Страница 1 от 4

Какви са тези джиджавки?

Публикувано: съб окт 25, 2014 2:21 pm
от bulhomes2
По дискавъритата има едни предавания, дето разни намират разни антики и ходят при оценители. И аз така сега. Тъщата ме викна, че от тъста останали някакви неща (лека му пръст) и ако мога да ги ползвам. Ама не знам какво са и за какво се ползват. И ако не мога да ги ползвам, поне да ги пусна в продавалника да вземе някой лев жената. Ще почна с по-неизвестните:
1.Това ако не го познаете така - ще го отварям да снимам вътре. Всички копчета се въртят. Не съм го включвал. По другите стени има само вентилационни отвори.
Прикачен файл:
IMG_5913.JPG
2. Това предполагам, че няма да Ви затрудни
Прикачен файл:
IMG_5920.JPG
Прикачен файл:
IMG_5921.JPG
Прикачен файл:
IMG_5922.JPG
Продължавам с следващ пост...

Re: Какви са тези джиджавки?

Публикувано: съб окт 25, 2014 2:25 pm
от bulhomes2
3. И това (но аз не ги знам)
Прикачен файл:
IMG_5923.JPG
4. Някакъв трансформатор. И двата имат само по една двойна лустер клема?!?
Прикачен файл:
Untitled-1.jpg
Прикачен файл:
IMG_5916.JPG
5. Другия трансформатор
Прикачен файл:
IMG_5918.JPG
Прикачен файл:
IMG_5917.JPG
Още малко...

Re: Какви са тези джиджавки?

Публикувано: съб окт 25, 2014 2:33 pm
от petkomz
Първото най-вероятно някакъв токоизправител, като се отвори ще се види по-точно.
Второто -реле за време.
Третото - мощен предпазител - 200А, 500 V.
Четвъртото и петото - дросел от лампа за улично осветление.

Re: Какви са тези джиджавки?

Публикувано: съб окт 25, 2014 2:34 pm
от bulhomes2
6. Това е ясно, че е осцилоскоп, но нямам идея мога ли да го ползвам за нещо. Нищо не разбирам от токове, различни от фаза и нула и + и -. Не съм го включвал.
Прикачен файл:
IMG_5911.JPG
Прикачен файл:
IMG_5912.JPG
7. Това ми изглежда да е на мултицетите дядо им. Обаче не виждам стрелка?!? Пуснах го - свети нещо, но нищо не мръдна. В кутията имаше добре увити тези жици (според мен). Има и упътване на руски. Преснимах го, но е 20 МБ файла и ако е нужно - ще го качвам някак.
Прикачен файл:
IMG_5893.JPG
Прикачен файл:
IMG_5894.JPG
Това е.

Re: Какви са тези джиджавки?

Публикувано: съб окт 25, 2014 2:51 pm
от PCL82
Първото ми прилича на радиостанция. Това бялото посредата е прозорче на лампа тип магическо око, вероятно ЕМ80. Осцилоскопът е български, мисля лампов, производство на завод Електроника. Като технически характеристики не е нещо ценно, но е антикварна рядкост, защото е произвеждан в ограничена серия. По принцип български осцилоскопи почти няма.
Последното е ватметър. За да работи трябва да се свържат клемите за напреженовата и токовата намотки, като преди това се избере обхвата на напрежението и се донастрои предполагам с копчето в ляво. Буксата за 4В предполагам е подсветка на скалата.

Уредите имат колекционерска стойност, а тъстът ти навярно е бил радиолюбител.

Re: Какви са тези джиджавки?

Публикувано: съб окт 25, 2014 2:52 pm
от fox_vt
Последното е ватметър,мисля имаше точни уреди навремето които нямат стрелка а ползват система от огледала и "прожектират" на скалата "зайче" точка светлина.

Re: Какви са тези джиджавки?

Публикувано: съб окт 25, 2014 2:54 pm
от petkomz
Осцилоскопа е ясен.
Уреда - то си пише че е ватметър.
Директно измерване на електрическа мощност в постояннотокова верига се извършва с помощта на ватметър.
Ватметърът има две вериги. Едната за напрежението, а другата – за тока.

Опа, писали сме заедно! :)

Re: Какви са тези джиджавки?

Публикувано: съб окт 25, 2014 2:54 pm
от fikata
По дискавъритата има едни предавания, дето разни намират разни антики и ходят при оценители. И аз така сега
:popcorn:
!. честотен генератор
2. РВМ -реле за време моторно -известното габровско реле /Импулс, АД | Габрово
3. ВП -високомощен предпазител/вложка/ 200А за основа 250А /това означава ВП 21/ - производство на завод "Магнит" /Елпром/ Годеч
4 дросел/баласт/ за живачна лампа производство пак на "Магнит"/Елпром/ Годеч
5. същото

Re: Какви са тези джиджавки?

Публикувано: съб окт 25, 2014 4:16 pm
от bulhomes2
Ще обобщя засега:
1. Все още неизвестно
2. http://vikiwat.com/product/17473/rele-z ... s-60h.html Най-вероятно ще си ги оставя
3. http://olx.bg/predpazitel-visokomoschen ... -i22373579
4. и 5. http://olx.bg/drosel-za-natrieva-lampa- ... -i50292317 http://olx.bg/drosel-i51032129 http://olx.bg/drosel-1x400w-za-zhivachn ... -i55591136
6. Кажете какво да му искам на тоя осцилоскоп!
7. Ватметър, ампеметър и волтметър - http://www.livadeto.com/video/MulticetRuski.rar Демек мултицет, нали? Колко би струвал такъв?

Re: Какви са тези джиджавки?

Публикувано: съб окт 25, 2014 4:26 pm
от zmiori
за поз.1- 99% че е любителска радио станция предполагам за 144 мНz. Я направи една снимка и от зад.