Приятели, ще използвам темата и аз да споделя за моя проблем. От фирмата, която ми монтира системата останаха доста озадачени, да не кажа, че почти и не ми повярваха.
С няколко думи: Имам изградена затворена система за водно отопление с пелетна камина. Всичко е на един етаж. Разширителния съд на камината се намира най-долу в нея (на няколко см. от пода). Софтуерно е нагласен пресостата й да отваря на 2,9b. Имам 4 автоматични обезвъдушителя (на камината, на бойлера - този е най-високо и два в колекторното табло), останалите радиатори и лира са с ръчни вентилчета. Манометъра при пълненото на системата съм го оставил на 1,2b студено и стига до 1,6b при 62'C.
1) През отоплителния период:
Въпреки, че всичко е обезвъздушено, за пореден път, след около седмица/две работа както си работи тихо, камината избълбуква (все едно, че завира вода) и след няколко секунди започва да разкарва въздух по радиаторите, след което става отново тихо, и само на единия радиатор ако му врътна обезвъздушителя изкарва бая въздух - т.е. избутало го е на там. След обезвъздушаването налягането пада с около 0,1-0,2b. Съответно, като падне под 1b отново доливам. И така се повтарят тези процедури по 4-5 пъти на отоплителен сезон.
2) По-интересното е лятото

:
Всичко е изключено, системата пълна на 1,2b, температурата - стайна, крана за пълнене - затворен. За около месец, манометъра при пълненето се повишава до 1,4-1,5b и всичките радиатори имат въздух - след като го изпусна налягането пак се връща до 1,2b, до след 4-5 седмици пак. Тази процедура я правих 3 пъти лятото

, температурата на водата в системата да е варирала от 20 до към 30'C