Страница 1 от 2
Съвет за мълниезащита
Публикувано: ср юни 17, 2020 8:39 pm
от dimo_08
Здравейте, имам няколко въпроса относно изграждането на мълниезащита. Необходимо ли е свързването на мълниезащитната и заземителната инсталация? Какво е необходимо да се извърши за изравняване на потенциалите между отделните заземители?
Re: Съвет за мълниезащита
Публикувано: ср юни 17, 2020 9:19 pm
от tzetz009
Re: Съвет за мълниезащита
Публикувано: ср юни 17, 2020 9:22 pm
от MamaMy
Защо е нужно да обединяваш земното и мълниезащитата, а за какъв чеп пък ти е да им изравняваш потенциалите?
Да не би мазето да е затворило и ловците на безплатна енергия да са плъзнале?
Re: Съвет за мълниезащита
Публикувано: ср юни 17, 2020 11:28 pm
от ben84
Първо кажи какво имаш предвид под мълниезащита.
Re: Съвет за мълниезащита
Публикувано: ср юни 17, 2020 11:35 pm
от mironcho
Re: Съвет за мълниезащита
Публикувано: чет юни 18, 2020 7:16 am
от kozl
ср юни 17, 2020 11:35 pmmironcho написа:
ср юни 17, 2020 9:19 pmtzetz009 написа:
Не е необходимо . Дори е крайно нежелателно , но всеки сам си решава . Това са две отделни уредби - едната е "постояннотокова" , другата е "променливотокова"
!
Коя от двете е постояннотоковата?
Като се замисля променливия ток е много по-постоянно присъствен от мълниите. То верно, че напоследък зачестиха, но все пак постоянно не подхожда.
А каква е разликата м-у прав и постоянен

И може ли правия ток да е променлив
А и отдавна не съм се срещал с проект, в който заземяването да е обединено за мълниезащита и за ел.инсталация, та вероятно по правилник не трябва да се обединяват.
Re: Съвет за мълниезащита
Публикувано: чет юни 18, 2020 7:38 am
от grizan1980
Re: Съвет за мълниезащита
Публикувано: чет юни 18, 2020 8:01 am
от mironcho
В наредбата пише, че може (последното изречение)
Чл. 227. (1) В краищата на въздушните линии или в отклоненията от тях с дължина, по-голяма от 200 m, както и на въводите на ВЛ в електрически уредби, в които като защитна мярка при индиректен допир се използва автоматично изключване на захранването, се изпълняват повторни заземявания на проводника PEN. За това с предимство се използват естествени заземители, например подземните части на стълбовете, а също заземителните устройства, предназначени за мълниезащита.
Re: Съвет за мълниезащита
Публикувано: чет юни 18, 2020 10:38 am
от nikolov333
И при мен за къща с въздушно захранване до електромера са обединени.. Условията са идентични с цитираните..
Re: Съвет за мълниезащита
Публикувано: чет юни 18, 2020 11:32 am
от valentino76bs
Преди имаше такава тема! В зависимост от категорията на сградата се изпълнява това!
Имаше човек от фирма занимаваща се само с това и каза ,че се обединяват на къщи в земята.Ако не се обединят се получават два потенциала между мълн. и земното на къщата и става кофти ситуация .
Парадайс електрик мисля беше!