Страница 1 от 1

SolidWorks и симулация за поток и топлообмен

Публикувано: чет юни 28, 2012 1:42 pm
от tyrnokop
Здравейте колеги.
От известно време се питам необходимо ли е да се правят сметки и проекти за отоплителни инсталации?

Съществуват софтуери за 3D моделиране и цялостно изграждане на обекти. Под обекти нека се разбира всеки предмет, който може да ни хрумне от винтче до завод за производство на цимент. На тези обекти се "присажда" материя. Примерно изчертаваме цилиндър с височина Н и радиус R. Задаваме му дебелина на стената - m (няма да е плътен цилиндър, а тръба). Задаваме път на тръбата. Задаваме материал на тръбата (мед, алуминий, PPR ...). От библиотеки в работната площ добавяме топлообменници, кранове, бойлери, радиаторни ребра или пък ако няма такива с характеристики, които са ни нужни модифицираме библиотечните обекти. Сглобяваме всичко в едно на работната площ и получаваме виртуален модел на физическата система, която искаме да изградим. Нещо повече - в този виртуален модел може да зададем течност, която да циркулира чрез инструмент, наречен Flow Simulation. Чрез този инструмент имаме възможност да наблюдаваме в кой клон на тръбата каква е скоростта на флуида, температурата му, има ли завихряне, риск от кавитация и кой знае още какво. Може да посочваме радиатор 3 на етаж 4 и да следим каква е температурата му на входа и на изхода...
Залагаме обекти, материали и входни условия и анализираме получените резултати дали ни удовлетворяват. В крайна сметка всичко опира до изчертаване, което първия път ще е доста трудоемко, но всеки следващ път ще ползваме изчертаните обекти като шаблони и ще модифицираме характеристиките им. Линковете по - долу не са просто красиви анимации, а изходни данни, които ще служат за последващите инженерни анализи и решенията, които ше се вземат на тяхна база.

Atmos
Flow Simulation

Моля за вашите коментари и мнения.

Re: SolidWorks и симулация за поток и топлообмен

Публикувано: пет юни 29, 2012 6:39 pm
от bigshop
Само "висшо" за тази работа, според мен, не стига. Трябва и една магистратура и поне една година практика. Ако това не е проблем, може.

Re: SolidWorks и симулация за поток и топлообмен

Публикувано: съб юни 30, 2012 5:21 pm
от tyrnokop
bigshop написа:
Само "висшо" за тази работа, според мен, не стига. Трябва и една магистратура и поне една година практика. Ако това не е проблем, може.
Напълно съм съгласен за вишУтУ и опита. Но нека си представим че все пак имаме търпението и нервите да се борим. След тази една или там колкото години са необходими ще имаме познанията и уменията да симулираме процеси (не само в раздел отопление). Публикувам темата за да се разбере има ли някой съфорумник, занимаващ се със симулации и ако да - да разкаже генерираното от софтуера има ли нещо общо с направеното на практика.

Re: SolidWorks и симулация за поток и топлообмен

Публикувано: вт юли 03, 2012 2:01 pm
от tyrnokop
В интернет се намират готови 3D модели на доста различно оборудване.

buderus
buderus2
threePumps
threePumps2

Може би чертането ще се окаже не чак толкова трудна кауза. Безспорно безплатно предоставените чертежи ще трябва да се конвертират до part-ове и assembly-та, но все пак не е като да започнеш от нулата.

Re: SolidWorks и симулация за поток и топлообмен

Публикувано: чет юли 19, 2012 3:48 pm
от tyrnokop
По-долу ще опиша постъпково симулация на флуид (СФ).

1.Изчертаваме едно парче тръба с диаметър 12 мм и дължина 40 мм за да може изчисленията да отнемат колкото се може по-кратко време.

Изображение

Стартираме екраните за настройка на СФ.
Изображение

Определяме с каква мерна система ще работим.
Изображение

Определяме вида на симулацията - в затворен тръбен път или обтичане на обект. Избирам симулация в тръбен път.
Изображение

Избираме вида на флуида.
Изображение

Разнообразието е голямо, но дори и да го няма може да си дефинираме флуид, въвеждайки неговите характеристики.
Изображение

Избираме характеристики на стената на тръбата.
Изображение

Задаваме начални условия.
Изображение

Задаваме разбиване на тръбата на малки сегменти ( в литературата е известно като FEA - Finite Element Analysis). За всеки сегмент софтуерът смята система от частни диференциални уравнения (пък и кой знае още какви), така че да получи колкото се може по-близък до реалността поведенчески модел. Колкото по-близо до 1 изберем стойност, толкова по- бързи ще са изчисленията, но и толкова по - непрецизни ще са резултатите. И обратното - колкото по -близо до 8 изберем стойност, толкова по- прецизни резултати ще имаме, но и времето за анализ ще се увеличи.
Изображение

Задаваме област от пространството, в която ще се извършва анализа.
Изображение

Задаваме гранични условия. Примерно: на входа нека влиза вода с обем 0.08 м3/s със скорост 2м/s.
Изображение

Преди започване на анализа може да зададем материал на тръбата - в случая мед.
Изображение

Задаваме цели на анализа. Примерно на входа - обем флуид, а на изхода - статично налягане.
Изображение

Може да избираме сред голямо разнообразие от цели.
Изображение

Стартираме самото изчисление.
Изображение

Това е екранът по време на изчисленията.
Изображение

Това е резултатът от изчисленията. Може да зададем всяко друго сечение от тръбата, така че да виждаме промяната на интересуващите ни параметри.
Изображение

Ще се радвам на мнения от колеги, запознати с материята дали усилията в тази посока си струват. Симулация на цяла парна или слънчева инсталация с повече от един панел или бойлер най-вероятно би отнела доста повече време, но пък кой знае - може би това е времето, необходимо за преправяне на сбъркана инсталация.

Благодаря.

Re: SolidWorks и симулация за поток и топлообмен

Публикувано: съб юли 21, 2012 6:31 pm
от LazarGanev
Ето ТУК има сканирано ръководството на български: