Офтопик по темата:
П. Петков написа: По този начин, очевидно се въвежда плитка, положителна обратна връзка, както е при електронните, релейни терморегулатори, където се поставя RC група с голяма времеконстанта. Намаляването на хистерезиса е значително, а времеконстантата на загряване и охлаждане на резистора е малка в сравнение инертността на изменение на температурата в помещението. Мощността и номинала на резистора е подбрана така, че подгряването да не разколебава системата.
Колега
Петков,
Връщате ме доста в миналото,
но ако Ви е работа, предлагам да проверите твърдението си.
Според мен (по памет), изложеното НАМАЛЯВА въздействието на регулатора (продължителността на импулса), благодарение на допълнителната ОТРИЦАТЕЛНА ОБРАТНА връзка. Един вид регулаторът "предугажда" реакцията на процеса. Усреднено и апроксимирано това би могло да се представи като въвеждане на "Д-съставка в закона на регулиране" на релейния двупозиционен регулатор, с изложените от Вас предимства за подобни процеси. При добра настройка, би могло да се намали НАПОЛОВИНА изходния хистерезис.
Възможно е да не съм точен - отдавна ми беше работа.
По темата:
Има резон в предложението на
Владо. Равномерното разпределението на температурите в помещението е доста проблематично и често надвишава неточностите дори на най-простата техника (регулиране). В тази връзка, предложеното от Владо "тариране" на духалката е хубаво да се направи с фиксиран отоплител и термометър, разположен в желаната "комфортна" зона, доколкото изобщо комфортът е измерим в градуси.
Съзерцаването на термометър/дисплей/изградена система биха спомогнали комфорта дори при 2-3оС отклонение, чисто психологично, при др. равни условия, според мен.