Страница 1 от 1
Смяна на радиатори с конвектори
Публикувано: съб яну 14, 2017 9:02 pm
от usani
Така да кажа че ми е мътна материята,но чета и питам.Живея в апартамент 140кв. с локално парно на въглища с чугунени радиатори и стоманени тръби правено преди 25г.Системата е на самотек,котелът е руски не му знам данните но 85 глидера чугун и доста вода в тръбите той си прави 100 градуса без проблем.Искам да сменя 3 от 5-те радиатора с конвекторите на Клима2000 и тук е въпросът дали ще стане без допълнително преправяне на системата и монтиране на помпа.?Тръбите с които се свързват радиаторите са на 3/4 размер,Идеята е по бързо затопляне,намаляване на водата която е в момента с минимални преправяния по системата.
Re: Смяна на радиатори с конвектори
Публикувано: съб яну 14, 2017 10:10 pm
от Ping Pong
Мисля че трябва да сложиш помпа за по бьрза циркулация на водата през конвекторите.иначе ще духа студено
Re: Смяна на радиатори с конвектори
Публикувано: съб яну 14, 2017 10:34 pm
от usani
Имам притеснение че дори да сложа помпа,след толкова години не ми се мисли какво има по тръбите като мизерия.Няма ли да се задръсти помпата или да и пречи на работата виждал съм от стари радиатори какво излиза.
Re: Смяна на радиатори с конвектори
Публикувано: съб яну 14, 2017 10:53 pm
от preslav
usani написа:Имам притеснение че дори да сложа помпа,след толкова години не ми се мисли какво има по тръбите като мизерия.Няма ли да се задръсти помпата или да и пречи на работата виждал съм от стари радиатори какво излиза.
Нали на парното това му беше предимството, че не духа като климатик? Аз лично не бих разбутал работеща система само за да съм в крак с модата. Евентуално бих автоматизирал дъртия котел.
Re: Смяна на радиатори с конвектори
Публикувано: съб яну 14, 2017 11:03 pm
от usani
Не го правя щото е модерно,а за по високо КПД на системата.Не знам колко литра има в момента но са много,целя по бързо затопляне.Чугунения радиатор под 70 градуса топли него си.
Re: Смяна на радиатори с конвектори
Публикувано: съб яну 14, 2017 11:22 pm
от preslav
usani написа:Не го правя щото е модерно,а за по високо КПД на системата.Не знам колко литра има в момента но са много,целя по бързо затопляне.Чугунения радиатор под 70 градуса топли него си.
Няма нищо вярно в твърденията ти, освен това за по-бързото затопляне, ама парно на ON/OFF не се кара.
Re: Смяна на радиатори с конвектори
Публикувано: съб яну 14, 2017 11:46 pm
от zdravcho
usani написа:Не го правя щото е модерно,а за по високо КПД на системата.
За по-добро КПД смени вида на радиаторите - старите чугунени с алуминиеви добре оребрени.
usani написа:не му знам данните но 85 глидера чугун и доста вода в тръбите той си прави 100 градуса без проблем.
usani написа:Не знам колко литра има в момента но са много,целя по бързо затопляне.
Последно
За по-бързо затопляне една циркулационна помпа няма ли да свърши работа
usani написа:Чугунения радиатор под 70 градуса топли него си.
- не съм съгласен, но това си е лично мое мнение. Въпреки това, както казах за по-добро КПД смени вида на радиаторите
Нещата не са толкова прости - при конвектора имаш принудително обдухване с въздух на топлообменника, докато при обикновения радиатор - естествена конвекция. Принудителното обдухване ще изисква повече топла вода, за да се поддържа топъл изходящ въздух, а не хладен. Повечето топла вода в случая ще се осигури с циркулационна помпа, обаче това дали няма да промени режима на работа на котела - да понижи t° на изходящата вода. Казваш
usani написа:Системата е на самотек,котелът е руски не му знам данните...
Re: Смяна на радиатори с конвектори
Публикувано: съб яну 14, 2017 11:50 pm
от Ping Pong
Аз сьм с този тип конвектор в магазин 72м2 повярваите ми стопля много по бьрзо
Re: Смяна на радиатори с конвектори
Публикувано: нед яну 15, 2017 7:33 am
от LazarGanev
Помпата щяла да се задръсти, ами питата на конвектора? Не си вкарвай таралеж в гащите! Проблемът не е в литража на системата, 85 глидера на 140м2 са твърде малко - добави още 50 и си свиркай.