Страница 1 от 1
Зидане на комин с бетонни тела
Публикувано: съб авг 29, 2015 4:20 am
от donibgr
Здравейте,
предстои ми зидане на външен комин за котле на дърва и въглища, висок около 7 метра, подпрян от едната странна на къщата.
За момента съм решил да го зидам с бетонни единични коминни тела 25х30 см, като от вътре да оформя кръгъл отвор с кюнец посредством въртене и изтегляне нагоре. За задравяване на комина от вътре мисля да пусня няколко пръчки желязо. Сместа, с която да пълня коминните тела отвътре мисля да е Термофикс или ТЕРАКОЛ t°. От вън ще го изолирам с каменна вата.
Ще го бъде ли така замисления от мен комин? И няколко въпроса:
1. Ще бъде ли здрав комина, като се зида с тези термоустоичиви смеси Термофикс или ТЕРАКОЛ t°, или е по-добре първо да напълня с бетон и оформя отвора и след това леко да зашпакловам с термоустоичива смеси отвътре? И каква термоустоичива смес за зидане бихте ми препоръчали?
2. Някои ми препоръчаха да го направя с керамични тела. Разликата в цената не е кой знае колко голяма и няма да оскъпи особено комина. На няколко места гледах - бетонните 25х30 см са около 1.6-2лв., керамичните с лев отгоре. Но ме притеснява тяхната здравина - приличат на керемида/тухла, отколкото на керамика, повечето бяха напукани в палето и не ми вдъхваха особено доверие за здравост.
Re: Зидане на комин с бетонни тела
Публикувано: съб авг 29, 2015 8:07 am
от kozl
Това с пълзящия кофраж от кюнец никъде не съм видял да го правят, но да пълниш с теракол ми изглежда нелепо, освен това намаляваш сечението
Ето друга идея - изграждаш го от кобинирани тела с голям и малък отвор. Малкия го правиш на стоманобетонова колона, като го армираш и пълниш с бетон. Отвън трябва да защитиш телата срещу атмосферни влияния.
Re: Зидане на комин с бетонни тела
Публикувано: съб авг 29, 2015 8:22 am
от ivanovbg
А мислил ли си да го направиш от неръждаеми кюнци, върху тях вата и ламаринена обшивка?
Много предимства има, а и става за ден.
http://www.terratherm-bg.com/pdf/CHIMNE ... e_wall.pdf
Re: Зидане на комин с бетонни тела
Публикувано: съб авг 29, 2015 7:02 pm
от donibgr
kozl написа:Това с пълзящия кофраж от кюнец никъде не съм видял да го правят, но да пълниш с теракол ми изглежда нелепо, освен това намаляваш сечението
Ето друга идея - изграждаш го от комбинирани тела с голям и малък отвор. Малкия го правиш на стоманобетонова колона, като го армираш и пълниш с бетон. Отвън трябва да защитиш телата срещу атмосферни влияния.
Ами аз и тук някъде във форума видях тема, където човека го беше зидал така, но ставаше въпрос за вътрешен комин. Пълненето с термоустоичив теракол - да е нещо като шпакловка на комина отвътре. Предвидил съл кюнеца да е диаметър 17-18 см, и така при тяло 25х30 при по-късите стени има около 0,5 см. дебелина на пълнежа с теракол, та не се губи много от сечението - все пак остава кръг с диаметър 17-18 см. Стария е също някъде толкова. А по ъглите, където ще има повече разтвор ще е армировката.
Иначе мислих го и твоя вариант, който безспорно ще е по-здрав като конструкция, но се отказах по-две причини - двойните коминни тела са по-тежки, освен това налетия бетон като колона ще утежи допълнително конструкцията. А освен това тялото, което ще се ползва за комин си мисля, че пак трябва да се изшпаклова от вътре.
Re: Зидане на комин с бетонни тела
Публикувано: съб авг 29, 2015 7:07 pm
от donibgr
ivanovbg написа:А мислил ли си да го направиш от неръждаеми кюнци, върху тях вата и ламаринена обшивка?
Много предимства има, а и става за ден.
http://www.terratherm-bg.com/pdf/CHIMNE ... e_wall.pdf
Мислех подобен вариант, но вместо ламаринена обшивка пак да е с нещо иззидано, било тухла единичка, газобенон или бетонни тела. Някакси зидарията по ми допада за завършек.

Re: Зидане на комин с бетонни тела
Публикувано: съб авг 29, 2015 8:58 pm
от LazarGanev
Кое му е лошото на инокса - по-добро от него няма откъдето и да го погледнеш. Ей ти един монтаж с двойна тръба ф150/ф200 с вата между тях, 90лв/м. Няма напукване, няма течове, няма конденз, става за един ден.
Re: Зидане на комин с бетонни тела
Публикувано: съб авг 29, 2015 11:53 pm
от ivanovbg
На моя сам си правих изолацията с вата.а завършването си е по твое усмотрение. Спрях да ползвам вътрешните комини точно заради конденза. А и трупат нагар. Сега долу от времена време вадя по някоя лопатка нещо ситно и като погледна нагоре, като цев на оръдие- толкова е чист.
Загрява за минути и дърпа като змей. Може би затова няма сажди.При бързото загряване се чува как се оронва нещо в него и това е. Само в началото си смени цвета щото веднъж го бях яко изчервил.
Поддръжка никаква. Затова ти го препоръчвам, а не след 10-тина години пак да го ремонтираш. А и няма как да падне при земетресение

Re: Зидане на комин с бетонни тела
Публикувано: ср сеп 02, 2015 11:09 pm
от tupalka
ivanovbg написа:На моя сам си правих изолацията с вата.а завършването си е по твое усмотрение. Спрях да ползвам вътрешните комини точно заради конденза. А и трупат нагар. Сега долу от времена време вадя по някоя лопатка нещо ситно и като погледна нагоре, като цев на оръдие- толкова е чист.
Загрява за минути и дърпа като змей. Може би затова няма сажди.При бързото загряване се чува как се оронва нещо в него и това е. Само в началото си смени цвета щото веднъж го бях яко изчервил.
Поддръжка никаква. Затова ти го препоръчвам, а не след 10-тина години пак да го ремонтираш. А и няма как да падне при земетресение

Аз също мисля сам да го изолирам, би ли споделил каква вата използва и каква обшивка върху ватата. Мисля за вариант с поцинковани кюнци но не мога да намеря на около 250мм. Другото е с поцинкована ламарина с пвц покритие, от която правят металните керемиди, но незнам дали някой ще ги огъне така(не съм виждал водосточна тръба Ф250мм). Моите кюнци ще са 160мм. + 50мм. вата.
