hidrazin написа:kasidibg написа: каже как се мерят запоени ел. компоненти
Мерят се с рулетка, линийка, шублер, педи, пръсти ...
Ако питаш как се ИЗМЕРВАТ:
Правилният отговор е - НИКАК.
Още по-правилният е - с АКЪЛ.
Демек, трябва да познаваш много добре схемното решение, за да знаеш кое може да се измерва без запояване и кое не.
Околните елементи оказват влияние на измерването и често показанията са ... неправилни.
С познания и опит може да се направи някакво предположение за дефектен елемент.
В други случаи е сигурно, но определено се иска опит и знания.

Човекът се нада на акъл!
Диоди и биполярни транзистори се мерят с мултиметър на обхват 2 kOhm, където тестовият ток е 1 mA.
Мери се "съпротивлението" между базата и емитера, а също "съпротивлението" между базата и колектора.
При този ток, измереното "съпротивление" е равно на напрежителния пад върху преходите. Обикновено колекторният преход има по-ниско "съпротивление" от това на базата. Измерва се също и съпротивлението между колектора и емитера, което трябва да е извън обхвата на уреда. При измерването трябва да се спазва правилната полярност на сондите - "+" на базата за n-p-n транзисторите и "-" на базата за p-n-p. При мултиметрите обикновено червената сонда е "+", а черната (GND) - "-". Съставните транзистори (Схема "Дарлингтон") имат удвоено "съпротивление" база-емитер.
Полевите транзистори с вграден и индуциран канал, а също и MOS транзисторите, се мерят също чрез омметър, като се мери проводимостта им "сорс-дрейн". Проводимостта се мери с помощта на малък по капацитет кондензатор, които предварително е зареден до 5-6 волта, и който се свързва за кратко време и при подходяща полярност между гейта и сорса. Тези с индуциран канал трябва да се отпушат, а транзисторите с вграден канал - да се запушат. Когато транзисторите не са монтирани, времето за отпушено или запушено състояние след отстраняване на кондензатора е критерий за капацитета и утечката между гейта и сорса. Електролитните кондензатори също се мерят на съпротивителен обхват, като първоначално "съпротивлението" им е ниско и постепенно се увеличава до "over range" (поради зареждането на кондензатора). При вече зареден кондензатор, размяната поляритета на сондите предизвиква презареждане на кондензатора и съответно "съпротивлението" му първоначално отново е ниско, а впоследствие се увеличава. Времето за зареждане е критерий за капацитета на кондензатора - I.t = U.C.
Точното измерване съпротивлението на резистор в разклонена ел. верига (без демонтирането му и при отсъствие на преходи) се прави по триточкова схема, тоест, измерва се съпротивлението между краищата на компонента, а също и между двата му края и трета, произволно избрана точка. Останалото е просто изчисление, подобно на свързване "триъгълник". При измерване съпротивлението на резистор без демонтирането му, обикновено се прави приблизително съпоставяне показанието на омметъра с маркировката на компонента.
"Малко, но от сърце!"