Страница 1 от 1

Климатизация за новострояща се къща

Публикувано: пет ное 03, 2017 3:46 pm
от ivokbg
Здравейте,

Със семейството ми строим къща (по-скоро все още я проектираме) в едно от софийските села (споменавам го, за да се има предвид климата).
Засега се очертава да бъде около 500кв РЗП.

Нищо от инсталацията няма да си го правим ние, но реших да попитам тук, защото неведнъж съм черпил полезна информация в раздел ОТОПЛЕНИЕ и съм с впечатлението, че тук пишат доста професионалисти в областта.

Идеята е макар с малко по-голяма първоначална инвестиция да имаме максимално икономична във времето и гъвкава система. Т.е. термпопомпа с вентилаторни подови конвектори за хлад през лятото и отопление в преходните сезони и водно подово за същинската зима с котел на твърдо гориво. В къщата, в която живея в момента имаме пелетен котел GreenEcoTherm, от който съм много доволен и мисля да си го пренесем в новата къща. Първо защото по селата често спира тока и не ми се иска да разчитаме само на него, второ защото термопомпите въздух-вода не работят особено добре в големите студове.

Някъде в тази плетеница трябва да има БГВ и може би соларен(и) панел(и).

Въпросите ми засега накратко са :

- Струва ли си да се изгражда толкова сложна система и с термопомпа и с котел и с конвектори и с подово?
- Концепцията ми правилна ли е според вас? Съображенията са следните - в преходните сезони в добре изолирана къща не е нужно кой знае какво отопление. Идеята е буквално за 1-2 часа конвекторите с термопомпата да обърнат въздуха в необходимите стаи. А зимата с подовото и котела да се топли постоянно, предвид инертността на подовото.
- Двете системи "подово-котел" и "термопомпа-конвектори" реално две отделни системи ли са или всичко е на обща тръбна система и е въпрос на арматура кое кога е on или off?
- От Атаро Клима са препоръчали Дайкин Алтерма и казали (не съм присъствал на разговора), че не е нужно да се включва котела на твърдо гориво. След кратко четене в нета виждам, че това е "хибридна термопомпа". Какво й е хибридното и какви са мненията ви за тази система? (Ясно ми е защо Атаро препоръчват Дайкин, не ми е ясно защо отричат котела и защо машината е хибридна)
- Може ли да се разчита, че в софийско поле със соларни панели може да се подпомага отоплението или може да се разчита само на топла вода през зимата?
- Каква ориентировъчна мощност (с всичките условности) би била необходима за термопомпата за отопление пролет и есен и охлаждане лято? Както казах къщата ще е около 500кв РЗП, намира се в равнината на север от София (т.е. има достатъчно слънчево греене)? Изолацията не е уточнена, но със сигурност ще й обърнем сериозно внимание, така че бих казал добре изолирана постойка.
- Котел на пелети 25кв достатъчно ли е мощен, за да захранва нискотемпературно подово за въпросната къща?

Още сме на идеен проект и бистрим концепцията, така че нямаме фирма, която да реализира системата. Един вид темата освен нужда от помощ от всеки желаещ да си даде мнението е и кастинг за проектант/изпълнител.

Благодаря предварително на всички отзовали се и хубав уикенд :)

Re: Климатизация за новострояща се къща

Публикувано: пет ное 03, 2017 7:05 pm
от шоп
Предполагам селото е около северната дъга на околовръстното шосе или в полите на Стара Планина

Проучи, как стои въпроса с подпочвените води. ТП вода/вода би могло да е твоето отопление. Вкъщи имам котел, котрел + горелка и ТП

ТП за мен е истината. Всичко друго е хамалогия и мръсотия. Разбира се, хубаво е да има резервно отопление в случай на дълга авария в ел. захранването.

Успехи!

Re: Климатизация за новострояща се къща

Публикувано: пет ное 03, 2017 7:45 pm
от ivokbg
Да, там е. Вода излиза на около 2м, което колкото е добре, толкова и не е от гледна точка на вече употребената вода. А и инвестицията и съоръжението е сериозно. Не ни се влиза в такъв филм колкото и да са блазнещи евентуалните резултати, затова сме се насочили към въздух-вода.

Би ли споделил подробности от твоята инсталация? Как са навързани всички топлоизточници?

Благодаря!

Re: Климатизация за новострояща се къща

Публикувано: пет ное 03, 2017 7:54 pm
от шоп
ivokbg написа:
Вода излиза на около 2м, което колкото е добре, толкова и не е от гледна точка на вече употребената вода. А и инвестицията и съоръжението е сериозно.
При мен водата е на 3 метра от кота терен. На толко е нивото и в попивната яма. Нямам представа от какво се плашите. Имате по-добри условия от моите.

Прочетете малко из темите за ТП и ще видите моята самоделна ТП с мощност, която и твоите 500 РЗП ще стопли и инвестицията е 3000 лв:-) Без сондажа разбира се.

Малък жокер. една от темите е: термопомпа вода вода всеки може да си направи сам.

П.П. при този дар от бога относно геотермална енергия във вид плитки подпочвени води е грях да влизате във вариант въздух/вода. Ще се набълбукате яко.