Страница 1 от 2

Осветление по стълбище на строителен обект

Публикувано: вт мар 24, 2009 12:33 pm
от iskar2000
Интересувам се от използването на ДТЗ при временно осветление на строителен обект.
- Разрешено ли е използването на 220В с ДТЗ вместо 36В?
- При 3-жилен кабела (3-тото жило е вързано в таблото към "земя") и осветителни тела тип "бъбрек" които са пласмасови, къде да бъде вързано третото жило?

Публикувано: вт мар 24, 2009 10:29 pm
от plamen6100
Забранено е 220V времянка! - 36V трябва да са, глобите не са малко - а при инцидент, малииии
"При 3-жилен кабела (3-тото жило е вързано в таблото към "земя") и осветителни тела тип "бъбрек" които са пласмасови, къде да бъде вързано третото жило?" - Освен на рефректора, ама какъв е смисъла при положение, че тялото ти е пластмаса :) /осветителни тела тип "бъбрек" не се ли слагат най-вече в асансьорни шахти
:)

Публикувано: ср мар 25, 2009 1:58 am
от Huhavela
Щом е времянка трябва да бъде 36V максимум.

Публикувано: ср мар 25, 2009 8:31 am
от Милен
Цитат от http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135483644

ПРАВИЛНИК ЗА БЕЗОПАСНОСТ И ЗДРАВЕ ПРИ РАБОТА В ЕЛЕКТРИЧЕСКИ УРЕДБИ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ И ТОПЛОФИКАЦИОННИ ЦЕНТРАЛИ И ПО ЕЛЕКТРИЧЕСКИ МРЕЖИ
Чл. 582. (1) В зависимост от характеристиката на работната среда по отношение на опасността за поражение от електрически ток номиналното напрежение на използваните преносими лампи е не по-високо от:

1. за среда с нормална опасност - 42 V;

2. за среда с повишена и особена опасност, вкл. и извън помещенията - 24 V;

3. в метални резервоари, котли, тунели, кладенци и други - 12 V.

(2) Допуска се използване на защитно изолирани преносими лампи (от клас II) за номинално напрежение 220 V в среда с повишена и особена опасност, ако дължината на захранващия кабел не превишава 10 m.


Чл. 583. (1) В зависимост от характеристиката на работната среда по отношение на опасността за поражение от електрически ток номиналното напрежение на използваните ръчни електрически инструменти и преносими трансформатори е не по-високо от:

1. за среда с нормална опасност - 220 V за еднофазните и 380 V за трифазните;

2. за среда с повишена и особена опасност, включително и вън от помещения - 42 V;

3. в метални резервоари, котли, тунели, кладенци и други - 24 V.

(2) За електрически инструменти и преносими трансформатори от клас II на защита срещу поражения от електрически ток (защитно изолирани) номиналното напрежение може да бъде 220 V за еднофазните и 380 V за трифазните независимо от характеристиката на средата.


Чл. 584. Допуска се работа с ръчни електрически инструменти от клас I на защита срещу поражения от електрически ток с номинално напрежение не по-високо от 380 V в помещения с повишена и особена опасност и извън помещенията, когато се използва защитно изключване или защитно разделяне.
Какво е тяло тип бъбрек? Има ли знак за двойна изолация ?

Публикувано: ср мар 25, 2009 10:43 pm
от iskar2000
Чл. 1868. (1) За захранване на осветители на местно стационарно осветление с лампи с нажежаема жичка се използват напрежения с най-голяма стойност:
1. в помещения без повишена опасност - 220 V;
2. в помещения с повишена опасност и особено опасни помещения - 42 V.
(2) Допуска се използване на напрежение до 220 (230) V за осветители, които имат специална конструкция (изключваща възможността за достъп до лампите без специални приспособления), в случаите:
1. осветителите са съставна част на аварийното или евакуационното осветление и получават захранване от независим източник;
2. осветителите са разположени в помещения с повишена опасност (без особено опасните).
3) При временно ползване на осветители за местно осветление се допуска захранване с напрежение до 220 (230) V, ако се използват разделителни трансформатори или се монтира защита от токове на утечка (защита от токове с нулева последователност) и се използват осветители от клас II на защита срещу поражения от електрически ток.
(4) Осветители с луминесцентни лампи с напрежение 220 (230) V се допускат за местно осветление при условие, че се обезопасят (направят недостъпни) тоководещите им части срещу случайни съприкосновения. Във влажни, особено влажни, горещи и с химическа активна среда помещения използването на осветители с луминесцентни лампи за местно осветление се допуска само в арматура със специална конструкция.

Публикувано: чет мар 26, 2009 7:53 am
от Милен
Е кво, май проблема ти се изясни. Според правилника и твоя цитат от наредба 3 може. Правилника казва защитно изолиран осветител с кабел до 10м, а наредбата е още по строга изисква се и ДТЗ. Като няма клема за защитния проводник не го свързваш. Важното тялото да бъде с двойна изолация - маркировка два вписани квадрата един в друг. А ДТЗ не е съвсем безмислена, защото на строителен обект вероятноста да пострада кабела е много по-голяма от колкото на самото тяло. Тялото е малко и свети силно и строителите "внимават" за него. Докато съм виждал меко казано небрежно отношение към временните кабели.

Публикувано: чет мар 26, 2009 5:09 pm
от iskar2000
За ДТЗ ми се изясни ... но какво точно се има придвид под "двойна или усилена изолация"? в чл. 1868 не се споменава за "кабел до 10 метра", от къде се вземат тези 10м?

Публикувано: чет мар 26, 2009 6:22 pm
от Trifun
iskar2000 написа:
...от къде се вземат тези 10м?
хихи, много се изкушавам да кажа : "от аптеката" ама ... ще се въздържа :razz: :wink: :lol:
___________________________________
Значи ... става въпрос за преносими лампи - нещо като те ТОВА. Та кабела на тая преносима лампа не трябва да е повече от 10 метра.

Публикувано: чет мар 26, 2009 7:15 pm
от Милен
За 10те метра виж по горе в цитата от правилника по ТБ. Под двойна изолация се има впредвид буквално вда слоя изолация на тоководещите части, т.е. фасунката е изолирана и кутията е пластмасова, кабела има изолирани по отделно жила и общо изолирани в шланг. Точно тези изделия се водят клас II - защитно изолирани без защитна клема.

Обаче това не се определя по осмотрение на някой си, а трябва да е означено на корпуса с два квадрата един в друг.

Публикувано: чет мар 26, 2009 8:58 pm
от iskar2000
когато осветителните тела са окачени на кабел, минаващ в отвора между 2 стълбищни рамена и е фиксиран към всяко едно рамо, смята ли се че осветителните тела са преносими. не попадам ли в случая за 'местно стационарно осветление' от точка 1868?