Страница 1 от 3

Отново за електромери

Публикувано: вт яну 24, 2006 3:34 pm
от Стефан
Имам нужда от компетентна помощ. Проблема се състои в следното:
Ние сме група от 4 гаража, свързани на общ електромер / електромер еднофазен; KRIZIK-Словакия; TYPE EJ926Dz; 10/60 А /. Всеки отделен гараж има собствен електромер / електромер еднофазен двойнотарифен; тип А1-6Д; 10/30 А /. Работят само на дневна електроенергия/ няма часовник /. Всеки гараж се захранва от общия електромер с отделен мостов кабел 4 кв.мм. Най-близкия гараж е на 4 м, а най далечния е на 16 м.
Забелязах, че на общия електромер диска се върти и отчита, при положение, че в нито един гараж няма включени консуматори. Оказа се, че за общия електромер всеки електромер в отделните гаражи се явява консуматор с неговите напреженова и токова бобина. Идваха от енергоснабдяване и казаха, че не се интересуват от електромерите в гаражите, а само от общия.
Има ли някой специалист, който по посочените данни да ми изчисли колко ще бъде общата консумирана електроенергия за един месец по общия електромер.
Някои от Вас бяха казали: "Опитайте да ме затрудните!"
Очаквам отговора на задачата!!!

Публикувано: вт яну 24, 2006 5:02 pm
от vlado0549
U=RxI
P=IxU
:lol:

Публикувано: вт яну 24, 2006 6:17 pm
от jordanvass
Токовата бобина, за разлика от напреженовата, не е консуматор на ел.енергия. Не, че напреженовата харчи кой знае колко. При положение, че контролните ви електромери са еднакви (и никой не краде!) собствената консумация на всеки електромер е 1/4 от разликата в показанията на общия и сбора на контролните. Аз обаче смятам, че електромерите ви допускат различна грешка в измерването, за съжаление контролният мери най-точно. Но дори и да не беше най-точният - пак него ще гледат. Тъй че делите на 4 разликата и плащате. Какво да си играем да смятаме?! :) Ако трябва обаче все пак да се изчисли тая консумация ще трябва да се знае и индуктивността на намотката, защото тя представлява силно индуктивен товар и омическото (активното, това, което би измерил с мултиметъра) съпротивление в случая няма да е определящо. Не си заслужава според мене усилията.

Публикувано: вт яну 24, 2006 7:05 pm
от masteradmin
Както написах в една тема електромера има токова и напрежителна намотка. Когато не консумираш ел. енергия токовата намотка нищо не консумира, а напрежителната пренебрежимо малко, тъй като има много голямо вътрешно съпротивление. С две думи консумацията е стотинки. Друг е въпроса, че много ще се учудя ако сумата от четрите електр. съвпадне с показанията на този който е отпред. Чесно казано тъй като неточностите се натрупват не бих могъл даже да кажа дали единичния елктромер ще показва повече или помалко от 4-те. Логично е да показва повече, но не бих заложил на това. По добре ти кажи.

Електромер

Публикувано: вт яну 24, 2006 7:15 pm
от Стефан
Доста мислих, преди да задам този въпрос, за да не ми се смеете. Но ще Ви кажа какво съм направил/ беше през лятото /.
Понеже аз прекарвам повече време в гаража от останалите, ме определиха нещо като човек за плащането. И ми направи впечатление, че сумата от показанията на отделните електромери се различава от общия. И понеже мостовите кабели преминават вътрешно през гаражите, помислих, че някой краде. Затова събрах всички собственици на гаражи и развих всички предпазители. Диска на общия електромер спря. После лично сложих предпазителите - диска тръгна. Повиках техниците от Енергоснабдяване. Дойдоха с уреди, клещи, мериха, и казаха, че "това е положението". Аз обаче не спрях до тук - помолих останалите собственици и всеки ми даде ключ от гаража си. Купих и смених трите патрона / все пак не сме братя /. В продължение на три дни наблюдавах показанията на всички електромери без консумация. Вътре в гаражите електромерите не промениха показанията си. Общия обаче отчете 2963W. Т.е. получи се средно около 1 KW/ден консумирана електроенергия.
Затова зададох въпроса си. Нормално ли е всеки електромер да отчита собствена консумация 250 W на ден без включен консуматор?

Публикувано: вт яну 24, 2006 7:17 pm
от vlado0549
След като прочетох за консумацията на електромера веднага реших да пробвам!Използвам ужаса на всички домакинства,цифров електромер!Закачих след него 4 различни електромера...и нищо!Изобщо не отчита!Предполагах какъв ще е резултата но все пак да пробвам.Преди това замерих и съпротивлението!
Извода е че разхода е някъде в кабелната мрежа или евентуална повреда на ел.мерите.Например овлажняване!

Електромер

Публикувано: вт яну 24, 2006 7:51 pm
от Стефан
Владо, извинявам се. Не, че не вярвам, но направо си станах криминалист. Май вече досаждам. Казал съм, че това беше през лятото, месец юли. За какво овлажняване става дума. И понеже редовно ползвам гаража, не мога де се лиша от това удоволствие, да нямам ток. И от тогава, аз плащам всички сметки, тъй като останалите имат само по една крушка. Електромерите не са цифрови. Не ме събарят тия няколко лева, но въпроса е за принципа

Публикувано: вт яну 24, 2006 7:53 pm
от masteradmin
Може би има утечка или някакъв електро уред който има трансформатор в себе си. И вместо да отвиваш четирите бушона, отвивай ги един по един и виж при кой ще спре главния електромер. Мога да ти кажа 4е даже телевизор, който е изключен може да завърти леко електромера, защото в себе си има траф. който държи кинескопа топъл.

Публикувано: вт яну 24, 2006 8:17 pm
от vlado0549
Като казвам цифров има в предвид достатъчно чувствителен.Като казвам влага имам в предвид някаква оттечка.
Има и индуктивни консуматори но не и Електромерите(ако са изправни разбирасе)
А има и един лаф:Прости хора има проста вода няма...
Не го казвм да обидя някого а подтекста е че за всичко си има първопричина.Но само с отвиване на бушони просто няма да стане.
Трябва да се замерят съпротивленията на веригата по отделно и входните на Ел.Мерите.
Абе трябва да се мери.....Така с идеи и от разстояние няма да стане!

Публикувано: ср яну 25, 2006 11:08 am
от Гост
Нямам решение на въпроса, но мисля че МАСТЪРА е прав и според мен проблемът е в една от веригите. Или една от веригите прави отечка и консумация, или някой твой умен съсед е сложил на тайно място консуматор (за да плащаш повече). Простете ми мнителността, но описаната консумация, при здрави електромери е невъзможна. Затова отново проведи опита със замерване на консумацията, при изключени три от 4-те електромера ! Успех - токът ще поскъпне двойно тази година ! (4ери)