно.
Re: Избор на циркулационна помпа
Публикувано: вт мар 06, 2012 9:44 pm
от LazarGanev
Чаро написа:Остави денивелацията. Съпротивлението на тръби, фитинги всички компоненти по мрежата се смята. Из темите има писано. Тази тръба ф18 на мен ми идва дебелшка. А тва от тавана до колектора с ПЕХ тръба недей. Смали диаметъра и сложи мед от-до.
+1
Re: Избор на циркулационна помпа
Публикувано: ср мар 07, 2012 11:01 am
от pac_
Не ставай "Евтин на брашното и скъп на триците"!Това за половината трасе да е мед а останалата част да е с Al-вложка е голяма глупост!Прави трасето с медна тръба ф15 -от долу до горе.Не си виждал как се цепи тръбата с Al-вложка когато прегрее колектора!И си отваряш допълнителни главоболия.Другата голямя глупост е :вертикалните щрангове да са от черна тръба.Не го правиш за някое училище а за себе си!Слагаш медни тръби и забравяш за години.Може да ползваш вместо 11/4'' стомана-ф35 мед,а за 1''-ф28 мед.Знаеш ли с тези стоманени тъби,колко "батак" ще вкараш в системата?Или ги ползваш,защото са "без пари"?

.И защо от колектора до радиатора ф20?Конвектори ли ще захранваш?По-добре потърси и разпитай за някой колега,който се занимава с отопление и е "в час" с нещата.Не се хвърляй на първия а потърси,има и доволни клиенти.Разпитай познати или непознати-важното да са доволни.Нищо няма да спестиш ако почнеш да екпериментираш и то в своята къща!Може да спестиш пари ,но няма да получиш добър краен резултат.Не става само с питане а трябва и да си го правил,да го знаеш и можеш.Но все пак решението си е твое.Да няма после

Re: Избор на циркулационна помпа
Публикувано: ср мар 07, 2012 7:02 pm
от firediesel
Знам че медта е най-добре но в момента не мога да отделя пари за нея. Половина ще е с мед защото я имах и там където минава няма да имам достъп. В последствие когато има възможност ще подменя тръбата с Al-вложка с медна. Вече четири години наблюдавам една слънчева система изпълнена изцяло с PEX-AL-PEX тръби. Въпреки изпълнението си работи без проблем до сега (а даже няма и UPS).
За тръбите до радиаторите на единият етаж вече са положени и са ф20 защото мисля да ги сменя по-късно с конвектори. Вертикалните тръби също нямам достъп вече до тях (затворени са между стени). Ще ги сменя след 20 години като правя ремонт.
До сега съм си правил две отоплителни инсталации и съм доволен от работата им. Тази просто има по-голяма деневилация и това ме притеснява. Данните ги дадох за по точна информация при избора на помпата.
П.С. Все пак само от заплата трудно се строи къща. Постарал съм се проблемните места да бъдат на лесно за ремонт място.
До сега майстори на къщата ми са работили четири дни. Първият за един ден и вече не го извиках. Другите дни бяха арматуриста и дограмаджиите. Благодарение на форума и един комшия се научих и да зидам, да правя кофражи, да мажа и т.н. Сега специализирам и работа с ГК. Само ел.инсталациите са ми специалност. Но няма нищо трудно когато имаш желание да работиш и да се учиш.