Страница 1 от 1

Съвет за изграждане на система с подово и радиатори.

Публикувано: ср яну 24, 2018 12:02 pm
от martineus83
Здравейте, пиша тук, защото имам нужда от помощ относно отоплението на апартамента ми.
Да започна с това, че съм абсолютно неук относно отопление и изолации.
Имам апартамент на първи етаж в панелен блок от 88г в град Варна, изложение изток - запад.
Изолация ще правя на пролет, 10см стиропор. Таваните ми са вата и гипс картон.
Състоящ се от хол 20кв, две спални по 14кв и кухня с дневна 15кв. Спалните и хола са с естествен паркет, в кухнята и коридора е
разбито до плоча. Решил съм да купувам пелетна камина с водна риза, с която да отоплявам апартамента.
Мога ли с такава камина да имам подово в кухнята и коридора, а в останалите стаи радиатори и лира в банята,
както и да включа към камината и бойлер. Настилката в кухнята и коридора ще е ламиниран паркет, най висок клас.
Да ми препоръчате фирма или майстор, във Варна, които могат да направят оглед на апартамента и да ми дадат конкретна оферта по
изграждането на исканата от мен система.
Каква пелетна камина , като марка и модел е най удачна - да е възможно най автоматизирана, която не се нуждае от постоянно
обгрижване от моя страна, освен слагането на пелети, тъй като съм човек с физическо увреждане.

Re: Съвет за изграждане на система с подово и радиатори.

Публикувано: вт фев 06, 2018 6:11 pm
от chipko
Здравейте, ще Ви споделя някой мои виждания и наблюдения:
Относно избор на пелетна камина - почти всички са автоматизирани до толкова, че на определени брой дни ще трябва да се почистват - ръчно (избърсване на стъклото и изпразване на насъбралата се пепел в пепелника/пепелниците). Историите за "напълно автоматизирана, даже и самопочистваща се камина" са по-скоро търговски трик. За Вашето жилище ще ви е необходима камина с отдавана топлинна мощност (водна риза + излъчване от самата камина) в порядъка на 15-20 kW. Точно колко - зависи от качеството на топлоизолацията и дограмите. Като търговски марки: на пазара има много, вече зависи от бюджета - италианските са с добро качество и дизайн ("Rvelli" HRV160 Touch; "Nordica Extraflame" Duchessa Idro), има сръбски ("AlfaPlam" Commo21) и български ("BURNiT" PM Comfort 25 Plus) който също са конкурентни, но на по-разумни цени.
Относно избора на подово+радиатори: възможно е и такова изпълнение. Подовото отопление се изгражда от същия тип тръби (AL-вложка) с които ще се захранват и радиаторите. За да се "изравни" топлообменния баланс е необходимо да се предвиди и колекторно табло, т.е. от камината тръгват една двойка тръби до колекторното табло (което е хубаво да е на приблизително еднакъв път до всяка отоплителна точка) и от таблото до всички консуматори си вървят самостоятелни двойки (подовото отопление на едно помещение е отделен консуматор).
Това е което знам и което мога да споделя. Успех с ремонтите!

Re: Съвет за изграждане на система с подово и радиатори.

Публикувано: вт фев 06, 2018 6:21 pm
от LazarGanev
Разбира се, че може да се направи. :)

Re: Съвет за изграждане на система с подово и радиатори.

Публикувано: вт фев 06, 2018 6:55 pm
от syncho
За моженето - може, но не е икономическо оправдано. При наличието на толкова изолация най-добрия вариант от гледна точка на инвестиция и използване в конкретния случай би бил радиатори, сметнати за конкретните помещения плюс лира за банята.

За да се сложи подово на две помещения (предполагам 2-3 кръга) ще е необходимо понижаване на температурата на подаващата вода, което е съпроводено с не малки допълнителни разходи за арматура и помпи. Също колекторите за подовото за толкова малко кръгове също не са икономически изгодни. Ефектът от подовото най-добре се усеща, когато е навсякъде.

Просто не си заслужава да се прави подово на една стая и баня и останалите да са с радиатори. Аз лично не препоръчвам използването на тръби с алуминиева вложка за подово отопление.

Така, че моят съвет е сложи си радиатори, спести от подовото и си вземи по-читава печка.